Хаджі-Мурат (Лев Толстой)

🖤 Додати в список читання

Я повертався додому полями. Була сама середина літа. Луки прибрали і щойно збиралися косити жито.

Є чарівний підбір кольорів цієї пори року: червоні, білі, рожеві, запашні, пухнасті кашки; нахабні маргаритки; молочно-білі з яскраво-жовтою серединою “любиш-не-любиш” зі своїм прілим пряним смородом; жовта суріпиця зі своїм медовим запахом; високо стоять бузкові та білі тюльпаноподібні дзвіночки; повзучі горошки; жовті, червоні, рожеві, лілові, акуратні скабіози; з ледве рожевим пухом і ледве чутним приємним запахом подорожник; волошки, яскраво-сині на сонці та в молодості, і блакитні, і такі, що червоніють ввечері, і під старість; і ніжні, з мигдалевим запахом, негайно ж зів’янучі, квіти повитиці.

Я набрав великий букет різних квітів і йшов додому, коли помітив у канаві дивовижний малиновий, у повному цвітінні, будяк того сорту, який у нас називається “татарин”, який старанно обкошують, а коли його ненавмисно скошують, викидають із сіна косовиків, щоб не колоти на нього рук. Мені заманулося зірвати цей реп’ях і покласти його в середину букета. Я зліз у канаву і, зігнавши волохатого джмеля, що вчепився в середину квітки і солодко й мляво заснув там, взявся зривати квітку. Але це було дуже важко: мало того що стебло кололося з усіх боків, навіть крізь хустку, якою я загорнув руку, – воно було таким страшенно міцним, що я бився з ним хвилин п’ять, по одному розриваючи волокна. Коли я, нарешті, відірвав квітку, стебло вже було все в лахмітті, та й квітка вже не здавалася такою свіжою і красивою. Крім того, вона за своєю грубістю і незграбністю не пасувала до ніжних квітів букета. Я пошкодував, що марно занапастив квітку, яка була гарна у своєму місці, і кинув її. “Яка, однак, енергія і сила життя, – подумав я, згадуючи ті зусилля, з якими я відривав квітку. – Як вона посилено захищала і дорого продала своє життя”.

Дорога до будинку йшла паровим, щойно зораним чорноземним полем. Я йшов навмисне курною чорноземною дорогою. Зоране поле було поміщицьке, дуже велике, тож по обидва боки дороги й уперед у гору нічого не було видно, окрім чорного, рівно вспаханого, ще не скореженого пару. Оранка була гарна, і ніде по полю не виднілося жодної рослини, жодної травички, – все було чорно. “Яка руйнівна, жорстока істота людина, скільки знищила різноманітних живих істот, рослин для підтримання свого життя”, – думав я, мимоволі відшукуючи щось живе серед цього мертвого чорного поля. Попереду мене, праворуч від дороги, виднівся якийсь кущик. Коли я підійшов ближче, я впізнав у кущику такого ж “татарина”, квітку якого я марно зірвав і кинув.

Кущ “татарина” складався з трьох відростків. Один був відірваний, і, як відрубана рука, стирчав залишок гілки. На інших двох було на кожному по квітці. Квітки ці колись були червоні, тепер же були чорні. Одне стебло було зламане, і половина його, з брудною квіткою на кінці, висіла донизу; інше, хоча й вимазане чорноземним брудом, усе ще стирчало догори. Видно було, що весь кущик був переїханий колесом і вже після піднявся і тому стояв боком, але все-таки стояв. Точно вирвали в нього шматок тіла, вивернули нутрощі, відірвали руку, викололи око. Але він усе стоїть і не здасться людині, яка знищила всіх його братів навколо нього.

“Така енергія! – подумав я. – Усе перемогла людина, мільйони трав знищила, а цей усе не здається”.

І мені згадалася одна давня кавказька історія, частину якої я бачив, частину чув від очевидців, а частину уявив собі. Історія ця, так, як вона склалася в моєму спогаді й уяві, ось яка.

I

Це було наприкінці 1851-го року.

Холодного листопадового вечора Хаджі-Мурат в’їжджав у запашний кизячний дим, що курився запашним кизячним димом, чеченський немирний аул Махкет.

Щойно вщух напружений спів муедзина, і в чистому гірському повітрі, просоченому запахом кізячного диму, виразно чутно було з-за мукання корів і бекання овець, що розбиралися в тісних, як стільники, зліплених одна з одною саклях аулу, гортанні звуки сперечань чоловічих голосів, а також жіночих і дитячих голосів знизу від фонтану.

Хаджі-Мурат цей був знаменитий своїми подвигами наїб Шаміля, який не виїжджав інакше, як зі своїм значком у супроводі десятків мюридів, що джигітували навколо нього. Тепер, закутаний у башлик і бурку, з-під якої стирчала гвинтівка, він їхав з одним мюридом, намагаючись бути якнайменше поміченим, обережно вдивляючись своїми швидкими чорними очима в обличчя мешканців, які траплялися йому дорогою. В’їхавши в середину аулу, Хаджі-Мурат поїхав не вулицею, що вела до площі, а повернув ліворуч, у вузенький провулочок. Під’їхавши до другої у провулочку, вкопаної в півгорі саклі, він зупинився, озираючись. Під навісом перед саклею нікого не було, на даху ж за свіжозмазаною глиняною трубою лежала людина, вкрита кожухом. Хаджі-Мурат торкнувся людини, що лежала на даху, злегка рукояткою батога і цокнув язиком. З-під кожуха піднявся старий у нічній шапці і лискучому, рваному бешметі. Очі старого, без вій, були червоні й вологі, і він, щоб розліпити їх, блимав ними. Хаджі-Мурат промовив звичайне: “Селям алейкум”, – і відкрив обличчя.

– Алейкум селям, – посміхаючись беззубим ротом, промовив старий, упізнав Хаджи-Мурата, і, піднявшись на свої худі ноги, став влучати ними в туфлі на дерев’яних підборах, які стояли біля труби. Взувшись, він не поспішаючи вдягнув у рукава нагольний зморщений кожух і поліз задом донизу сходами, приставленими до даху. І одягаючись, і злазячи, старий похитував головою на тонкій зморщеній, засмаглій шиї і не перестаючи шамкав беззубим ротом. Зійшовши на землю, він гостинно взявся за повод коня Хаджі-Мурата і праве стремено. Але спритний, сильний мюрид Хаджи-Мурата, який швидко зліз зі свого коня, відсторонивши старого, замінив його.

Хаджі-Мурат зліз з коня і, злегка накульгуючи, увійшов під навіс. Назустріч йому з дверей швидко вийшов років п’ятнадцяти хлопчик і здивовано втупився чорними, як стигла смородина, блискучими очима на приїжджих.

– Біжи в мечеть, клич батька, – наказав йому старий і, випередивши Хаджі-Мурата, відчинив йому легкі скрипнучі двері в саклю. У той час як Хаджі-Мурат входив, із внутрішніх дверей вийшла немолода, худа, худа жінка, у червоному бешметі на жовтій сорочці та синіх шароварах, несучи подушки.

– Прихід твій на щастя, – сказала вона і, перегнувшись удвічі, стала розкладати подушки біля передньої стіни для сидіння гостя.

– Сини твої та щоб живі були, – відповів Хаджі-Мурат, знявши з себе бурку, гвинтівку і шашку, і віддав їх старому.

Старий обережно повісив на цвяхи гвинтівку і шашку поруч зі зброєю господаря, що висіла, між двома великими тазами, що блищали на гладко вимазаній і чисто вибіленій стіні.

Хаджі-Мурат, оправивши на собі пістолет за спиною, підійшов до розкладених жінкою подушок і, заорюючи черкеску, сів на них. Старий сів проти нього на свої голі п’яти і, заплющивши очі, підняв руки долонями догори. Хаджі-Мурат зробив те саме. Потім вони обидва, прочитавши молитву, погладили собі руками обличчя, з’єднавши їх у кінці бороди.

– Не хабар? – запитав Хаджі-Мурат старого, тобто: “що нового?”

– Хабар іок – “немає нового”, – відповідав старий, дивлячись не в обличчя, а на груди Хаджі-Мурата своїми червоними млявими очима. – Я на бджольнику живу, нині тільки прийшов сина провідати. Він знає.

Хаджі-Мурат зрозумів, що старий не хоче говорити того, що знає і що потрібно було знати Хаджі-Мурату, і, злегка кивнувши головою, не став більше питати.

– Гарного нового нічого немає, – заговорив старий. – Тільки й нового, що всі зайці радяться, як їм орлів прогнати. А орли все рвуть то одного, то іншого. Минулого тижня російські собаки у мічицьких сіно спалили, роздерти їхнє обличчя, – злобно прохрипів старий.

Увійшов мюрид Хаджи-Мурата і, м’яко ступаючи великими кроками своїх сильних ніг земляною підлогою, так само, як Хаджи-Мурат, зняв бурку, гвинтівку й шашку і, залишивши на собі тільки кинджал і пістолет, сам повісив їх на ті самі цвяхи, на яких висіла зброя Хаджи-Мурата.

– Він хто? – запитав старий у Хаджі-Мурата, вказуючи на того, хто увійшов.

– Мюрид мій. Елдар ім’я йому, – сказав Хаджі-Мурат.

– Добре, – сказав старий і вказав Елдару місце на повсті, поруч із Хаджі-Муратом.

Елдар сів, схрестивши ноги, і мовчки втупився своїми красивими баранячими очима на обличчя старого, який розговорився. Старий розповідав, як їхні молодці минулого тижня спіймали двох солдатів: одного вбили, а іншого послали у Ведено до Шаміля. Хаджі-Мурат неуважно слухав, поглядаючи на двері й прислухаючись до зовнішніх звуків. Під навісом перед саклею почулися кроки, двері скрипнули, і увійшов господар.

Господар саклі, Садо, був чоловіком років сорока, з маленькою борідкою, довгим носом і такими самими чорними, хоч і не настільки блискучими очима, як у п’ятнадцятирічного хлопчика, його сина, що бігав за ним, який разом із батьком увійшов до саклі й сів біля дверей. Знявши біля дверей дерев’яні черевики, господар зсунув на потилицю давно не поголеної голови, що заростала чорним волоссям, стару, стерту папаху й негайно ж сів проти Хаджі-Мурата навпочіпки.

Так само як і старий, він, заплющивши очі, підняв руки долонями догори, прочитав молитву, витер руками обличчя і тільки тоді почав говорити. Він сказав, що від Шаміля був наказ затримати Хаджі-Мурата, живого чи мертвого, що вчора щойно виїхали посланці Шаміля, і що народ боїться не послухатися Шаміля, і що тому треба бути обережним.

– У мене в будинку, – сказав Садо, – моєму кунаку, поки я живий, ніхто нічого не зробить. А от у полі як? Думати треба.

Хаджі-Мурат уважно слухав і схвально кивав головою. Коли Садо закінчив, він сказав:

– Добре. Тепер треба послати до росіян людину з листом. Мій мюрид піде, тільки провідника треба.

– Брата Бату пошлю, – сказав Садо. – Поклич Бату, – звернувся він до сина.

Хлопчик, як на пружинах, схопився на жваві ноги і швидко, махаючи руками, вийшов із саклі. Хвилин за десять він повернувся з чорно-засмаглим, жилавим, коротконогим чеченцем у жовтій черкесці, яка розлазилася, з обірваними бахромою рукавами і спущених чорних ногаховицях. Хаджі-Мурат привітався з новоприбулим і негайно ж, також не втрачаючи зайвих слів, коротко сказав:

– Можеш звести мого мюрида до росіян?

– Можна, – швидко, весело заговорив Бата. – Усе можна. Проти мене жоден чеченець не зуміє пройти. А то інший піде, все пообіцяє, та нічого не зробить. А я можу.

– Гаразд, – сказав Хаджі-Мурат. – За труди отримаєш три, – сказав він, виставляючи три пальці.

Бата кивнув головою на знак того, що він зрозумів, але додав, що йому дорогі не гроші, а він із честі готовий служити Хаджі-Мурату. Усі в горах знають Хаджі-Мурата, як він російських свиней бив…

– Добре, – сказав Хаджи-Мурат. – Мотузка хороша довга, а мова коротка.

– Ну, мовчати буду, – сказав Бата.

– Де Аргун завертає, проти кручі, галявина в лісі, два стоги стоять. Знаєш?

– Знаю.

– Там мої три кінні на мене чекають, – сказав Хаджи-Мурат.

– Айя! – киваючи головою, говорив Бата.

– Спитаєш Хан-Магому. Хан-Магома знає, що робити і що говорити. Його звести до російського начальника, до Воронцова, князя. Можеш?

– Зведу.

– Звести і назад привести. Можеш?

– Можна.

– Зведеш, повернешся в ліс. І я там буду.

– Усе зроблю, – сказав Бата, піднявся і, приклавши руки до грудей, вийшов.

– Ще людину в Гехі послати треба, – сказав Хаджі-Мурат господареві, коли Бата вийшов. – У Гехах треба ось що, – почав було він, узявшись за один із хозирів черкески, але негайно опустив руку і замовк, побачивши, як у саклю входили дві жінки.

Одна була дружина Садо, та сама немолода, худа жінка, яка укладала подушки. Інша була зовсім молода дівчинка в червоних шароварах і зеленому бешметі, з фіранкою зі срібних монет, що закривала всі груди. На кінці її не довгої, але товстої, жорсткої чорної коси, що лежала між плечима худорлявої спини, був привішаний срібний рубль; такі самі чорні, порічкові очі, як у батька і брата, весело сяяли на молодому обличчі, що намагалося бути суворим. Вона не дивилася на гостей, але видно було, що відчувала їхню присутність.

Дружина Садо несла низький круглий столик, на якому були чай, пільгіші, млинці в маслі, сир, чурек – тонко розкатаний хліб – і мед. Дівчинка несла таз, кумган і рушник.

Садо і Хаджі-Мурат – обидва мовчали впродовж усього часу, поки жінки, тихо рухаючись у своїх червоних бездошовних чувяках, встановлювали принесене перед гостями. Елдар же, спрямувавши свої баранячі очі на схрещені ноги, був нерухомий, наче статуя, весь той час, поки жінки були в саклі. Тільки коли жінки вийшли і зовсім затихли за дверима їхні м’які кроки, Елдар полегшено зітхнув, а Хаджі-Мурат дістав один із хозирів черкески, вийняв із нього кулю, що затикала його, а з-під кулі згорнуту трубочкою записку.

– Синові віддати, – сказав він, показуючи записку.

– Куди відповідь? – запитав Садо.

– Тобі, а ти мені доставиш.

– Буде зроблено, – сказав Садо і переклав записку в хозир своєї черкески. Потім, узявши в руки кумган, він присунув до Хаджі-Мурата таз. Хаджі-Мурат засукав рукава бешмета на м’язистих, білих вище кистей руках і підставив їх під струмінь холодної прозорої води, що її лив із кумгана Садо. Витерши руки чистим суворим рушником, Хаджі-Мурат посунувся до їжі. Те саме зробив і Елдар. Поки гості їли, Садо сидів проти них і кілька разів дякував за відвідини. Хлопчик, що сидів біля дверей, не зводячи своїх блискучих чорних очей з Хаджі-Мурата, посміхався, ніби підтверджуючи своєю посмішкою слова батька.

Незважаючи на те, що Хаджі-Мурат більше доби нічого не їв, він з’їв тільки трохи хліба, сиру і, діставши з-під кинджала ножичок, набрав меду і намазав його на хліб.

– Наш мед хороший. Нинішній рік з усіх років мед: і багато, і гарний, – сказав старий, мабуть задоволений тим, що Хаджі-Мурат їв його мед.

– Спасибі, – сказав Хаджі-Мурат і відсторонився від їжі.

Елдару хотілося ще їсти, але він так само, як його мюршид, відсунувся від столу і подав Хаджі-Мурату таз і кумган. Садо знав, що, приймаючи Хаджі-Мурата, він ризикував життям, оскільки після сварки Шаміля з Хаджі-Муратом було оголошено всім жителям Чечні, під загрозою страти, не приймати Хаджі-Мурата. Він знав, що жителі аулу в будь-яку хвилину могли дізнатися про присутність Хаджі-Мурата в його будинку і могли вимагати його видачі. Але це не тільки не бентежило, а й тішило Садо. Садо вважав своїм обов’язком захищати гостя – кунака, хоча б це коштувало йому життя, і він тішився на себе, пишався собою за те, що чинить так, як треба.

– Поки ти в моєму домі і голова моя на плечах, ніхто тобі нічого не зробить, – повторив він Хаджі-Мурату.

Хаджі-Мурат уважно подивився в його блискучі очі і, зрозумівши, що це була правда, дещо урочисто сказав:

– Нехай отримаєш ти радість і життя.

Садо мовчки притиснув руку до грудей на знак подяки за добре слово.

Зачинивши віконниці саклі й затопивши сучки в каміні, Садо в особливо веселому й збудженому стані вийшов із кунацької й увійшов у те відділення саклі, де жило все його сімейство. Жінки ще не спали й говорили про небезпечних гостей, які ночували в них у кунацькій.

II

Цієї самої ночі з передової фортеці Воздвиженської, за п’ятнадцять верст від аулу, в якому ночував Хаджи-Мурат, вийшли з укріплення за Чахгиринські ворота три солдати з унтер-офіцером. Солдати були в кожушках і папахах, зі скатаними шинелями через плече і великими чоботами вище коліна, як тоді ходили кавказькі солдати. Солдати з рушницями на плечах ішли спочатку дорогою, потім, пройшовши кроків п’ятсот, згорнули з неї і, шурхочучи чобітьми сухим листям, пройшли кроків двадцять праворуч і зупинилися біля зламаного чинара, чорний стовбур якого виднівся і в темряві. До цієї чинари зазвичай висилали секрет.

Яскраві зірки, які ніби бігли верхівками дерев, поки солдати йшли лісом, тепер зупинилися, яскраво виблискуючи між оголених гілок дерев.

– Спасибі – сухо, – сказав унтер-офіцер Панов, знімаючи з плеча довгу з багнетом рушницю, і, брякнув нею, притулив її до стовбура дерева. Три солдати зробили те саме.

– Але ж і є – загубив, – сердито пробурчав Панов, – або забув, або вискочила дорогою.

– Чого шукаєш? – запитав один із солдатів бадьорим, веселим голосом.

– Трубку, чорт її знає куди запропала!

– Чубук-то цілий? – запитав бадьорий голос.

– Чубук – ось він.

– А в землю прямо?

– Ну, де там.

– Це ми налагодимо жваво.

Палити в секреті заборонялося, але секрет цей був майже не секрет, а скоріше передова варта, яку висилали для того, щоб горяни не могли непомітно підвезти, як вони це робили колись, гармату і стріляти по укріпленню, і Панов не вважав за потрібне позбавляти себе паління і тому погодився на пропозицію веселого солдата. Веселий солдат дістав із кишені ножик і почав копати землю. Викопавши ямку, він обгладив її, приладнав до неї чубучок, потім наклав тютюну в ямку, притиснув його, і люлька була готова. Серничок загорівся, освітивши на мить вилицювате обличчя солдата, що лежав на череві. У чубуку засвистіло, і Панов відчув приємний запах махорки, що загорілася.

– Налагодив? – сказав він, піднімаючись на ноги.

– А то як же.

– Ека молодчина Авдєєв! Прокурат малий. Ну-ка?

Авдєєв відвалився набік, даючи місце Панову і випускаючи дим із рота.

Накурившись, між солдатами зав’язалася розмова.

– А говорили, ротний-то знову в ящик заліз. Програвся, бачиш, – сказав один із солдатів ледачим голосом.

– Віддасть, – сказав Панов.

– Відомо, офіцер хороший, – підтвердив Авдєєв.

– Хороший, хороший, – похмуро продовжував той, хто розпочав розмову, – а за моєю порадою, треба роті поговорити з ним: коли взяв, так скажи, скільки, коли віддаси.

– Як рота розсудить, – сказав Панов, відриваючись від трубки.

– Відома справа, мир – велика людина, – підтвердив Авдєєв.

– Треба, бач, вівса купити та чоботи до весни справити, грошики потрібні, а як він їх забрав… – наполягав незадоволений.

– Кажу, як рота хоче, – повторив Панов. – Не вперше: візьме і віддасть.

У ті часи на Кавказі кожна рота завідувала сама через своїх виборних усім господарством. Вона отримувала гроші від скарбниці по шість рублів п’ятдесят копійок на людину і сама себе продовольствувала: садила капусту, косила сіно, тримала свої вози, хизувалася ситими ротними кіньми. Гроші ж ротні перебували в скриньці, ключі від якої були у ротного командира, і траплялося часто, що ротний командир позичав із ротного ящика. Так було і тепер, і про це-то і говорили солдати. Похмурий солдат Нікітін хотів вимагати звіт від ротного, а Панов і Авдєєв вважали, що цього не потрібно було.

Після Панова покурив і Нікітін і, підстеливши під себе шинель, сів, притулившись до дерева. Солдати затихли. Тільки чутно було, як вітер ворушив високо над головами верхівки дерев. Раптом із-за цього невпинного тихого шелесту почулося виття, вереск, плач, регіт шакалів.

– Бачиш, прокляті, як заливаються, – сказав Авдєєв.

– Це вони з тебе сміються, що в тебе пика набік, – сказав тонкий хохлацький голос четвертого солдата.

Знову все затихло, тільки вітер ворушив сучки дерев, то відкриваючи, то закриваючи зірки.

– А що, Антоничу, – раптом запитав веселий Авдєєв Панова, – буває тобі колись нудно?

– Яка ж нудьга? – неохоче відповів Панов.

– А мені інший раз так нудно, так нудно, що, здається, і сам не знаю, що б над собою зробив.

– Бачиш ти! – сказав Панов.

– Я тоді гроші-то пропив, адже це все від нудьги. Накотило, накотило на мене. Думаю: дай п’яний наріжуся.

– А буває, з вина ще гірше.

– І це було. Та куди подінешся?

– Та з чого ж нудьгуєш-то?

– Я-то? Та за домом сумую.

– Що ж – багато жили?

– Не те що багатії, а жили справно. Добре жили.

І Авдєєв почав розповідати те, що він уже багато разів розповідав тому ж Панову.

– Адже я полюванням за брата пішов, – розповідав Авдєєв. – У нього хлопці сам-п’ять! А мене тільки одружили. Матінка просити стала. Думаю: що мені! Авось згадають моє добро. Сходив до пана. Пан у нас хороший, каже: “Молодець! Ступай”. Так і пішов за брата.

– Що ж, це добре, – сказав Панов.

– А от чи віриш, Антоничу, тепер сумую. І більше з того й сумую, що навіщо, мовляв, за брата пішов. Він, мовляв, тепер царює, а ти ось мучишся. І що більше думаю, то гірше. Такий гріх, видно.

Авдєєв помовчав.

– Аль покуримо знову? – запитав Авдєєв.

– Ну що ж, налагоджуй!

Але курити солдатам не довелося. Щойно Авдєєв підвівся і хотів налагоджувати знову трубку, як з-за шелесту вітру почулися кроки по дорозі. Панов узяв рушницю і штовхнув ногою Нікітіна. Нікітін встав на ноги і підняв шинель. Піднявся і третій – Бондаренко.

– А я, братці, який сон бачив…

Авдєєв шикнув на Бондаренка, і солдати завмерли, прислухаючись. М’які кроки людей, взутих не в чоботи, наближалися. Дедалі виразніше і виразніше чулося в темряві хрускіт листя і сухих гілок. Потім почувся говір тією особливою, гортанною мовою, якою говорять чеченці. Солдати тепер не тільки чули, а й побачили дві тіні, що проходили в просвіті між деревами. Одна тінь була нижчою, інша – вищою. Коли тіні порівнялися із солдатами, Панов, із рушницею на руку, разом зі своїми двома товаришами виступив на дорогу.

– Хто йде? – крикнув він.

– Чечен мирна, – заговорив той, який був нижче. Це був Бата. – Рушниця іок, шашка іок, – говорив він, показуючи на себе. – Кінезь треба.

Той, який був вищим, мовчки стояв біля свого товариша. На ньому теж не було зброї.

– Лазутчик. Значить – до полкового, – сказав Панов, пояснюючи своїм товаришам.

– Кінезь Воронцов міцно треба, велике діло треба, – говорив Бата.

– Гаразд, гаразд, зведемо, – сказав Панов. – Що ж, веди, чи що, ти з Бондаренкою, – звернувся він до Авдєєва, – а здаси черговому, приходь знову. Дивись, – сказав Панов, – обережніше, попереду себе вели йти. А то ж ці гололобі – спритники.

– А що це? – сказав Авдєєв, зробивши рух рушницею з багнетом, ніби він заколює. – Пірну разок – і пар геть.

– Куди ж він годиться, коли заколеш, – сказав Бондаренко. – Ну, марш!

Коли затихли кроки двох солдатів із лазутчиками, Панов і Нікітін повернулися на своє місце.

– І чорт їх носить ночами! – сказав Нікітін.

– Отже, потрібно, – сказав Панов. – А свіжо стало, – додав він і, розкачавши шинель, надів і сів до дерева.

Години за дві повернувся й Авдєєв із Бондаренкою.

– Що ж, здали? – запитав Панов.

– Здали. А в полкового ще не сплять. Прямо до нього звели. А які ці, братець ти мій, гололобі хлопці хороші, – продовжував Авдєєв. – Їй-богу! Я з ними як розговорився.

– Ти, відомо, розговоришся, – невдоволено сказав Нікітін.

– Право, зовсім як російські. Один одружений. Марушка, кажу, бар? – Бар, каже. – Баранчук, кажу, бар? – Бар. – Багато? – Парочка, каже. – Так розговорилися добре. Хороші хлопці.

– Як же, хороші, – сказав Нікітін, – попадися йому тільки один на один, він тобі требуху випустить.

– Мабуть, скоро світати буде, – сказав Панов.

– Так, уже зірочки згасати стали, – сказав Авдєєв, сідаючи.

І солдати знову затихли.

III

У вікнах казарм і солдатських будиночків давно вже було темно, але в одному з найкращих будинків фортеці світилися ще всі вікна. Будинок цей займав полковий командир Куринського полку, син головнокомандувача, флігель-ад’ютант князь Семен Михайлович Воронцов. Воронцов жив із дружиною, Марією Василівною, знаменитою петербурзькою красунею, і жив у маленькій кавказькій фортеці розкішно, як ніхто ніколи не жив тут. Воронцову, і особливо його дружині, здавалося, що вони живуть тут не тільки скромним, але сповненим поневірянь життям; тутешніх же жителів життя це дивувало своєю незвичайною розкішшю.

Тепер, о дванадцятій годині ночі, у великій вітальні, з килимом на всю кімнату, з опущеними важкими портьєрами, за ломберним столом, освітленим чотирма свічками, сиділи господарі з гостями і грали в карти. Один із тих, хто грав, був сам господар, довголиций білявий полковник із флігель-ад’ютантськими вензелями й аксельбантами, Воронцов; партнером його був кандидат Петербурзького університету, нещодавно виписаний княгинею Воронцовою вчитель для її маленького сина від першого чоловіка, кошлатий юнак похмурого вигляду. Проти них грали два офіцери: один – широколиций, рум’яний, що перейшов із гвардії, ротний командир Полторацький, і, дуже прямо сидячий, з холодним виразом красивого обличчя, полковий ад’ютант. Сама княгиня Марія Василівна, велика, великоока, чорнобрива красуня, сиділа поруч із Полторацьким, торкаючись його ніг своїм криноліном і заглядаючи йому в карти. І в її словах, і в її поглядах, і посмішці, і в усіх рухах її тіла, і в парфумах, якими від неї пахло, було те, що доводило Полторацького до забуття всього, окрім свідомості її близькості, і він робив помилку за помилкою, дедалі більше й більше дратуючи свого партнера.

– Ні, це неможливо! Знову просолив туза! – весь почервонівши, промовив ад’ютант, коли Полторацький скинув туза.

Полторацький, немов прокинувшись, не розуміючи дивився своїми добрими, широко розставленими чорними очима на незадоволеного ад’ютанта.

– Ну вибачте його! – посміхаючись, сказала Марія Василівна. – Бачите, я вам говорила, – звернулася вона до Полторацького.

– Та ви зовсім не те говорили, – усміхаючись, сказав Полторацький.

– Хіба не те? – сказала вона і також посміхнулася. І ця усмішка у відповідь так страшенно схвилювала і обрадувала Полторацького, що він багряно почервонів і, схопивши карти, почав заважати їх.

– Не тобі заважати, – суворо сказав ад’ютант і почав своєю білою, з перснем, рукою здавати карти, так, начебто він тільки хотів якнайшвидше позбутися їх.

У вітальню увійшов камердинер князя і доповів, що князя вимагає черговий.

– Вибачте, панове, – сказав Воронцов, з англійським акцентом розмовляючи російською. – Ти за мене, Marie, сядеш.

– Згодні? – запитала княгиня, швидко і легко встаючи на весь свій високий зріст, шарудячи шовком і посміхаючись своєю сяючою посмішкою щасливої жінки.

– Я завжди на все згоден, – сказав ад’ютант, дуже задоволений тим, що проти нього грає тепер княгиня, яка зовсім не вміє грати. Полторацький же тільки розвів руками, посміхаючись.

Роббер закінчувався, коли князь повернувся у вітальню. Він прийшов особливо веселий і збуджений.

– Знаєте, що я вам запропоную?

– Ну?

– Вип’ємо шампанського.

– На це я завжди готовий, – сказав Полторацький.

– Що ж, це дуже приємно, – сказав ад’ютант.

– Василю! Подайте, – сказав князь.

– Навіщо тебе кликали? – запитала Марія Василівна.

– Був черговий і ще одна людина.

– Хто? Що? – поспішно запитала Марія Василівна.

– Не можу сказати, – знизавши плечима, сказав Воронцов.

– Не можеш сказати, – повторила Марія Василівна. – Це ми побачимо.

Принесли шампанського. Гості випили по склянці і, закінчивши гру і розплатившись, стали прощатися.

– Вашу роту завтра призначено в ліс? – запитав князь Полторацького.

– Моя. А що?

– Так ми побачимося завтра з вами, – сказав князь, злегка посміхаючись.

– Дуже радий, – сказав Полторацький, добряче не розуміючи того, що йому говорив Воронцов, і стурбований тільки тим, як він зараз потисне велику білу руку Мар’ї Василівни.

Марія Василівна, як завжди, не тільки міцно потиснула, а й сильно струснула руку Полторацького. І ще раз нагадавши йому його помилку, коли він пішов із бубном, вона посміхнулася йому, як здалося Полторацькому, чарівною, лагідною і значною посмішкою.

Полторацький ішов додому в тому захопленому настрої, який можуть розуміти тільки такі люди, як він, які виросли й виховані у світлі, коли вони, після місяців відокремленого військового життя, знову зустрічають жінку зі свого колишнього кола. Та ще таку жінку, як княгиня Воронцова.

Підійшовши до будиночка, у якому він жив із товаришем, він штовхнув вхідні двері, але двері були замкнені. Він стукнув. Двері не відмикалися. Йому стало прикро, і він почав барабанити в замкнені двері ногою і шашкою. За дверима почулися кроки, і Вавило, кріпосна двірська людина Полторацького, відкинув гачок.

– З чого надумав замикати?! Дурень!

– Та хіба можна, Олексію Володимире…

– Знову п’яний! Ось я тобі покажу, як можна…

Полторацький хотів ударити Вавилу, але роздумав.

– Ну, чорт із тобою. Свічку запали.

– Цією хвилиною.

Вавило був справді напідпитку, а випив він тому, що був на іменинах у каптенармуса. Повернувшись додому, він задумався про своє життя порівняно з життям Івана Макеїча, каптенармуса. Іван Макеїч мав доходи, був одружений і сподівався за рік вийти вчисту. Вавило ж був хлопчиком узятий у верх, тобто в служіння панам, і ось уже йому було сорок із гаком років, а він не одружився і жив похідним життям за свого безладного пана. Пан був хороший, бився мало, але яке ж це було життя! “Обіцяв дати вільну, коли повернеться з Кавказу. Та куди ж мені йти з вільною. Собаче життя!” – думав Вавило. І йому так захотілося спати, що він, боячись, щоб хто-небудь не ввійшов і не забрав що-небудь, закинув гачок і заснув.

Полторацький увійшов у кімнату, де він спав разом із товаришем Тихоновим.

– Ну що, програвся? – сказав Тихонов, який прокинувся.

– Ан ні, сімнадцять рублів виграв, і клико пляшечку розпили.

– І на Марію Василівну дивився?

– І на Марію Василівну дивився, – повторив Полторацький.

– Скоро вже вставати, – сказав Тихонов, – і о шостій треба вже виступати.

– Вавило, – крикнув Полторацький. – Дивись, гарненько буди мене завтра о п’ятій.

– Як же вас будити, коли ви б’єтеся.

– Я кажу, щоб розбудити. Чув?

– Слухаю.

Вавило пішов, несучи чоботи і сукню.

А Полторацький ліг у ліжко і, посміхаючись, закурив цигарку і загасив свічку. Він у темряві бачив перед собою усміхнене обличчя Марії Василівни.

У Воронцових теж не зараз заснули. Коли гості пішли, Марія Василівна підійшла до чоловіка і, зупинившись перед ним, суворо сказала:

– Eh bien, vous allez me dire ce que c’est?

– Mais, ma chère…

– Pas de “ma chère”! C’est un èmissaire, n’est-ce pas?

– Quand même je ne puis pas vous le dire.

– Vous ne pouvez pas? Alors c’est moi qui vais vous le dire!

– Vous? [1]

– Хаджі-Мурат? Так? – сказала княгиня, яка чула вже кілька днів про переговори з Хаджі-Муратом і припускала, що у її чоловіка був сам Хаджі-Мурат.

Воронцов не міг заперечувати, але розчарував дружину в тому, що був не сам Хаджі-Мурат, а тільки шпигун, який оголосив, що Хаджі-Мурат завтра виїде до нього в те місце, де призначено рубку лісу.

Серед одноманітності життя у фортеці молоді Воронцови – і чоловік і дружина – були дуже раді цій події. Поговоривши про те, якою приємною буде ця звістка його батькові, чоловік із дружиною о третій годині лягли спати.

IV

Після тих трьох безсонних ночей, які він провів, тікаючи від висланих проти нього мюридів Шаміля, Хаджі-Мурат заснув негайно ж, щойно Садо вийшов із саклі, побажавши йому спокійної ночі. Він спав не роздягаючись, спершись на руку, що потонула ліктем у підкладені йому господарем пухові червоні подушки. Недалеко від нього, біля стіни, спав Елдар. Елдар лежав на спині, розкинувши широко свої сильні, молоді члени, тож високі груди його з чорними хозирями на білій черкесці були вищими за свіжопоголену, синю голову, яка відкинулася і звалилася з подушки. Відстовбурчена, як у дітей, верхня губа його точно присьорбувала, стискаючись і розпускаючись, верхня губа, що ледве покривала її пушком. Він спав так само, як і Хаджі-Мурат: вдягнений, з пістолетом за поясом і кинджалом. У каміні саклі догоряли сучки, і в грубці ледь світився нічник.

У середині ночі скрипнули двері в кунацькій, і Хаджі-Мурат негайно ж піднявся і взявся за пістолет. У кімнату, м’яко ступаючи по земляній підлозі, увійшов Садо.

– Що треба? – запитав Хаджі-Мурат бадьоро, ніби ніколи не спав.

– Думати треба, – сказав Садо, сідаючи навпочіпки перед Хаджі-Муратом. – Жінка з даху бачила, як ти їхав, – сказав він, – і розповіла чоловікові, а тепер весь аул знає. Зараз прибігала до дружини сусідка, розповідала, що люди похилого віку зібралися біля мечеті й хочуть зупинити тебе.

– Їхати треба, – сказав Хаджі-Мурат.

– Коні готові, – сказав Садо і швидко вийшов із саклі.

– Елдар, – прошепотів Хаджи-Мурат, і Елдар, почувши своє ім’я і, головне, голос свого мюршида, схопився на сильні ноги, оправляючи папаху. Хаджі-Мурат надів зброю на бурку. Елдар зробив те саме. І обидва мовчки вийшли із саклі під навіс. Чорноокий хлопчик підвів коней. На стукіт копит по вбитій дорозі вулиці чиясь голова висунулася з дверей сусідньої саклі, і, стукаючи дерев’яними черевиками, пробігла якась людина в гору до мечеті.

Місяця не було, але зірки яскраво світили в чорному небі, і в темряві виднілися обриси дахів саклів та більша за інших будівля мечеті з мінаретом у верхній частині аулу. Від мечеті долинав гул голосів.

Хаджі-Мурат, швидко прихопивши рушницю, вклав ногу у вузьке стремено і, беззвучно, непомітно перекинувши тіло, нечутно сів на високу подушку сідла.

– Бог нехай воздасть вам! – сказав він, звертаючись до господаря, відшукуючи звичним рухом правої ноги інше стремено, і ледве-ледве зачепив хлопчика, що тримав коня, батогом, на знак того, щоб той відступився. Хлопчик посторонився, і кінь, неначе сам знаючи, що йому треба робити, бадьорим кроком рушив із провулка на головну дорогу. Елдар їхав позаду; Садо, у шубі, швидко розмахуючи руками, майже біг за ними, перебігаючи то на один, то на інший бік вузької вулиці. Біля виїзду, через дорогу, показалася рухома тінь, потім – інша.

– Стій! Хто їде? Зупинись! – крикнув голос, і кілька людей загородили дорогу.

Замість того, щоб зупинитися, Хаджі-Мурат вихопив пістолет з-за пояса і, додаючи ходу, спрямував коня прямо на людей, які загороджували дорогу. Люди, що стояли на дорозі, розійшлися, і Хаджі-Мурат, не озираючись, великою інохіддю пустився вниз дорогою. Елдар великою риссю їхав за ним. Позаду них клацнули два постріли, просвистіли дві кулі, що не зачепили ні його, ні Елдара. Хаджі-Мурат продовжував їхати тим самим ходом. Від’їхавши кроків триста, він зупинив злегка захеканого коня і почав прислухатися. Попереду, внизу, шуміла швидка вода. Ззаду чутно було, як перегукувалися півні в аулі. Через ці звуки почувся кінський тупіт, що наближався, і балаканина позаду Хаджи-Мурата. Хаджі-Мурат рушив коня і поїхав тим самим рівним проїздом.

Ті, хто їхав позаду, скакали і скоро наздогнали Хаджі-Мурата. Їх було чоловік двадцять верхових. Це були жителі аулу, які вирішили затримати Хаджі-Мурата або принаймні, для очищення себе перед Шамілем, зробити вигляд, що вони хочуть затримати його. Коли вони наблизилися настільки, що стали видні в темряві, Хаджі-Мурат зупинився, кинувши поводи, і, звичним рухом лівої руки відстебнувши чохол гвинтівки, правою рукою вийняв її. Елдар зробив те саме.

– Чого треба? – крикнув Хаджі-Мурат. – Узяти хочете? Ну, бери! – І він підняв гвинтівку. Жителі аулу зупинилися.

Хаджі-Мурат, тримаючи гвинтівку в руці, почав спускатися в улоговину. Кінні, не наближаючись, їхали за ним. Коли Хаджі-Мурат переїхав на інший бік лощини, верхові, що їхали за ним, закричали йому, щоб він вислухав те, що вони хочуть сказати. У відповідь на це Хаджі-Мурат вистрілив з гвинтівки і пустив свого коня навскач. Коли він зупинив його, погоні за ним уже не чути було; не чути було й півнів, а тільки ясніше чулося в лісі дзюрчання води й зрідка плач пугача. Чорна стіна лісу була зовсім близько. Це був той самий ліс, у якому чекали його його мюриди. Під’їхавши до лісу, Хаджі-Мурат зупинився і, набравши багато повітря в легені, засвистів і потім затих, прислухаючись. За хвилину такий самий свист почувся з лісу. Хаджі-Мурат звернув з дороги і поїхав у ліс. Проїхавши кроків сто, Хаджи-Мурат побачив крізь стовбури дерев багаття, тіні людей, що сиділи біля вогню, і до половини освітленого вогнем стриноженого коня в сідлі.

Один із людей, що сиділи біля багаття, швидко підвівся і підійшов до Хаджі-Мурата, взявшись за повод і за стремено. Це був аварець Ханефі, названий брат Хаджі-Мурата, завідувач його господарства.

– Вогонь загасити, – сказав Хаджі-Мурат, злазячи з коня. Люди почали розкидати багаття і топтати горілі сучки.

– Був тут Бата? – запитав Хаджі-Мурат, підходячи до розстеленої бурки.

– Був, давно пішли з Хан-Магомою.

– Якою дорогою пішли?

– Цією, – відповідав Ханефі, вказуючи на протилежний бік тієї, якою приїхав Хаджі-Мурат.

– Гаразд, – сказав Хаджі-Мурат і, знявши гвинтівку, став заряджати її. – Поберегтися треба, гналися за мною, – сказав він, звертаючись до людини, яка гасила вогонь.

Це був чеченець Гамзало. Гамзало підійшов до бурки, взяв гвинтівку, що лежала на ній у чохлі, і мовчки пішов на край галявини, до того місця, з якого під’їхав Хаджі-Мурат. Елдар, злізши з коня, узяв коня Хаджі-Мурата і, високо підтягнувши обом голови, прив’язав їх до дерев, потім, так само як Гамзало, з гвинтівкою за плечима став на інший край галявини. Багаття загасили, і ліс не здавався вже таким чорним, як колись, і на небі, хоча й слабко, але світилися зірки.

Поглянувши на зорі, на Стожари, що піднялися вже на половину неба, Хаджі-Мурат розрахував, що було далеко за північ і що давно вже була пора нічної молитви. Він запитав у Ханефі кумган, який завжди носив із собою в сумах, і, надівши бурку, пішов до води.

Роззувшись і здійснивши обмивання, Хаджі-Мурат став босими ногами на бурку, потім сів на ікри і, спочатку заткнувши пальцями вуха і заплющивши очі, виголосив, звертаючись на схід, звичайні молитви.

Закінчивши молитву, він повернувся на своє місце, де були переметні торби, і, сівши на бурку, сперся руками на коліна і, опустивши голову, задумався.

Хаджі-Мурат завжди вірив у своє щастя. Затіваючи що-небудь, він був уперед твердо впевнений в удачі – і все вдавалося йому. Так це було, за рідкісними винятками, у все продовження його бурхливого військового життя. Так він сподівався, що буде і тепер. Він уявляв собі, як він із військом, яке дасть йому Воронцов, піде на Шаміля, і захопить його в полон, і помститься йому, і як російський цар нагородить його, і він знову буде керувати не тільки Аварією, а й усією Чечнею, яка підкориться йому. Із цими думками він не помітив, як заснув.

Він бачив уві сні, як він зі своїми молодцями, з піснею і криком “Хаджі-Мурат іде” летить на Шаміля, і захоплює його з його дружинами, і чує, як плачуть і ридають його дружини. Він прокинувся. Пісня “Ля ілляха”, і крики: “Хаджі-Мурат іде”, і плач дружин Шаміля – це були виття, плач і регіт шакалів, який розбудив його. Хаджі-Мурат підняв голову, глянув на небо на сході, що світилося вже крізь стовбури дерев, і запитав у мюрида, що сидів віддалік від нього, про Хан-Магома. Дізнавшись, що Хан-Магома ще не повертався, Хаджі-Мурат опустив голову і негайно ж знову задрімав.

Розбудив його веселий голос Хан-Магоми, який повертався з Батою зі свого посольства. Хан-Магома негайно ж підсів до Хаджі-Мурата і почав розповідати, як солдати зустріли їх і проводили до самого князя, як він говорив із самим князем, як князь радів і обіцяв уранці зустріти їх там, де росіяни рубатимуть ліс, за Мічиком, на Шалінській галявині. Бата перебивав промову свого товариша, вставляючи свої подробиці.

Хаджі-Мурат розпитав докладно про те, якими саме словами відповідав Воронцов на пропозицію Хаджі-Мурата вийти до росіян. І Хан-Магома, і Бата в один голос говорили, що князь обіцяв прийняти Хаджі-Мурата як гостя і зробити так, щоб йому добре було. Хаджі-Мурат розпитав ще про дорогу, і, коли Хан-Магома запевнив його, що він добре знає дорогу і прямо приведе туди, Хаджі-Мурат дістав гроші та віддав Баті обіцяні три рублі; своїм же велів дістати з переметних сумок свою із золотою рискою зброю та папаху з чалмою, а мюридам – почиститися, щоб приїхати до росіян у гарному вигляді. Поки чистили зброю, сідла, збрую і коней, зірки померкли, стало зовсім світло, і потягнув досвітній вітерець.

V

Рано вранці, ще в темряві, дві роти з сокирами, під командою Полторацького, вийшли за десять верст за Чахгиринську браму і, розсипавши ланцюг стрільців, щойно почало світати, почали рубати ліс. О восьмій годині туман, що зливався із запашним димом сирих сучків, які шипіли і тріщали на вогнищах, почав підніматися догори, і ті, хто рубали ліс, раніше за п’ять кроків не бачили, а тільки чули одне одного, стали бачити і вогнища, і завалену деревами дорогу, що йшла через ліс; сонце то з’являлося світлою плямою в тумані, то знову ховалося. На галявинці, віддалік від дороги, сиділи на барабанах: Полторацький зі своїм субалтерн-офіцером Тихоновим, двоє офіцерів 3-ї роти і колишній кавалергард, розжалуваний за дуель, товариш Полторацького по Пажеському корпусу, барон Фрезе. Навколо барабанів валялися папірці від закусок, недопалки і порожні пляшки. Офіцери випили горілки, закусили і пили портер. Барабанщик відкорковував восьму пляшку. Полторацький, незважаючи на те, що не виспався, був у тому особливому настрої піднесення душевних сил і добрих, безтурботних веселощів, у якому він почувався завжди серед своїх солдатів і товаришів там, де могла бути небезпека.

Між офіцерами йшла жвава розмова про останню новину, смерть генерала Слєпцова. У цій смерті ніхто не бачив того найважливішого в цьому житті моменту – закінчення його і повернення до того джерела, з якого воно вийшло, а бачилося тільки молодецтво хвацького офіцера, який кинувся з шашкою на горців і відчайдушно рубав їх.

Хоча всі, особливо офіцери, які побували у справах, знали й могли знати, що на війні тоді на Кавказі, та й ніколи ніде не буває тієї рубки врукопашну шашками, яку завжди припускають та описують (а якщо й буває така рукопашна шашками та багнетами, то рубають і колють завжди лише тих, хто біжить), ця фікція рукопашної визнавалася офіцерами і надавала їм тієї спокійної гордості й веселості, з якою вони, одні в молодечих, інші, навпаки, у найскромніших позах, сиділи на барабанах, курили, пили й жартували, не дбаючи про смерть, яка, так само як і Слєпцова, могла в будь-яку хвилину спіткати кожного з них. І справді, наче на підтвердження їхнього очікування в середині їхньої розмови ліворуч від дороги почувся бадьорий, гарний звук пострілу з гвинтівки, що різко клацнув, і кулька, весело посвистуючи, пролетіла десь у туманному повітрі й клацнула в дерево. Кілька важко-гучних пострілів солдатських рушниць відповіли на ворожий постріл.

– Еге! – крикнув веселим голосом Полторацький, – адже це в ланцюзі! Ну, брате Костя, – звернувся він до Фрези, – твоє щастя. Іди до роти. Ми зараз такий бій влаштуємо, що прелесть! І виставу зробимо.

Розжалуваний барон схопився на ноги і швидким кроком пішов в область диму, де була його рота. Полторацькому подали його маленького каракового кабардинця, він сів на нього і, вишикувавши роту, повів її до ланцюга у напрямку пострілів. Ланцюг стояв на узліссі перед голою балкою, що спускалася. Вітер тягнув на ліс, і не тільки спуск балки, а й той бік її було ясно видно.

Коли Полторацький під’їхав до ланцюга, сонце визирнуло з-за туману, і на протилежному боці балки, в іншого мілкого лісу, що починався там, за сотню сажнів, виднілося кілька вершників. Чеченці ці були ті, які переслідували Хаджі-Мурата і хотіли бачити його приїзд до росіян. Один із них вистрілив по ланцюгу. Кілька солдатів із ланцюга відповіли йому. Чеченці від’їхали назад, і стрілянина припинилася. Але коли Полторацький підійшов із ротою, він наказав стріляти, і щойно передали команду, по всій лінії ланцюга почувся безперервний веселий, бадьорий тріск рушниць, який супроводжували гарні серпанки, що красиво розходилися. Солдати, радіючи розвазі, поспішали заряджати і випускали заряд за зарядом. Чеченці, очевидно, відчули запал і, вискакуючи вперед, один за одним випустили кілька пострілів по солдатах. Один з їхніх пострілів поранив солдата. Солдат цей був той самий Авдєєв, який був у секреті. Коли товариші підійшли до нього, він лежав догори спиною, тримаючи обома руками рану в животі, і рівномірно погойдувався.

– Щойно став рушницю заряджати, чую – чикнуло, – говорив солдат, який був із ним у парі. – Дивлюся, а він рушницю випустив.

Авдєєв був із роти Полторацького. Побачивши купку солдатів, що зібралася, Полторацький під’їхав до них.

– Що, брате, попало? – сказав він. – Куди?

Авдєєв не відповідав.

– Тільки став заряджати, ваше благородіє, – заговорив солдат, який був у парі з Авдєєвим, – чую – чикнуло, дивлюся – він рушницю випустив.

– Те-те, – поклацав язиком Полторацький. – Що ж, боляче, Авдєєв?

– Не боляче, а йти не дає. Вінця б, ваше благородіє.

Горілка, тобто спирт, який пили солдати на Кавказі, знайшовся, і Панов, суворо насупившись, підніс Авдєєву кришку спирту. Авдєєв почав пити, але негайно ж відсторонив кришку рукою.

– Не приймає душа, – сказав він. – Пий сам.

Панов допив спирт. Авдєєв знову спробував піднятися і знову сів. Розстелили шинель і поклали на неї Авдєєва.

– Ваше благородіє, полковник їде, – сказав фельдфебель Полторацькому.

– Ну добре, розпорядися ти, – сказав Полторацький і, змахнувши батогом, поїхав великою риссю назустріч Воронцову.

Воронцов їхав на своєму англійському, кровному рудому жеребці, його супроводжували ад’ютант полку, козак і чеченець-перекладач.

– Що це у вас? – запитав він Полторацького.

– Та ось виїхала партія, напала на ланцюг, – відповідав йому Полторацький.

– Ну-ну, і все ви затіяли.

– Та не я, князь, – посміхаючись, сказав Полторацький, – самі лізли.

– Я чув, солдата поранили?

– Так, дуже шкода. Солдат хороший.

– Важко?

– Здається, важко – у живіт.

– А я, ви знаєте, куди їду? – запитав Воронцов.

– Не знаю.

– Невже не здогадуєтеся?

– Ні.

– Хаджі-Мурат вийшов і зараз зустріне нас.

– Не може бути!

– Учора лазутчик від нього був, – сказав Воронцов, насилу стримуючи посмішку радості. – Зараз має чекати на мене на Шалінській галявині; тож ви розсипте стрільців до галявини і потім приїжджайте до мене.

– Слухаю, – сказав Полторацький, приклавши руку до папахи, і поїхав до своєї роти. Сам він звів ланцюг на правий бік, з лівого ж боку велів це зробити фельдфебелю. Пораненого тим часом чотири солдати забрали у фортецю.

Полторацький уже повертався до Воронцова, коли побачив позаду себе верхових, які наздоганяли його. Полторацький зупинився і почекав їх.

Попереду всіх їхала на білогривому коні, у білій черкесці, у чалмі на папасі і в оздобленій золотом зброї людина значного вигляду. Людина ця була Хаджи-Мурат. Він під’їхав до Полторацького і сказав йому щось татарською. Полторацький, піднявши брови, розвів руками на знак того, що не розуміє, і посміхнувся. Хаджі-Мурат відповів посмішкою на посмішку, і посмішка ця вразила Полторацького своєю дитячою добродушністю. Полторацький ніяк не очікував бачити таким цього страшного горця. Він очікував похмуру, суху, чужу людину, а перед ним була найпростіша людина, що посміхалася такою доброю посмішкою, що вона здавалася не чужою, а давно знайомим приятелем. Тільки одне було в ньому особливе: це були його широко розставлені очі, які уважно, проникливо і спокійно дивилися в очі іншим людям.

Свита Хаджі-Мурата складалася з чотирьох осіб. Був у цій свиті той Хан-Магома, який нині вночі ходив до Воронцова. Це був рум’яний, з чорними, без повік, яскравими очима, круглолиций чоловік, сяючий життєрадісним виразом. Був ще кремезний волохатий чоловік зі зрощеними бровами. Це був тавлінець Ханефі, завідувач усім майном Хаджі-Мурата. Він вів із собою заводного коня з туго наповненими переметними сумами. Особливо ж виділялися з почту двоє людей: одна – молода, тонка, як жінка, в поясі і широка в плечах, з русявою борідкою, що ледве пробивається, красень із баранячими очима, – це був Елдар, та інша, кривава на одне око, без брів і без вій, з рудою підстриженою бородою і шрамом через ніс і обличчя, – чеченець Гамзало.

Полторацький вказав Хаджи-Мурату на Воронцова, який з’явився дорогою. Хаджі-Мурат попрямував до нього і, під’їхавши впритул, доклав праву руку до грудей, сказав щось по-татарськи і зупинився. Чеченець-перекладач переклав:

– Віддаюся, каже, на волю російського царя, хочу, каже, послужити йому. Давно хотів, каже, Шаміль не пускав.

Вислухавши перекладача, Воронцов простягнув руку в замшевій рукавичці Хаджі-Мурату. Хаджі-Мурат глянув на цю руку, секунду забарився, але потім міцно стиснув її і ще сказав щось, дивлячись то на перекладача, то на Воронцова.

– Він, каже, ні до кого не хотів виходити, а тільки до тебе, бо ти син сардаря. Тебе поважав міцно.

Воронцов кивнув головою на знак того, що дякує. Хаджі-Мурат ще сказав щось, вказуючи на свою свиту.

– Він каже, що люди ці, його мюриди, будуть так само, як і він, служити росіянам.

Воронцов озирнувся на них, кивнув і їм головою.

Веселий, чорноокий, без повік, Хан-Магома, також киваючи головою, щось, напевно, смішне проговорив Воронцову, бо волохатий аварець вискалив усмішкою яскраво-білі зуби. Рудий же Гамзало тільки блиснув на мить одним своїм червоним оком на Воронцова і знову втупився на вуха свого коня.

Коли Воронцов і Хаджі-Мурат, супроводжувані свитою, проїжджали назад до фортеці, солдати, зняті з ланцюга і зібрані купкою, робили свої зауваження:

– Скільки душ занапастив, проклятий, тепер, мабуть, як його ублаготворяти будуть, – сказав один.

– А то як же. Перший камандер у Джмеля був. Тепер, мабуть…

– А молодчина, що казати, джигіт.

– А рудий-то, рудий, – як звір, коситься.

– Ух, собака, мабуть.

Усі особливо помітили рудого.

Там, де йшла рубка, солдати, що були ближче до дороги, вибігали дивитися. Офіцер крикнув на них, але Воронцов зупинив його.

– Нехай подивляться свого старого знайомого. Ти знаєш, хто це? – запитав Воронцов у солдата, що стояв ближче, повільно вимовляючи слова зі своїм аглійським акцентом.

– Ніяк ні, ваше сиятельство.

– Хаджі-Мурат, – чув?

– Як не чути, ваше сиятельство, били його багато разів.

– Ну, та й від нього діставалося.

– Так точно, ваше сиятельство, – відповідав солдат, задоволений тим, що вдалося поговорити з начальником.

Хаджі-Мурат розумів, що говорять про нього, і весела усмішка світилася в його очах. Воронцов у найвеселішому настрої повернувся у фортецю.

VI

Воронцов був дуже задоволений тим, що йому, саме йому, вдалося виманити і прийняти головного, наймогутнішого, другого після Шаміля, ворога Росії. Одне було неприємно: командувач військами у Воздвиженській був генерал Меллер-Закомельський, і, по-справжньому, треба було через нього вести всю справу. Воронцов же зробив усе сам, не доносячи йому, тож могла вийти неприємність. І ця думка отруювала трохи задоволення Воронцова.

Під’їхавши до свого будинку, Воронцов доручив полковому ад’ютанту мюридів Хаджі-Мурата, а сам ввів його до себе в будинок.

Княгиня Мар’я Василівна, ошатна, усміхнена, разом із сином, шестирічним красенем, кучерявим хлопчиком, зустріла Хаджі-Мурата у вітальні, і Хаджі-Мурат, доклавши свої руки до грудей, дещо урочисто сказав через перекладача, який увійшов із ним, що він уважає себе кунаком князя, тому що той прийняв його до себе, а що вся сім’я кунака така ж священна для кунака, як і він сам. І зовнішність, і манери Хаджі-Мурата сподобалися Мар’ї Василівні. Те ж, що він спалахнув, почервонів, коли вона подала йому свою велику білу руку, ще більше розташувало її на його користь. Вона запропонувала йому сісти і, запитавши його, чи п’є він каву, веліла подати. Хаджі-Мурат, однак, відмовився від кави, коли йому подали її. Він трохи розумів російською, але не міг говорити, і коли не розумів, посміхався, і посмішка його сподобалася Марії Василівні так само, як і Полторацькому. Кучерявий же, гостроокий синок Мар’ї Василівни, якого мати називала Булькою, стоячи поруч з матір’ю, не зводив очей з Хаджі-Мурата, про якого він чув як про незвичайного воїна.

Залишивши Хаджі-Мурата у дружини, Воронцов пішов у канцелярію, щоб зробити розпорядження про сповіщення начальства про вихід Хаджі-Мурата. Написавши донесення начальнику лівого флангу, генералу Козловському, у Грозну, і лист батькові, Воронцов поспішив додому, боячись невдоволення дружини за те, що нав’язав їй чужу, страшну людину, з якою треба було поводитися так, щоб і не образити, і не надто приголубити. Але страх його був марний. Хаджі-Мурат сидів на кріслі, тримаючи на коліні Бульку, пасинка Воронцова, і, схиливши голову, уважно слухав те, що йому говорив перекладач, передаючи слова усміхненої Мар’ї Василівни. Мар’я Василівна говорила йому, що якщо він буде віддавати кожному кунаку ту свою річ, яку кунак цей похвалить, то йому скоро доведеться ходити, як Адаму…

Хаджі-Мурат, коли князь увійшов, зняв із коліна здивованого й скривдженого цим Бульку і встав, негайно ж змінивши грайливий вираз обличчя на суворий і серйозний. Він сів тільки тоді, коли сів Воронцов. Продовжуючи розмову, він відповів на слова Мар’ї Василівни тим, що такий їхній закон, що все, що сподобалося кунаку, то треба віддати кунаку.

– Твоя син – кунак, – сказав він по-російськи, гладячи по кучерявому волоссю Бульку, який вліз йому знову на коліно.

– Він чарівний, твій розбійник, – по-французьки сказала Марія Василівна чоловікові. – Булька став милуватися його кинджалом – він подарував його йому.

Булька показав кинджал вітчиму.

– C’est un objet de prix,[2] – сказала Мар’я Василівна.

– Il faudra trouver 1’occasion de lui faire cadeau,[3] – сказав Воронцов.

Хаджі-Мурат сидів, опустивши очі, і, гладячи хлопчика по кучерявій голові, примовляв:

– Джигіт, джигіт.

– Прекрасний кинджал, прекрасний, – сказав Воронцов, вийнявши до половини відточений булатний кинджал із доріжкою посередині. – Подякуй.

– Запитай його, чим я можу прислужитися йому, – сказав Воронцов перекладачеві.

Перекладач передав, і Хаджі-Мурат одразу ж відповідав, що йому нічого не потрібно, але що він просить, щоб його тепер відвели в місце, де б він міг помолитися. Воронцов покликав камердинера і велів йому виконати бажання Хаджі-Мурата.

Щойно Хаджі-Мурат залишився один у відведеній йому кімнаті, обличчя його змінилося: зник вираз задоволення і то ласкавості, то урочистості, і виступив вираз заклопотаності.

Прийом, зроблений йому Воронцовим, був набагато кращим за той, що він очікував. Але чим кращим був цей прийом, тим менше довіряв Хаджі-Мурат Воронцову і його офіцерам. Він боявся всього: і того, що його схоплять, закують і зашлють до Сибіру або просто вб’ють, і тому був насторожі.

Він запитав у Елдара, який прийшов, де помістили мюридів, де коні і чи не відібрали в них зброю.

Елдар доніс, що коні в княжій стайні, людей помістили в сараї, зброю залишили з собою, і перекладач вгамовує їх їжею і чаєм.

Хаджі-Мурат, дивуючись, похитав головою і, роздягнувшись, став на молитву. Закінчивши її, він велів принести собі срібний кинджал і, вдягнувшись та підперезавшись, сів із ногами на тахту, чекаючи того, що буде.

О п’ятій годині його покликали обідати до князя.

За обідом Хаджі-Мурат нічого не їв, окрім плову, якого він узяв собі на тарілку з того самого місця, з якого взяла собі Марія Василівна.

– Він боїться, щоб ми не отруїли його, – сказала Мар’я Василівна чоловікові. – Він узяв, де я взяла. – І негайно звернулася до Хаджі-Мурата через перекладача, запитуючи, коли він тепер знову буде молитися. Хаджи-Мурат підняв п’ять пальців і показав на сонце.

– Стало бути, скоро.

Воронцов вийняв брегет і притиснув пружинку, – годинник пробив чотири й одну чверть. Хаджі-Мурата, вочевидь, здивував цей дзвін, і він попросив подзвонити ще й подивитися годинник.

– Voilà l’occasion. Donnez-lui la montre,[4] – сказала Марія Василівна чоловікові.

Воронцов негайно запропонував годинник Хаджі-Мурату. Хаджі-Мурат приклав руку до грудей і взяв годинник. Кілька разів він натискав пружинку, слухав і схвально похитував головою.

Після обіду князю доповіли про ад’ютанта Меллера-Закомельського.

Ад’ютант передав князю, що генерал, дізнавшись про вихід Хаджі-Мурата, дуже незадоволений тим, що йому не доповіли про це, і що він вимагає, щоб Хаджі-Мурата негайно ж доставили до нього. Воронцов сказав, що наказ генерала буде виконано, і, через перекладача передавши Хаджі-Мурату вимогу генерала, попросив його йти разом із ним до Меллера.

Мар’я Василівна, дізнавшись про те, навіщо приходив ад’ютант, відразу ж зрозуміла, що між її чоловіком і генералом може статися неприємність, і, незважаючи на всі вмовляння чоловіка, зібралася разом із ним і Хаджі-Муратом до генерала.

– Vous feriez beaucoup mieux de rester; c’est mon affaire, mais pas la vôtre.

– Vous ne pouvez pas m’empê cher d’aller voir madame la générale.[5]

– Можна б в інший час.

– А я хочу тепер.

Робити було нічого. Воронцов погодився, і вони пішли всі троє. Коли вони увійшли, Меллер із похмурою чемністю провів Мар’ю Василівну до дружини, а ад’ютантові ж велів проводити Хаджі-Мурата в приймальню і не випускати нікуди до його наказу.

– Прошу, – сказав він Воронцову, відчиняючи двері до кабінету і пропускаючи в них князя вперед себе.

Увійшовши в кабінет, він зупинився перед князем і, не просячи його сісти, сказав:

– Я тут військовий начальник, і тому всі переговори з ворогом мають бути проведені через мене. Чому ви не донесли мені про вихід Хаджі-Мурата?

– До мене прийшов шпигун і оголосив бажання Хаджі-Мурата віддатися мені, – відповів Воронцов, бліднучи від хвилювання, очікуючи грубої витівки розгніваного генерала і водночас заражаючись його гнівом.

– Я запитую, чому не донесли мені?

– Я мав намір зробити це, бароне, але…

– Я вам не барон, а ваша високоповажність.

І тут раптом прорвалося довго стримуване роздратування барона. Він висловив усе, що давно накипіло в нього в душі:

– Я не для того двадцять сім років служу своєму государеві, щоб люди, які відучора почали служити, користуючись своїми родинними зв’язками, у мене під носом розпоряджалися тим, чого вони не стосуються.

– Ваша високоповажносте! Я прошу вас не говорити того, що несправедливо, – перебив його Воронцов.

– Я говорю правду і не дозволю… – ще дратівливіше заговорив генерал.

У цей час, шарудячи спідницями, увійшла Мар’я Василівна і за нею невисока скромна дама, дружина Меллера-Закомельського.

– Ну, повнісінько, бароне, Simon не хотів вам зробити неприємності, – заговорила Марія Василівна.

– Я, княгиня, не про те говорю…

– Ну, знаєте, краще залишимо це. Знаєте: погана суперечка краща за добру сварку. Що я кажу… – Вона засміялася.

І сердитий генерал підкорився чарівній усмішці красуні. Під вусами його промайнула усмішка.

– Я визнаю, що я був не правий, – сказав Воронцов, – але…

– Ну, і я погарячкував, – сказав Меллер і подав руку князю.

Мир було встановлено, і вирішено було на якийсь час залишити Хаджі-Мурата у Меллера, а потім відіслати до начальника лівого флангу.

Хаджі-Мурат сидів поруч у кімнаті і, хоча не розумів того, що говорили, зрозумів те, що йому потрібно було зрозуміти: що вони сперечалися про нього, і що його вихід від Шаміля є справою величезної важливості для росіян, і що тому, якщо тільки його не зашлють і не вб’ють, йому багато можна буде вимагати від них. Крім того, зрозумів він і те, що Меллер-Закомельський, хоча й начальник, не має того значення, яке має Воронцов, його підлеглий, і що важливим є Воронцов, а не важливим Меллер-Закомельський; і тому, коли Меллер-Закомельський покликав до себе Хаджі-Мурата і почав розпитувати його, Хаджі-Мурат поводився гордо й урочисто, кажучи, що вийшов із гір, щоб служити білому цареві, і що він про все звітуватиме лише перед його сардаром, тобто головнокомандувачем, князем Воронцовим, у Тифлісі.

VII

Пораненого Авдєєва знесли в госпіталь, що містився в невеликому критому тесом будинку на виїзді з фортеці, і поклали в загальну палату на одне з порожніх ліжок. У палаті було четверо хворих: один – тифозний, який кидався у спеку, інший – блідий, із синявою під очима, гарячковий, що чекав пароксизму і безперестанку позіхав, і ще двоє поранених у набігу три тижні тому – один у кисть руки (цей був на ногах), другий у плече (цей сидів на ліжку). Усі, крім тифозного, оточили принесеного і розпитували тих, хто приніс.

– Інший раз палять, як горохом обсипають, і – нічого, а тут лише раз п’ять вистрілили, – розповідав один із тих, хто приніс.

– Кому що призначено!

– Ox, – голосно крякнув, стримуючи біль, Авдєєв, коли його почали класти на ліжко. Коли ж його поклали, він насупився і не стогнав більше, але тільки не перестаючи ворушив ступнями. Він тримав рану руками і нерухомо дивився перед собою.

Прийшов лікар і велів перевернути пораненого, щоб подивитися, чи не вийшла куля ззаду.

– Це що ж? – запитав лікар, вказуючи на перехресні білі рубці на спині й заду.

– Це старець, ваша високоблагородіє, – крекчучи, промовив Авдєєв.

Це були сліди його покарання за пропиті гроші.

Авдєєва знову перевернули, і доктор довго колупав зондом у животі й намацав кулю, але не міг дістати її. Перев’язавши рану і заклеївши її липким пластиром, лікар пішов. Під час колупання рани і перев’язування її Авдєєв лежав зі стиснутими зубами і заплющеними очима. Коли ж лікар пішов, він розплющив очі і здивовано озирнувся навколо себе. Очі його були спрямовані на хворих і фельдшера, але він ніби не бачив їх, а бачив щось інше, що дуже дивувало його.

Прийшли товариші Авдєєва – Панов і Серьогін. Авдєєв так само лежав, здивовано дивлячись перед собою. Він довго не міг упізнати товаришів, незважаючи на те, що очі його дивилися прямо на них.

– Ти, Петре, чого додому наказати не хочеш? – сказав Панов.

Авдєєв не відповідав, хоча й дивився в обличчя Панову.

– Я кажу, додому наказати не хочеш чого? – знову запитав Панов, чіпаючи його за холодну ширококосту руку.

Авдєєв ніби прокинувся.

– А, Антонич прийшов!

– Та ось прийшов. Чи не накажеш чогось додому? Серьогін напише.

– Серьогін, – сказав Авдєєв, насилу переводячи очі на Серьогіна, – напишеш?.. Так от відпиши: “Син, мовляв, ваш Петруха довго жити наказав”. Заздрив братові. Я тобі нічче сказував. А тепер, значить, сам радий. Не замай живе. Дай бог йому, я радий. Так і пропиши.

Сказавши це, він довго мовчав, втупившись очима на Панова.

– Ну, а трубку знайшов? – раптом запитав він.

Панов похитав головою і не відповідав.

– Трубку, трубку, кажу, знайшов? – повторив Авдєєв.

– У сумці була.

– То-то. Ну, а тепер свічку мені дайте, я зараз помирати буду, – сказав Авдєєв.

У цей час прийшов Полторацький провідати свого солдата.

– Що, брате, погано? – сказав він.

Авдєєв заплющив очі й заперечно похитав головою. Скуласте обличчя його було блідим і суворим. Він нічого не відповів і тільки знову повторив, звертаючись до Панова:

– Свічку дай. Помирати буду.

Йому дали свічку в руку, але пальці не згиналися, і її вклали між пальців і притримували. Полторацький пішов, і через п’ять хвилин після його відходу фельдшер доклав вухо до серця Авдєєва і сказав, що він скінчився.

Смерть Авдєєва в реляції, яку було надіслано в Тифліс, описували так: “23 листопада дві роти Курінського полку виступили з фортеці для рубки лісу. У середині дня значна юрба горян раптово атакувала рубачів. Ланцюг почав відступати, і в цей час друга рота вдарила в багнети і перекинула горців. У справі легко поранено двох рядових і вбито одного. Горці ж втратили близько ста осіб убитими і пораненими”.

VIII

Того самого дня, коли Петруха Авдєєв закінчувався у Воздвиженському госпіталі, його старий батько, дружина брата, через якого він пішов у солдати, і дочка старшого брата, дівка-наречена, молотили овес на морозному току. Напередодні випав глибокий сніг, і до ранку сильно заморозило. Старий прокинувся ще з третіми півнями і, побачивши в замерзлому вікні яскраве світло місяця, зліз з печі, взувся, взувся, вдягнув шубу, шапку і пішов на гумно. Пропрацювавши там години дві, старий повернувся в хату і розбудив сина та баб. Коли баби й дівка прийшли на гумно, тік було розчищено, дерев’яна лопата стояла встромленою в білий сипкий сніг, а поруч із нею мітла прутами догори, і вівсяні снопи було розстелено в два ряди, волоть із волоттю, довгою мотузкою по чистому току. Розібрали ланцюги і стали молотити, рівномірно ладячи трьома ударами. Старий міцно бив важким ланцюгом, розбиваючи солому, дівка рівним ударом била зверху, невістка відвертала.

Місяць зайшов, і починало світати; і вже закінчували мотузку, коли старший син, Акім, у кожушку й шапці вийшов до працюючих.

– Ти чого ледарюєш? – крикнув на нього батько, зупиняючись молотити й спираючись на ланцюг.

– Коней прибрати треба ж.

– Коней прибрати, – передражнив батько. – Баба прибере. Бери ланцюг. Боляче жирний став. П’яниця!

– Ти, чи що, мене напував? – пробурчав син.

– Чаго? – насупившись і пропускаючи удар, грізно запитав старий.

Син мовчки взяв ланцюг, і робота пішла в чотири ланцюги: трап, та-па-тап, трап, та-па-тап… Трап! – бив після трьох разів важкий ланцюг старого.

– Загривок-то, глянь, як у пана доброго. От у мене так портки не тримаються, – промовив старий, пропускаючи свій удар і тільки, щоб не втратити такту, перевертаючи в повітрі ланцюжок.

Мотузку скінчили, і баби граблями стали знімати солому.

– Дурень Петруха, що за тебе пішов. Із тебе б у солдатах дурість повибивали б, а він удома п’ятьох таких, як ти, коштував.

– Ну, буде, батюшка, – сказала невістка, відкидаючи розбиті свясла.

– Так, годуй вас сам-швидко, а роботи і від одного нема. Петруха, бувало, за двох один працює, не те що…

Протоптаною з двору стежкою, скриплячи по снігу новими постолами на туго обв’язаних вовняних онучах, підійшла стара. Мужики згрібали невеяне зерно в купу, баби й дівка замітали.

– Виборний заходив. На панщину всім цеглу возити, – сказала стара. – Я снідати зібрала. Ідіть, чи що.

– Гаразд. Чалого запрягай і ступай, – сказав старий Акиму. – Та дивись, щоб не так, як напередодні, відповідати за тебе. Пригадаєш Петруху.

– Як він був удома, його лаяв, – огризнувся тепер Акім на батька, – а немає його, мене гризеш.

– Значить, стоїш, – так само сердито сказала мати. – Не з Петрухою тебе змінювати.

– Ну, гаразд! – сказав син.

– То-то ладно. Борошно пропив, а тепер кажеш: добре.

– Про старі дріжджі згадувати двічі, – сказала невістка, і всі, поклавши ланцюги, пішли до хати.

Нелади між батьком і сином почалися вже давно, майже з часу віддачі Петра в солдати. Уже тоді старий відчув, що він проміняв зозулю на яструба. Правда, що за законом, як розумів його старий, треба було бездітному йти за сімейного. У Якима було четверо дітей, у Петра нікого, але робітник Петро був такий самий, як і батько: спритний, тямущий, сильний, витривалий і, головне, працьовитий. Він завжди працював. Якщо він проходив повз працюючих, так само як і робив старий, він негайно ж брався допомагати – або пройде ряди два з косою, або нав’є віз, або зрубає дерево, або порубає дров. Старий жалів його, але робити було нічого. Солдатство було як смерть. Солдат був відрізаний шматок, і згадувати про нього – душу ятрити – нема чого було. Тільки зрідка, щоб вколоти старшого сина, старий, як нині, згадував його. Мати ж часто згадувала меншого сина і вже давно, другий рік, просила старого, щоб він послав Петрусі грошенятко. Але старий відмовчувався.

Подвір’я Авдєєвих було багате, і в старого були приховані грошенята, але він нізащо не наважився б торкнутися відкладеного. Тепер, коли стара почула, що він згадує меншого сина, вона вирішила знову просити його, щоб під час продажу вівса послати синові хоч рублик. Так вона і зробила. Залишившись удвох зі старим, після того як молоді пішли на панщину, вона вмовила чоловіка з вівсяних грошей послати рубль Петрусі. Тож, коли з провіяних куп дванадцять чвертей вівса насипали на мотузки в три сани, а мотузки акуратно зашпиляли дерев’яними шпильками, вона дала дідусеві написаний під її слова дяком лист, і дідусь обіцяв у місті докласти до листа рубль і послати за адресою.

Старий, одягнений у нову шубу і каптан і в чистих білих вовняних онучах, взяв лист, поклав його в гаманець і, помолившись богові, сів на передні сани і поїхав у місто. На задніх санях їхав онук. У місті старий велів двірнику прочитати собі лист і уважно та схвально слухав його.

У листі Петрухиної матері було написано, по-перше, благословення, по-друге, поклони всіх, звістка про смерть хрещеного і під кінець звістка про те, що Ксенія (дружина Петра) “не захотіла з нами жити і пішла в люди. Чути, що живе добре й чесно”. Згадувалося про гостинці, рублі, і додавалося те, що вже прямо від себе, і слово в слово, пригорюніла стара, зі сльозами на очах, веліла написати дякові:

“А ще, миле моє дитятко, голубок ти мій Петрушенько, виплакала я свої оченята, про тебе сокрушаючись. Сонечко моє ненаглядне, на кого ти мене залишив…” На цьому місці стара завила, заплакала і сказала:

– Так і буде.

Так і залишилося в листі, але Петрусі не судилося отримати ні цю звістку про те, що дружина його пішла з дому, ні рубля, ні останніх слів матері. Лист цей і гроші повернулися назад зі звісткою, що Петруха вбитий на війні, “захищаючи царя, вітчизну і віру православну”. Так написав військовий писар.

Баба, отримавши цю звістку, повила, доки був час, а потім узялася за роботу. У першу ж неділю вона пішла до церкви і роздала шматочки просвирок “добрим людям для поминання раба божого Петра”.

Солдатка Ксенія теж повила, дізнавшись про смерть “коханого чоловіка, з яким” вона “пожила тільки один рочок”. Вона шкодувала і чоловіка, і все своє згублене життя. І у своєму витті поминала “і русяві кучері Петра Михайловича, і його кохання, і своє гірке життя із сиротою Ванькою” і гірко докоряла “Петрушеві за те, що він пожалів брата, а не пошкодував її гірку, по чужих людях блукачку”.

У глибині ж душі Ксенія була рада смерті Петра. Вона була знову брюхата від прикажчика, у якого вона жила, і тепер ніхто вже не міг сварити її, і прикажчик міг узяти її заміж, як він і говорив їй, коли схиляв її до любові.

IX

Воронцов, Михайло Семенович, вихований в Англії, син російського посла, був серед російських вищих чиновників людиною рідкісної на той час європейської освіти, честолюбною, м’якою та лагідною у поводженні з нижчими й тонкою придворною у відносинах із вищими. Він не розумів життя без влади і без покори. Він мав усі вищі чини та ордени і вважався майстерним військовим, навіть переможцем Наполеона під Краоном. Йому в 51-му році було за сімдесят років, але він ще був зовсім свіжий, бадьоро рухався і, головне, сповна володів усією вправністю тонкого й приємного розуму, спрямованого на підтримання своєї влади та утвердження й поширення своєї популярності. Він володів великим багатством – і своїм, і своєї дружини, графині Браницької, – і величезним утриманням, яке одержував як намісник, і витрачав більшу частину своїх коштів на облаштування палацу і саду на південному березі Криму.

Увечері 7 грудня 1851 року до палацу його в Тифлісі під’їхала кур’єрська трійка. Втомлений, весь чорний від пилу офіцер, який привіз від генерала Козловського звістку про вихід до росіян Хаджі-Мурата, розминаючи ноги, увійшов повз вартових у широкий ганок намісницького палацу. Була шоста година вечора, і Воронцов ішов до обіду, коли йому доповіли про приїзд кур’єра. Воронцов прийняв кур’єра, не відкладаючи, і тому на кілька хвилин запізнився до обіду. Коли він увійшов у вітальню, запрошені до столу, чоловік тридцять, які сиділи біля княгині Єлизавети Ксавер’євни і стояли групами біля вікон, встали, повернулися обличчям до того, хто увійшов. Воронцов був у своєму звичайному чорному військовому сюртуку без еполет, з напівпогончиками і білим хрестом на шиї. Лисе голене обличчя його приємно посміхалося, і очі мружилися, оглядаючи всіх присутніх.

Увійшовши м’якими, поспішними кроками у вітальню, він вибачився перед пані за те, що запізнився, привітався з чоловіками і підійшов до грузинської княгині Манани Орбеляні, сорокап’ятирічної, східного складу, повної, високої красуні, і подав їй руку, щоб вести її до столу. Княгиня Єлизавета Ксаверіївна сама подала руку приїжджому рудуватому генералу з щетинистими вусами. Грузинський князь подав руку графині Шуазель, приятельці княгині. Доктор Андріївський, ад’ютанти та інші, хто з дамами, хто без дам, пішли слідом за трьома парами. Лакеї в каптанах, панчохах і черевиках відсували й присували стільці тим, хто сідав; метрдотель урочисто розливав димлячий суп зі срібної миски.

Воронцов сів у середині довгого столу. Навпроти нього сіла княгиня, його дружина, з генералом. Праворуч від нього була його дама, красуня Орбеляні, ліворуч – струнка, чорна, рум’яна, у блискучих прикрасах, княжна-грузинка, яка не переставала посміхатися.

– Excellentes, chère amie, – відповідав Воронцов на запитання княгині про те, які він отримав звістки з кур’єром. – Simon a eu de la chance[6].

І він почав розповідати так, щоб могли чути всі, хто сидів за столом, разючу новину, – для нього одного це не було цілком новиною, тому що переговори велися вже давно, – про те, що знаменитий, найхоробріший помічник Шаміля Хаджі-Мурат передався росіянам і сьогодні-завтра його привезуть до Тифліса.

Усі, хто обідав, навіть молодь, ад’ютанти і чиновники, які сиділи на дальніх кінцях столу і перед цим про щось тихо сміялися, усі затихли і слухали.

– А ви, генерале, зустрічали цього Хаджі-Мурата? – запитала княгиня у свого сусіда, рудого генерала з щетинистими вусами, коли князь перестав говорити.

– І не раз, княгиня.

І генерал розповів про те, як Хаджі-Мурат 43-го року, після взяття горцями Гергебіля, натрапив на загін генерала Пассека і як він на їхніх очах майже вбив полковника Золотухіна.

Воронцов слухав генерала з приємною посмішкою, очевидно задоволений тим, що генерал розговорився. Але раптом обличчя Воронцова набуло неуважного і похмурого виразу.

Генерал, який розговорився, почав розповідати про те, де він іншим разом зіткнувся з Хаджі-Муратом.

– Адже це він, – говорив генерал, – ви зволите пам’ятати, ваше сиятельство, влаштував у сухарну експедицію засідку на виручці.

– Де? – перепитав Воронцов, мружачи очі.

Справа була в тому, що хоробрий генерал називав “виручкою” те, що відбулося в нещасному Даргінському поході, в якому справді загинув би весь загін із князем Воронцовим, який командував ним, якби його не виручили війська, що знову підійшли. Усім було відомо, що весь Даргінський похід під керівництвом Воронцова, в якому росіяни втратили багато вбитих і поранених і кілька гармат, був ганебною подією, і тому якщо хтось і говорив про цей похід за часів Воронцова, то говорив тільки в тому сенсі, в якому Воронцов написав повідомлення цареві, тобто, що це був блискучий подвиг російських військ. Словом же “виручка” прямо вказувалося на те, що це був не блискучий подвиг, а помилка, яка згубила багато людей. Усі зрозуміли це, і одні робили вигляд, що не помічають значення слів генерала, інші злякано очікували, що буде далі; дехто, посміхаючись, переглянувся.

Один тільки рудий генерал зі щетинистими вусами нічого не помічав і, захоплений своєю розповіддю, спокійно відповів:

– На виручці, ваше сиятельство.

І раз заведений на улюблену тему, генерал докладно розповів, як “цей Хаджи-Мурат так вправно розрізав загін навпіл, що, якби не прийди нам на допомогу, – він начебто з особливою любов’ю повторював слово “виручка”, – тут би всі й залишилися, тому…”

Генерал не встиг доказати все, тому що Манана Орбеляні, зрозумівши, у чому річ, перебила промову генерала, розпитуючи його про зручності його помешкання в Тифлісі. Генерал здивувався, озирнувся на всіх і на свого ад’ютанта наприкінці столу, який наполегливим і значним поглядом дивився на нього, – і раптом зрозумів. Не відповідаючи княгині, він насупився, замовк і став поспіхом їсти, не жуючи, витончену страву незрозумілого для нього вигляду і навіть смаку, що лежала у нього на тарілці.

Усім стало ніяково, але незручність становища виправив грузинський князь, дуже дурний, але надзвичайно тонкий і вправний підлабузник і придворний, який сидів по інший бік княгині Воронцової. Він, начебто нічого не помічаючи, гучним голосом почав розповідати про викрадення Хаджі-Муратом вдови Ахмет-Хана Мехтулінського:

– Вночі увійшов у селище, схопив, що йому потрібно було, і поскакав з усією партією.

– Навіщо ж йому потрібна була саме жінка ця? – запитала княгиня.

– А він був ворог із чоловіком, переслідував його, але ніде до самої смерті хана не міг зустріти, то ось він помстився на вдові.

Княгиня переклала це французькою своїй старій приятельці, графині Шуазель, що сиділа поруч із грузинським князем.

– Quelle horreur![7] – сказала графиня, заплющуючи очі і похитуючи головою.

– О ні, – сказав Воронцов посміхаючись, – мені говорили, що він із лицарською повагою поводився з полонянкою і потім відпустив її.

– Так, за викуп.

– Ну зрозуміло, але все-таки він благородно вчинив.

Ці слова князя дали тон подальшим розповідям про Хаджі-Мурата. Придворні зрозуміли, що чим більше приписувати значення Хаджі-Мурату, тим приємніше буде князю Воронцову.

– Дивовижна сміливість у цієї людини. Чудова людина.

– Як же, у сорок дев’ятому році він серед білого дня увірвався в Темір-Хан-Шуру і розграбував крамниці.

Вірменин, який сидів на кінці столу і був у той час у Темір-Хан-Шурі, розповів про подробиці цього подвигу Хаджі-Мурата.

Взагалі весь обід пройшов у розповідях про Хаджі-Мурата. Усі безперервно хвалили його хоробрість, розум, великодушність. Хтось розповів про те, як він велів убити двадцять шістьох полонених; але й на це було звичайне заперечення:

– Що робити! A la guerre comme à la guerre[8].

– Це велика людина.

– Якби він народився в Європі, це, можливо, був би новий Наполеон, – сказав дурний грузинський князь, що має дар лестощів.

Він знав, що всяка згадка про Наполеона, за перемогу над яким Воронцов носив білий хрест на шиї, була приємна князю.

– Ну, хоч не Наполеон, але лихий кавалерійський генерал – так, – сказав Воронцов.

– Якщо не Наполеон, то Мюрат.

– І ім’я його – Хаджі-Мурат.

– Хаджі-Мурат вийшов, тепер кінець і Шамілю, – сказав хтось.

– Вони відчувають, що їм тепер (це тепер означало: при Воронцові) не витримати, – сказав інший.

– Tout cela est grâce à vous,[9] – сказала Манана Орбельяні.

Князь Воронцов намагався стримати хвилі лестощів, які починали вже заливати його. Але йому було приємно, і він повів від столу свою даму у вітальню у найкращому настрої.

Після обіду, коли у вітальні обносили каву, князь особливо ласкавий був з усіма і, підійшовши до генерала з рудими щетинистими вусами, намагався показати йому, що він не помітив його незручності.

Обійшовши всіх гостей, князь сів за карти. Він грав тільки в старовинну гру – ломбер. Партнерами князя були: грузинський князь, потім вірменський генерал, який навчився в камердинера князя грати в ломбер, і четвертий, – знаменитий завдяки своїй владі, – доктор Андрієвський.

Поставивши поруч із собою золоту табакерку з портретом Олександра I, Воронцов роздер атласні карти і хотів розстелити їх, коли увійшов камердинер, італієць Джовані, з листом на срібній таці.

– Ще кур’єр, ваше сиятельство.

Воронцов поклав карти і, вибачившись, роздрукував і почав читати.

Лист був від сина. Він описував вихід Хаджі-Мурата і зіткнення з Меллер-Закомельським.

Княгиня підійшла і запитала, що пише син.

– Усе про те саме. Il a eu quelques desagrements avec le commandant de la place. Simon a eu tort.[10] But all is well what ends well,[11] – сказав він, передаючи дружині лист, і, звертаючись до партнерів, які шанобливо чекали, попросив брати карти.

Коли здали першу здачу, Воронцов відкрив тютюнову шафку і зробив те, що він робив, коли був у особливо гарному настрої: дістав старече зморщеними білими руками дрібку французького тютюну, підніс її до носа і висипав.

X

Коли наступного дня Хаджі-Мурат з’явився до Воронцова, приймальня князя була повна народу. Тут був і вчорашній генерал зі щетинистими вусами, у повній формі й орденах, який приїхав відкланятися; тут був і полковий командир, якому погрожували судом за зловживання з продовольства для полку; тут був вірменин-багатій, якого опікав лікар Андріївський, що тримав на відкупі горілку і тепер клопотав про поновлення контракту; тут була, вся в чорному, вдова вбитого офіцера, яка приїхала просити про пенсію або про влаштування дітей на казенний рахунок; тут був грузинський князь-банкрут у чудовому грузинському костюмі, що вихлопачував собі скасований церковний маєток; тут був пристав з великою згорткою, у якій був проєкт про новий спосіб підкорення Кавказу; тут був один хан, який з’явився тільки для того, щоб розповісти вдома, що він був у князя.

Усі чекали черги й одного за одним вводив красивий білявий юнак-ад’ютант у кабінет князя.

Коли в приймальню увійшов бадьорим кроком, накульгуючи, Хаджи-Мурат, усі очі звернулися на нього, і він чув у різних кінцях пошепки вимовлене його ім’я.

Хаджі-Мурат був одягнений у довгу білу черкеску на коричневому, з тонким срібним галуном на комірі, бешметі. На ногах його були чорні ніговиці й такі ж чувяки, що, як рукавичка, обтягували ступні, на голеній голові – папаха з чалмою, – тією самою чалмою, за яку його, за доносом Ахмет-Хана, заарештував генерал Клюгенау і яка була причиною його переходу до Шаміля. Хаджі-Мурат ішов, швидко ступаючи паркетом приймальні, погойдуючись усім тонким станом від легкої кульгавості на одну, коротшу, ніж інша, ногу. Широко розставлені очі його спокійно дивилися вперед і, здавалося, нікого не бачили.

Вродливий ад’ютант, привітавшись, попросив Хаджі-Мурата сісти, поки він доповість князю. Але Хаджі-Мурат відмовився сісти і, заклавши руку за кинджал і відставивши ногу, продовжував стояти, презирливо оглядаючи присутніх. Перекладач, князь Тарханов, підійшов до Хаджі-Мурата і заговорив із ним. Хаджі-Мурат неохоче, уривчасто відповідав. Із кабінету вийшов кумицький князь, який скаржився на пристава, і слідом за ним ад’ютант покликав Хаджі-Мурата, підвів його до дверей кабінету і пропустив у них.

Воронцов прийняв Хаджі-Мурата, стоячи біля краю столу. Старе біле обличчя головнокомандувача було не таким усміхненим, як учора, а скоріше суворим і урочистим.

Увійшовши у велику кімнату з величезним столом і великими вікнами із зеленими жалюзі, Хаджі-Мурат доклав свої невеликі, засмаглі руки до того місця грудей, де перехрещувалася біла черкеска, і неквапливо, чітко й шанобливо, кумицьким діалектом, яким він добре говорив, опустивши очі, сказав:

– Віддаюся під високе заступництво великого царя і ваше. Обіцяю вірно, до останньої краплі крові служити білому цареві і сподіваюся бути корисним у війні з Шамілем, ворогом моїм і вашим.

Вислухавши перекладача, Воронцов глянув на Хаджі-Мурата, і Хаджі-Мурат глянув в обличчя Воронцова.

Очі цих двох людей, зустрівшись, говорили одне одному багато чого, невимовного словами, і вже зовсім не те, що говорив перекладач. Вони прямо, без слів, висловлювали одне про одного всю істину: очі Воронцова говорили, що він не вірить жодному слову з усього того, що говорив Хаджи-Мурат, що він знає, що він – ворог усьому російському, завжди залишиться таким і тепер підкорюється тільки тому, що примушений до цього. І Хаджі-Мурат розумів це і все-таки запевняв у своїй відданості. Очі ж Хаджі-Мурата говорили, що старому цьому треба б думати про смерть, а не про війну, але що він хоч і старий, але хитрий, і треба бути обережним із ним. І Воронцов розумів це і все-таки говорив Хаджі-Мурату те, що вважав за потрібне для успіху війни.

– Скажи йому, – сказав Воронцов перекладачеві (він говорив “ти” молодим офіцерам), – що наш государ такий самий милостивий, як і могутній, і, імовірно, на моє прохання пробачить його і візьме на свою службу. Передав? – запитав він, дивлячись на Хаджі-Мурата. – Доти ж, доки отримаю милостиве рішення мого володаря, скажи йому, що я беру на себе прийняти його і зробити йому перебування у нас приємним.

Хаджі-Мурат ще раз притиснув руки до середини грудей і щось жваво заговорив.

Він говорив, як переказав перекладач, що й раніше, коли він керував Аварією, 39-го року, він вірно служив росіянам і ніколи не зрадив би їх, якби не ворог його, Ахмет-Хан, який хотів згубити його й обмовив перед генералом Клюгенау.

– Знаю, знаю, – сказав Воронцов (хоча він якщо і знав, то давно забув усе це). – Знаю, – сказав він, сідаючи і вказуючи Хаджі-Мурату на тахту, що стояла біля стіни. Але Хаджі-Мурат не сів, потиснувши сильними плечима на знак того, що він не наважується сидіти в присутності такої важливої людини.

– І Ахмет-Хан, і Шаміль, обидва – вороги мої, – продовжував він, звертаючись до перекладача. – Скажи князю: Ахмет-Хан помер, я не міг помститися йому, але Шаміль ще живий, і я не помру, не відплативши йому, – сказав він, насупивши брови і міцно стиснувши щелепи.

– Так, так, – спокійно промовив Воронцов. – Як же він хоче відплатити Шамілю? – сказав він перекладачеві. – Та скажи йому, що він може сісти.

Хаджі-Мурат знову відмовився сісти і на передане йому запитання відповідав, що він для того і вийшов до росіян, щоб допомогти їм знищити Шаміля.

– Добре, добре, – сказав Воронцов. – Що ж саме він хоче робити? Сідай, сідай…

Хаджі-Мурат сів і сказав, що якщо тільки його пошлють на лезгинську лінію і дадуть йому військо, то він ручається, що підніме весь Дагестан, і Шамілю не можна буде триматися.

– Це добре. Це можна, – сказав Воронцов. – Я подумаю.

Перекладач передав Хаджі-Мурату слова Воронцова. Хаджі-Мурат задумався.

– Скажи сардарю, – сказав він ще, – що моя сім’я в руках мого ворога, і доти, доки сім’я моя в горах, я зв’язаний і не можу служити. Він уб’є мою дружину, уб’є матір, уб’є дітей, якщо я прямо піду проти нього. Нехай тільки князь виручить мою сім’ю, виміняє її на полонених, і тоді я або помру, або знищу Шаміля.

– Добре, добре, – сказав Воронцов. – Подумаємо про це. Тепер же нехай він іде до начальника штабу і докладно викладе йому своє становище, свої наміри і бажання.

Тим скінчилося перше побачення Хаджі-Мурата з Воронцовим.

Того ж дня, ввечері, у новому, у східному смаку оздобленому театрі йшла італійська опера. Воронцов був у своїй ложі, і в партері з’явилася помітна фігура кульгавого Хаджі-Мурата в чалмі. Він увійшов із приставленим до нього ад’ютантом Воронцова Лоріс-Меліковим і помістився в першому ряду. Зі східною, мусульманською гідністю, не тільки без виразу здивування, а й з виглядом байдужості, просидівши перший акт, Хаджі-Мурат встав і, спокійно оглядаючи глядачів, вийшов, привертаючи до себе увагу всіх глядачів.

Наступного дня був понеділок, звичайний вечір у Воронцових. У великій, яскраво освітленій залі грала прихована в зимовому саду музика. Молоді й не зовсім молоді жінки, в одязі, що оголював і шиї, і руки, і майже груди, кружляли в обіймах чоловіків у яскравих мундирах. Біля гори буфета лакеї в червоних фраках, панчохах і черевиках розливали шампанське й обносили цукерки дамам. Дружина “сардаря” теж, незважаючи на свої немолоді роки, так само напівоголена, ходила між гостями, привітно посміхаючись, і сказала через перекладача кілька лагідних слів Хаджі-Мурату, який із тією самою байдужістю, що й учора в театрі, озирався на гостей. За господинею підходили до Хаджі-Мурата й інші оголені жінки, і всі, не соромлячись, стояли перед ним і, посміхаючись, запитували все одне й те саме: як йому подобається те, що він бачить. Сам Воронцов, у золотих еполетах і аксельбантах, із білим хрестом на шиї і стрічкою, підійшов до нього і запитав те саме, очевидно впевнений, як і всі, хто запитував, що Хаджі-Мурату не могло не подобатися все те, що він бачив. І Хаджи-Мурат відповідав і Воронцову те, що відповідав усім: що в них цього немає, – не висловлюючи того, що добре чи погано те, що цього немає в них.

Хаджі-Мурат спробував було заговорити і тут, на балі, з Воронцовим про свою справу викупу сім’ї, але Воронцов, зробивши вигляд, що не чув його слів, відійшов від нього. Лоріс-Меликов же сказав потім Хаджи-Мурату, що тут не місце говорити про справи.

Коли пробила одинадцята година і Хаджи-Мурат повірив час на своєму, подарованому йому Мар’єю Василівною, годиннику, він запитав Лоріс-Мелікова, чи можна виїхати. Лоріс-Меліков сказав, що можна, але що було б краще залишитися. Незважаючи на це, Хаджі-Мурат не залишився і поїхав на наданому в його розпорядження фаетоні у відведену йому квартиру.

XI

На п’ятий день перебування Хаджі-Мурата в Тифлісі Лоріс-Меликов, ад’ютант намісника, приїхав до нього за дорученням головнокомандувача.

– І голова, і руки раді служити сардарю, – сказав Хаджи-Мурат зі звичайним своїм дипломатичним виразом, нахиливши голову і прикладаючи руки до грудей. – Накажи, – сказав він, ласкаво дивлячись в очі Лоріс-Мелікову.

Лоріс-Меліков сів на крісло, що стояло біля столу. Хаджі-Мурат опустився проти нього на низькій тахті і, спершись руками на коліна, нахилив голову й уважно став слухати те, що Лорис-Меліков говорив йому. Лоріс-Меликов, який вільно розмовляв татарською, сказав, що князь, хоча і знає минуле Хаджі-Мурата, бажає від нього самого дізнатися всю його історію.

– Ти розкажи мені, – сказав Лоріс-Меликов, – а я запишу, перекладу потім російською, і князь надішле государеві.

Хаджі-Мурат помовчав (він не тільки ніколи не перебивав промови, але завжди вичікував, чи не скаже співрозмовник ще чогось), потім підняв голову, струсивши папаху назад, посміхнувся тією особливою, дитячою посмішкою, якою він полонив ще Марію Василівну.

– Це можна, – сказав він, вочевидь задоволений думкою про те, що його історію прочитає государ.

– Розкажи мені (по-татарськи немає звертання на ви) все від початку, не поспішаючи, – сказав Лоріс-Меліков, дістаючи з кишені записну книжку.

– Це можна, тільки багато, дуже багато є чого розповідати. Багато справи було, – сказав Хаджі-Мурат.

– Не встигнеш за один день, іншого дня доскажеш, – сказав Лоріс-Меліков.

– З початку починати?

– Так, із самого початку: де народився, де жив.

Хаджі-Мурат опустив голову і довго просидів так; потім узяв паличку, що лежала біля тахти, дістав з-під кинджала зі слоновою ручкою, оправленою золотом, гострий, як бритва, булатний ножик і почав ним різати паличку та в один і той самий час розповідати:

– Пиши: народився в Цельмесі, аул невеликий, з ослячу голову, як у нас кажуть у горах, – почав він. – Недалеко від нас, пострілу за два, Хунзах, де хани жили. І наше сімейство з ними близько було. Моя мати годувала старшого хана, Абунунцал-Хана, від цього я і став близький до ханів. Ханів було троє: Абунунцал-Хан, молочний брат мого брата Османа, Умма-Хан, мій брат названий, і Булач-Хан, менший, той, якого Шаміль кинув з кручі. Та це після. Мені було років п’ятнадцять, коли по аулах стали ходити мюриди. Вони били по камінню дерев’яними шашками і кричали: “Мусульмани, хазават!” Чеченці всі перейшли до мюридів, і аварці стали переходити до них. Я жив тоді в палаці. Я був як брат ханам: що хотів, те робив, і став багатий. Були в мене і коні, і зброя, і гроші були. Жив собі на втіху і ні про що не думав. І жив так до того часу, коли Казі-Муллу вбили і Гамзат став на його місце. Гамзат надіслав ханам послів сказати, що, якщо вони не приймуть хазават, він розорить Хунзах. Тут треба було подумати. Хани боялися росіян, боялися прийняти хазават, і ханша послала мене із сином, із другим, з Умма-Ханом, у Тифліс просити в головного російського начальника допомоги від Гамзата. Головним начальником був Розен, барон. Він не прийняв ні мене, ні Умма-Хана. Велів сказати, що допоможе, і нічого не зробив. Тільки його офіцери стали їздити до нас і грати в карти з Умма-Ханом. Вони поїли його вином і в погані місця возили його, і він програв їм у карти все, що в нього було. Він був тілом сильний, як бик, і хоробрий, як лев, а душею слабкий, як вода. Він програв би останніх коней і зброю, якби я не відвіз його. Після Тифліса думки мої змінилися, і я став умовляти ханшу і молодих ханів прийняти хазават.

– Чому ж змінилися думки? – запитав Лоріс-Меликов. – Не сподобалися росіяни?

Хаджі-Мурат помовчав.

– Ні, не сподобалися, – рішуче сказав він і заплющив очі. – І ще була справа така, що я захотів прийняти хазават.

– Яка ж справа?

– А під Цельмесом ми з ханом зіткнулися з трьома мюридами: двоє пішли, а третього я вбив із пістолета. Коли я підійшов до нього, щоб зняти зброю, він був живий ще. Він подивився на мене. “Ти, каже, убив мене. Мені добре. А ти мусульманин, і молодий, і сильний, прийми хазават. Бог велить”.

– Що ж, і ти прийняв?

– Не прийняв, а став думати, – сказав Хаджі-Мурат і продовжував свою розповідь. – Коли Гамзат підступив до Хунзаха, ми послали до нього старих і веліли сказати, що згодні прийняти хазават, тільки б він надіслав учену людину, щоб розтлумачити, як треба тримати його. Гамзат велів людям похилого віку поголити вуса, проткнути ніздрі, привісити до їхніх носів коржі й відіслати їх назад. Люди похилого віку сказали, що Гамзат готовий надіслати шейха, щоб навчити нас хазавату, але тільки з тим, щоб ханша надіслала до нього аманатом свого меншого сина. Ханша повірила і послала Булач-Хана до Гамзата. Гамзат прийняв добре Булач-Хана і прислав до нас кликати до себе і старших братів. Він велів сказати, що хоче служити ханам так само, як його батько служив їхньому батькові. Ханша була жінка слабка, дурна і зухвала, як і всі жінки, коли вони живуть по своїй волі. Вона побоялася послати обох синів і послала одного Умма-Хана. Я поїхав із ним. Нас за версту зустріли мюриди і співали, і стріляли, і джигітували навколо нас. А коли ми під’їхали, Гамзат вийшов з намету, підійшов до стремена Умма-Хана і прийняв його, як хана. Він сказав: “Я не зробив вашому дому ніякого зла і не хочу робити. Ви тільки мене не вбийте і не заважайте мені приводити людей до хазавата. А я буду служити вам з усім моїм військом, як батько мій служив вашому батькові. Пустіть мене жити у вашому домі. Я допомагатиму вам моїми порадами, а ви робіть, що хочете”. Умма-Хан був тупий на мови. Він не знав, що сказати, і мовчав. Тоді я сказав, що якщо так, то нехай Гамзат їде в Хунзах. Ханша і хан із пошаною приймуть його. Але мені не дали доказати, і тут уперше я зіткнувся з Шамілем. Він був тут же, біля імама. “Не тебе запитують, а хана”, – сказав він мені. Я замовк, а Гамзат проводив Умма-Хана в намет. Потім Гамзат покликав мене і велів зі своїми послами їхати в Хунзах. Я поїхав. Посли стали вмовляти ханшу відпустити до Гамзата і старшого хана. Я бачив зраду і сказав ханші, щоб вона не посилала сина. Але в жінки розуму в голові – скільки на яйці волосся. Ханша повірила і веліла синові їхати. Абунунцал не хотів. Тоді вона сказала: “Видно, ти боїшся”. Вона, як бджола, знала, в яке місце болючіше вжалити його. Абунунцал загорівся, не став більше говорити з нею і велів сідлати. Я поїхав із ним. Гамзат зустрів нас ще краще, ніж Умма-Хана. Він сам виїхав назустріч за два постріли під гору. За ним їхали кінні зі значками, співали “Ля ілляха іль алла”, стріляли, джигітували. Коли ми під’їхали до табору, Гамзат ввів хана в намет. А я залишився з кіньми. Я був під горою, коли в наметі Гамзата почали стріляти. Я підбіг до намету. Умма-Хан лежав нічком у калюжі крові, а Абунунцал бився з мюридами. Половина обличчя в нього була відрубана і висіла. Він захопив її однією рукою, а іншою рубав кинджалом усіх, хто підходив до нього. При мені він зрубав брата Гамзата і намірився вже на іншого, але тут мюриди почали стріляти в нього, і він упав.

Хаджі-Мурат зупинився, засмагле обличчя його буро почервоніло, і очі налилися кров’ю.

– На мене знайшов страх, і я втік.

– Ось як? – сказав Лоріс-Меликов. – Я думав, що ти ніколи нічого не боявся.

– Потім ніколи; відтоді я завжди згадував цей сором, і коли згадував, то вже нічого не боявся.

XII

– А тепер досить. Молитися треба, – сказав Хаджі-Мурат, дістав із внутрішньої, грудної кишені черкески брегет Воронцова, дбайливо притиснув пружинку і, схиливши набік голову, утримуючи дитячу посмішку, слухав. Годинник продзвонив дванадцять ударів і чверть.

– Кунак Воронцов пешкеш, – сказав він, усміхаючись. – Хороша людина.

– Так, хороша, – сказав Лоріс-Меликов. – І годинник хороший. Так ти молися, а я почекаю.

– Якши, добре, – сказав Хаджі-Мурат і пішов у спальню.

Залишившись наодинці, Лоріс-Меликов записав у своїй книжечці найголовніше з того, що розповідав йому Хаджи-Мурат, потім закурив цигарку і почав ходити взад і вперед по кімнаті. Підійшовши до дверей, протилежних спальні, Лоріс-Меликов почув жваві голоси людей, які по-татарськи швидко говорили про щось. Він здогадався, що це були мюриди Хаджі-Мурата, і, відчинивши двері, увійшов до них.

У кімнаті стояв той особливий, кислий, шкіряний запах, який буває в горян. На підлозі на бурці, біля вікна, сидів кривий рудий Гамзало, в обірваному, засмальцьованому бешметі, і в’язав вуздечку. Він щось палко говорив своїм хрипким голосом, але при вході Лоріс-Меликова негайно ж замовк і, не звертаючи на нього уваги, продовжував свою справу. Навпроти нього стояв веселий Хан-Магома і, скалячи білі зуби та виблискуючи чорними, без вій, очима, повторював усе одне й те саме. Красень Елдар, засукавши рукава на своїх сильних руках, відтирав підпруги підвішеного на цвяху сідла. Ханефі, головного працівника і завідувача господарства, не було в кімнаті. Він на кухні варив обід.

– Про що це ви сперечалися? – запитав Лоріс-Меліков у Хан-Магоми, привітавшись із ним.

– А він усе Шаміля хвалить, – сказав Хан-Магома, подаючи руку Лорісу. – Каже, Шаміль – велика людина. І вчений, і святий, і джигіт.

– Як же він від нього пішов, а все хвалить?

– Пішов, а хвалить, – скалячи зуби і блискуче виблискуючи очима, промовив Хан-Магома.

– Що ж, і вважаєш його святим? – запитав Лоріс-Меликов.

– Якби не був святий, народ би не слухав його, – швидко проговорив Гамзало.

– Святий був не Шаміль, а Мансур, – сказав Хан-Магома. – Це був справжній святий. Коли він був імамом, весь народ був інший. Він їздив по аулах, і народ виходив до нього, цілував поли його черкески і каявся в гріхах, і клявся не робити поганого. Люди похилого віку говорили: тоді всі люди жили, як святі, – не курили, не пили, не пропускали молитви, образи прощали одне одному, навіть кров прощали. Тоді гроші й речі, як знаходили, прив’язували на жердини і ставили на дорогах. Тоді й бог давав успіху народу в усьому, а не так, як тепер, – говорив Хан-Магома.

– І тепер у горах не п’ють і не курять, – сказав Гамзало.

– Ламорой твій Шаміль, – сказав Хан-Магома, підморгуючи Лоріс-Мелікову.

“Ламорой” була презирлива назва горян.

– Ламорой – горець. У горах-то і живуть орли, – відповів Гамзало.

– А молодчина! Спритно зрізав, – вискалюючи зуби, заговорив Хан-Магома, радіючи на спритну відповідь свого супротивника.

Побачивши срібну цигаркосочницю в руці Лоріс-Мелікова, він попросив собі покурити. І коли Лоріс-Меліков сказав, що їм заборонено палити, він підморгнув одним оком, мотнув головою на спальню Хаджі-Мурата, і сказав, що можна, поки не бачать. І одразу ж почав курити, не затягуючись і ніяково складаючи свої червоні губи, коли випускав дим.

– Недобре це, – суворо сказав Гамзало і вийшов із кімнати. Хан-Магома підморгнув і на нього і, покурюючи, став розпитувати Лоріс-Меликова, де краще купити шовковий бешмет і папаху білу.

– Що ж, у тебе хіба так грошей багато?

– Є, дістане, – підморгуючи, відповідав Хан-Магома.

– Ти запитай у нього, звідки в нього гроші, – сказав Елдар, повертаючи свою красиву усміхнену голову до Лоріса.

– А виграв, – швидко заговорив Хан-Магома, він розповів, як він учора, гуляючи Тифлісом, натрапив на купку людей, російських денщиків і вірмен, які грали в орлянку. Кон був великий: три золотих і срібла багато. Хан-Магома одразу ж зрозумів, у чому гра, і, дзенькаючи мідними, які були в нього в кишені, увійшов у коло і сказав, що тримає на все.

– Як же на все? Хіба в тебе було? – запитав Лоріс-Меликов.

– У мене всього було дванадцять копійок, – вискалюючи зуби, сказав Хан-Магома.

– Ну, а якби програв?

– А ось.

І Хан-Магома вказав на пістолет.

– Що ж, віддав би?

– Навіщо віддавати? Утік би, а хто б затримав, убив би. І готово.

– Що ж, і виграв?

– Айя, зібрав усе і пішов.

Хан-Магому й Елдара Лоріс-Меликов цілком розумів. Хан-Магома був веселуном, гульвісою, який не знав, куди подіти надлишок життя, завжди веселим, легковажним, який грає своїм і чужими життями, через цю гру життям вийшов тепер до росіян і точно так само завтра через цю гру може перейти знову назад до Шаміля. Елдар був теж цілком зрозумілий: це була людина, цілком віддана своєму мюршиду, спокійна, сильна і тверда. Незрозумілим був для Лоріс-Мелікова тільки рудий Гамзало. Лоріс-Меликов бачив, що людина ця не тільки була віддана Шамілю, але й відчувала непереборну відразу, презирство, бридливість і ненависть до всіх росіян, і тому Лоріс-Меликов не міг зрозуміти, навіщо він вийшов до росіян. Лорис-Меликову приходила думка, яку поділяють і деякі начальницькі особи, що вихід Хаджі-Мурата і його розповіді про ворожнечу з Шамілем були обманом, що він вийшов тільки, щоб вивідати слабкі місця росіян і, втечевши знову в гори, спрямувати сили туди, де росіяни були слабкими. І Гамзало всім своїм єством підтверджував це припущення. “Ті й сам Хаджи-Мурат, – думав Лоріс-Меликов, – уміють приховувати свої наміри, але цей видає себе своєю неприхованою ненавистю”.

Лоріс-Меликов спробував говорити з ним. Він запитав, чи нудно йому тут. Але він, не полишаючи свого заняття, косячись своїм одним оком на Лорис-Меликова, хрипко й уривчасто проричав:

– Ні, не нудно.

І так само відповідав на всі інші запитання.

Поки Лоріс-Меліков був у кімнаті нукерів, увійшов і четвертий мюрид Хаджі-Мурата, аварець Ханефі, з волохатим обличчям і шиєю, з волохатими, немов хутром оброслими, опуклими грудьми. Це був нерозважливий, здоровенний працівник, завжди захоплений своєю справою, без міркування, як і Елдар, що підкоряється своєму господареві.

Коли він увійшов до кімнати нукерів за рисом, Лоріс-Меліков зупинив його і розпитав, звідки він і чи давно в Хаджі-Мурата.

– П’ять років, – відповідав Ханефі на запитання Лоріс-Мелікова. – Я з одного аулу з ним. Мій батько вбив його дядька, і вони хотіли вбити мене, – сказав він, спокійно з-під зрощених брів дивлячись в обличчя Лоріс-Мелікова. – Тоді я попросив прийняти мене братом.

– Що значить: прийняти братом?

– Я не голив два місяці голови, нігтів не стриг і прийшов до них. Вони пустили мене до Патімат, до його матері. Патімат дала мені груди, і я став його братом.

У сусідній кімнаті почувся голос Хаджі-Мурата. Елдар одразу ж упізнав заклик господаря і, відтерши руки, широко крокуючи, поспішно пішов у вітальню.

– Кличе до себе, – сказав він, повертаючись.

І, давши ще цигарку веселому Хан-Магомі, Лоріс-Меликов пішов у вітальню.

XIII

Коли Лоріс-Меліков увійшов у вітальню, Хаджі-Мурат із веселим обличчям зустрів його.

– Що ж, продовжувати? – сказав він, сідаючи на тахту.

– Так, неодмінно, – сказав Лоріс-Меликов. – А я заходив до твоїх нукерів, поговорив із ними. Один – веселий малий, – додав Лоріс-Меликов.

– Так, Хан-Магома – легка людина, – сказав Хаджі-Мурат.

– А сподобався мені молодий, красивий.

– А, Елдар. Цей молодий, а твердий, залізний.

Вони помовчали.

– Так говорити далі?

– Так, так.

– Я сказав, як ханів убили. Ну, вбили їх, і Гамзат в’їхав у Хунзах і сів у ханському палаці, – почав Хаджі-Мурат. – Залишалася мати-ханша. Гамзат закликав її до себе. Вона стала вимовляти йому. Він блимнув своєму мюриду Асельдеру, і той ззаду вдарив, убив її.

– Навіщо ж він убив її? – запитав Лоріс-Меликов.

– А як же бути: переліз передніми ногами, перелазь і задніми. Треба було всю породу покінчити. Так і зробили. Шаміль меншого вбив, скинув із кручі. Уся Аварія підкорилася Гамзату, тільки ми з братом не хотіли підкоритися. Нам треба було кров його за ханів. Ми робили вигляд, що підкорилися, а думали тільки, як взяти з нього кров. Ми порадилися з дідом і вирішили почекати час, коли він виїде з палацу, і з засідки вбити його. Хтось підслухав нас, сказав Гамзату, і він закликав до себе діда і сказав: “Дивись, якщо правда, що твої онуки замислюють лихе проти мене, висіти тобі з ними на одній перекладині. Я роблю справу божу, і мені перешкодити не можна. Іди і пам’ятай, що я сказав”. Дід прийшов додому і сказав нам. Тоді ми вирішили не чекати, зробити справу в перший день свята в мечеті. Товариші відмовилися, – залишилися ми з братом. Ми взяли по два пістолети, вдягнули бурки і пішли в мечеть. Гамзат увійшов із тридцятьма мюридами. Усі вони тримали шашки наголо. Поруч із Гамзатом ішов Асельдер, його улюблений мюрид, – той самий, який відрубав голову ханші. Побачивши нас, він крикнув, щоб ми зняли бурки, і підійшов до мене. Кинджал у мене був у руці, і я вбив його і кинувся до Гамзата. Але брат Осман уже вистрілив у нього. Гамзат ще був живий і з кинджалом кинувся на брата, але я добив його в голову. Мюридів було тридцять осіб, нас – двоє. Вони вбили брата Османа, а я відбився, вискочив у вікно і пішов. Коли дізналися, що Гамзата вбито, весь народ піднявся, і мюриди втекли, а тих, які не втекли, всіх перебили.

Хаджі-Мурат зупинився і важко перевів дух.

– Це все було добре, – продовжував він, – потім усе зіпсувалося. Шаміль став на місце Гамзата. Він прислав до мене послів сказати, щоб я йшов із ним проти росіян; якщо ж я відмовлюся, то він погрожував, що розорить Хунзах і вб’є мене. Я сказав, що не піду до нього і не пущу його до себе.

– Чому ж ти не пішов до нього? – запитав Лоріс-Меликов.

Хаджі-Мурат насупився і не зараз відповів.

– Не можна було. На Шамілі була кров і брата Османа, і Абунунцал-Хана. Я не пішов до нього. Розен-генерал надіслав мені чин офіцера і велів бути начальником Аварії. Усе б було добре, але Розен призначив над Аварією спочатку хана казикумихського, Магомет-Мірзу, а потім Ахмет-Хана. Цей зненавидів мене. Він сватав за сина дочку ханші, Салтанет. Її не віддали йому, і він думав, що я винен у цьому. Він зненавидів мене і підсилав своїх нукерів убити мене, але я втік від них. Тоді він наговорив на мене генералу Клюгенау, сказав, що я не велю аварцям давати дров солдатам. Він сказав йому ще, що я надів чалму, ось цю, – сказав Хаджі-Мурат, вказуючи на чалму на папасі, – і що це означає, що я передався Шамілю. Генерал не повірив і не велів чіпати мене. Але коли генерал поїхав у Тифліс, Ахмет-Хан зробив по-своєму: з ротою солдатів схопив мене, закував у ланцюги і прив’язав до гармати. Шість діб тримали мене так. На сьому добу відв’язали і повели в Темір-Хан-Шуру. Вели сорок солдатів із зарядженими рушницями. Руки були зв’язані, і велено було вбити мене, якщо я захочу втекти. Я знав це. Коли ми стали підходити, біля Моксоха стежка була вузька, праворуч круча сажнів у п’ятдесят, я перейшов від солдата праворуч, на край кручі. Солдат хотів зупинити мене, але я стрибнув під кручу і потягнув за собою солдата. Солдат убився на смерть, а я ось живий залишився. Ребра, голову, руки, ногу – все поламав. Поповз було – і не міг. Закрутилася голова, і заснув. Прокинувся мокрий, у крові. Пастух побачив. Покликав народ, знесли мене в аул. Ребра, голова загоїлися, загоїлася й нога, тільки стала коротка.

І Хаджі-Мурат витягнув криву ногу.

– Служить, і то добре, – сказав він. – Народ дізнався, став їздити до мене. Я одужав, переїхав у Цельмес. Аварці знову кликали мене керувати ними, – зі спокійною, впевненою гордістю сказав Хаджі-Мурат. – І я погодився.

Хаджі-Мурат швидко встав. І, діставши в переметних сумах портфель, вийняв звідти два пожовклі листи і подав їх Лоріс-Мелікову. Листи були від генерала Клюгенау. Лоріс-Меліков прочитав. У першому листі було:

“Прапорщик Хаджі-Мурат! Ти служив у мене – я був задоволений тобою і вважав тебе доброю людиною. Нещодавно генерал-майор Ахмет-Хан сповістив мене, що ти зрадник, що ти одягнув чалму, що ти маєш зносини з Шамілем, що ти навчив народ не слухати російського начальства. Я наказав заарештувати тебе і доставити тебе до мене, ти – втік; не знаю, чи на краще це, чи на гірше, бо не знаю – винен ти, чи ні. Тепер слухай мене. Якщо совість твоя чиста проти великого царя, якщо ти не винен ні в чому, з’явися до мене. Не бійся нікого – я твій захисник. Хан тобі нічого не зробить; він сам у мене під начальством, тож нема чого тобі боятися”.

Далі Клюгенау писав про те, що він завжди тримав своє слово і був справедливим, і ще вмовляв Хаджі-Мурата вийти до нього.

Коли Лоріс-Меліков закінчив першого листа, Хаджі-Мурат дістав іншого листа, але, не віддаючи його ще в руки Лоріс-Мелікова, розповів, як він відповідав на цей перший лист.

– Я написав йому, що чалму я носив, але не для Шаміля, а для порятунку душі, що до Шаміля я перейти не хочу і не можу, бо через нього вбито мого батька, братів і родичів, але що і до росіян не можу вийти, тому що мене збезчестили. У Хунзаху, коли я був зв’язаний, один негідник на… л на мене. І я не можу вийти до вас, поки людину цю не буде вбито. А головне, боюся обманщика Ахмет-Хана. Тоді генерал надіслав мені цього листа, – сказав Хаджи-Мурат, подаючи Лоріс-Меликову інший пожовклий папірець.

“Ти мені відповідав на мій лист, спасибі, – прочитав Лоріс-Меликов. – Ти пишеш, що ти не боїшся повернутися, але безчестя, завдане тобі одним гяуром, забороняє це; а я тебе запевняю, що російський закон справедливий, і в очах твоїх ти побачиш покарання того, хто насмілився тебе образити, – я вже наказав це дослідити. Послухай, Хаджи-Мурате. Я маю право бути незадоволеним на тебе, бо ти не віриш мені та моїй честі, але я пробачаю тобі, знаючи недовірливість характеру взагалі горян. Якщо ти чистий совістю, якщо чалму ти одягав, власне, тільки для порятунку душі, то ти маєш рацію і сміливо можеш дивитися російському урядові та мені в очі; а того, хто тебе збезчестив, запевняю, буде покарано, майно твоє повернуть, і ти побачиш та дізнаєшся, що значить російський закон. Тим паче що росіяни інакше дивляться на все; в очах їхніх ти не загубив себе, що тебе якийсь мерзотник збезчестив. Я сам дозволив гімринцям чалму носити і дивлюся на їхні дії як слід; отже, повторюю, тобі нема чого боятися. Приходь до мене з людиною, яку я до тебе тепер посилаю; він мені вірний, він не раб твоїх ворогів, а друг людини, яка має в уряді особливу увагу”.

Далі Клюгенау знову вмовляв Хаджі-Мурата вийти.

– Я не повірив цьому, – сказав Хаджи-Мурат, коли Лоріс-Меліков закінчив лист, – і не поїхав до Клюгенау. Мені, головне, треба було помститися Ахмет-Хану, а цього я не міг зробити через росіян. У цей же час Ахмет-Хан оточив Цельмес і хотів схопити або вбити мене. У мене було занадто мало народу, я не міг відбитися від нього. І ось у цей час до мене приїхав посланий від Шаміля з листом. Він обіцяв допомогти мені відбитися від Ахмет-Хана і вбити його і давав мені в управління всю Аварію. Я довго думав і перейшов до Шаміля. І ось відтоді я безперервно воював із росіянами.

Тут Хаджі-Мурат розповів усі свої військові справи. Їх було дуже багато, і Лоріс-Меликов частково знав їх. Усі походи і набіги його були вражаючі за незвичайною швидкістю переходів і сміливістю нападів, які завжди увінчувалися успіхами.

– Дружби між мною і Шамілем ніколи не було, – закінчив свою розповідь Хаджі-Мурат, – але він боявся мене, і я був йому потрібен. Але тут сталося те, що в мене запитали, кому бути імамом після Шаміля? Я сказав, що імамом буде той, у кого шашка гостра. Це сказали Шамілю, і він захотів позбутися мене. Він послав мене в Табасарань. Я поїхав, відбив тисячу баранів, триста коней. Але він сказав, що я не те зробив, і змінив мене з наїбства і велів надіслати йому всі гроші. Я послав тисячу золотих. Він прислав своїх мюридів і відібрав у мене все моє імення. Він вимагав мене до себе; я знав, що він хоче вбити мене, і не поїхав. Він прислав узяти мене. Я відбився і вийшов до Воронцова. Тільки сім’ї я не взяв. І мати, і дружина, і син у нього. Скажи сардарю: поки сім’я там, я нічого не можу робити.

– Я скажу, – сказав Лоріс-Меликов.

– Хлопочи, старайся. Що моє, те твоє, тільки допоможи у князя. Я зв’язаний, і кінець мотузки – у Шаміля в руці.

Цими словами закінчив Хаджі-Мурат свою розповідь Лоріс-Меликову.

XIV

Двадцятого грудня Воронцов писав таке військовому міністру Чернишову. Лист був по-французьки. “Я не писав вам з останньою поштою, люб’язний князю, бажаючи спершу вирішити, що ми зробимо з Хаджі-Муратом, і почуваючись два-три дні не зовсім здоровим. У моєму останньому листі я сповіщав вас про прибуття сюди Хаджі-Мурата: він приїхав у Тифліс 8-го; наступного дня я познайомився з ним, і днів вісім чи дев’ять я говорив із ним і обмірковував, що він може зробити для нас згодом, а особливо, що нам робити з ним тепер, тому що він дуже сильно дбає про долю своєї сім’ї та говорить з усіма знаками цілковитої відвертості, що, доки його сім’я в руках Шаміля, він паралізований і не може прислужитися до нас і довести свою подяку за лагідний прийом та прощення, що його прихистили. Невідомість, у якій він перебуває щодо дорогих йому осіб, спричиняє в ньому гарячковий стан, і особи, призначені мною, щоб жити з ним тут, запевняють мене, що він не спить ночами, майже нічого не їсть, постійно молиться і тільки просить дозволу покататися верхи з кількома козаками, – єдина для нього можлива розвага і рух, необхідний унаслідок довголітньої звички. Щодня він приходив до мене дізнаватися, чи маю я якісь звістки про його родину, і просить мене, щоб я наказав зібрати на наших різних лініях усіх полонених, які перебувають у нашому розпорядженні, щоб запропонувати їх Шамілю для обміну, до чого він додасть трохи грошей. Є люди, які йому дадуть їх для цього. Він мені все повторював: врятуйте мою сім’ю і потім дайте мені можливість прислужитися вам (найкраще на лезгинській лінії, на його думку), і якщо після закінчення місяця я не зроблю вам великої послуги, покарайте мене, як вважаєте за потрібне.

Я йому відповів, що все це здається мені вельми справедливим і що в нас знайдеться навіть багато осіб, які не повірили б йому, якби його родина залишалася в горах, а не в нас як застава; що я зроблю все можливе для збору на наших кордонах полонених і що, не маючи права за нашими статутами дати йому грошей для викупу на додачу до тих, які він дістане сам, я, можливо, знайду інші засоби допомогти йому. Після цього я йому сказав відверто мою думку про те, що Шаміль у жодному разі не видасть йому сімейства, що він, можливо, прямо оголосить йому це, обіцяє йому цілковите прощення і колишні посади, погрожує, якщо він не повернеться, занапастити його матір, дружину і шістьох дітей. Я запитав його, чи може він сказати відверто, що б він зробив, якби отримав таке оголошення Шаміля. Хаджі-Мурат підняв очі й руки до неба і сказав мені, що все в руках бога, але що він ніколи не віддасться в руки свого ворога, бо він цілком упевнений, що Шаміль його не пробачить і що він би тоді недовго лишився в живих. Що стосується винищення його родини, то він не думає, що Шаміль вчинить так легковажно: по-перше, щоб не зробити його ворогом ще більш відчайдушним і небезпечним; а по-друге, є в Дагестані безліч осіб дуже навіть впливових, які відмовлять його від цього. Нарешті він повторив мені кілька разів, що яка б не була воля бога для майбутнього, але що його тепер цікавить тільки думка про викуп родини; що він благає мене, в ім’я бога, допомогти йому й дозволити йому повернутися на околиці Чечні, де б він за посередництвом і з дозволу наших начальників міг мати стосунки зі своєю сім’єю, постійні вісті про його теперішнє становище і про засоби визволити його; що багато осіб і навіть деякі наїби в цій частині ворожої країни більш-менш прив’язані до нього; що в усьому цьому населенні, уже підкореному росіянами або нейтральному, йому легко буде мати, за нашою допомогою, зносини, дуже корисні для досягнення мети, що переслідувала його вдень і вночі, виконання якої так його заспокоїть і дасть йому змогу діяти на нашу користь і заслужити нашу довіру. Він просить відіслати його знову до Грозної, з конвоєм із двадцяти або тридцяти відважних козаків, які б слугували йому для захисту від ворогів, а нам – для запевнення в істині висловлених ним намірів.

Ви зрозумієте, люб’язний князю, що все це дуже спантеличило мене, тому що, що не зроби, велика відповідальність лежить на мені. Було б найвищою мірою необережно цілком довіряти йому; але якби ми хотіли забрати в нього засоби для втечі, то ми мали б замкнути його; а це, на мою думку, було б і несправедливо, і неполітично. Такий захід, звістка про який незабаром поширилася б усім Дагестаном, дуже зашкодив би нам там, позбавляючи охоти всіх тих (а їх багато), хто готовий іти більш-менш відкрито проти Шаміля і хто так цікавиться становищем у нас найхоробрішого та найпідпринципiйнiшого помічника імама, який побачив, що вимушений віддатись у наші руки. Якщо ми вчинили б із Хаджі-Муратом, як із полоненим, увесь сприятливий ефект його зради Шамілю пропав би для нас.

Тому я думаю, що не міг вчинити інакше, як вчинив, відчуваючи, однак, що можна буде звинуватити мене у великій помилці, якби заманулося Хаджі-Мурату піти знову. У службі й у таких заплутаних справах важко, щоб не сказати неможливо, іти однією прямою дорогою, не ризикуючи помилитися й не беручи на себе відповідальності; але якщо дорога здається прямою, треба йти нею, – хай там як буде.

Прошу вас, люб’язний князю, подати це на розгляд його величності государю імператору, і я буду щасливий, якщо найясніший наш володар зволить схвалити мій вчинок. Усе, що я вам писав вище, я також написав генералам Завадовському і Козловському, для безпосередніх зносин Козловського з Хаджі-Муратом, якого я попередив про те, що він без схвалення останнього нічого зробити і нікуди виїхати не може. Я йому оголосив, що для нас ще краще, якщо він буде виїжджати з нашим конвоєм, а то Шаміль розголошуватиме, що ми тримаємо Хаджі-Мурата під замком; але водночас я взяв із нього обіцянку, що він ніколи не поїде до Воздвиженського, тому що мій син, якому він спершу здався і якого вважає своїм кунаком (приятелем), не начальник цього місця, і могло б статися непорозуміння. Утім, Воздвиженське занадто близько від численного ворожого нам населення, тим часом як для зносин, які він бажає мати зі своїми повіреними, Грозна зручна з усіх боків.

Крім двадцяти обраних козаків, які, на його ж прохання, ні на крок не відстануть від нього, я послав ротмістра Лоріс-Мелікова, гідного, чудового й дуже розумного офіцера, який розмовляє татарською мовою і добре знає Хаджі-Мурата, який, здається, теж цілком довіряє йому. Десять днів, які Хаджі-Мурат провів тут, він, утім, жив в одному домі з підполковником князем Тархановим, начальником Шушинського повіту, який перебуває тут у справах служби; це істинно гідна людина, і я йому цілком довіряю. Він також заслужив довіру Хаджі-Мурата, і через нього одного, оскільки він чудово говорить татарською, ми міркували про найделікатніші та найсекретніші справи.

Я радився з Тархановим щодо Хаджі-Мурата, і він абсолютно погодився зі мною в тому, що або слід було вчинити, як я вчинив, або ув’язнити Хаджі-Мурата і вартувати його з усіма можливими суворими заходами, – тому що, якщо вже поводитися з ним погано, його нелегко стерегти, – або ж вилучити його зовсім із країни. Але ці два останні заходи не тільки б знищили всю вигоду, що випливає для нас зі сварки між Хаджі-Муратом і Шамілем, але й зупинили б неминуче всякий розвиток нарікань і можливість збурення горян проти влади Шаміля. Князь Тарханов мені сказав, що сам упевнений у правдивості Хаджі-Мурата і що Хаджі-Мурат не сумнівається в тому, що Шаміль ніколи його не пробачить і велить стратити, незважаючи на обіцяне прощення. Єдина річ, яка могла стурбувати Тарханова в його зносинах із Хаджі-Муратом, це – його прихильність до своєї релігії, і він не приховує, що Шамілю можна буде діяти на нього з цього боку. Але, як я вже говорив вище, він ніколи не переконає Хаджі-Мурата в тому, що не позбавить його життя або зараз, або за кілька годин після його повернення.

Ось усе, люб’язний княже, що я хотів сказати вам щодо цього епізоду тутешніх справ”.

XV

Донесення це було надіслано з Тифліса 24 грудня. Напередодні ж нового, 52-го року, фельд’єгер, загнавши десяток коней і побивши до крові десяток ямщиків, доставив його до князя Чернишова, тодішнього військового міністра.

І 1 січня 1852 року Чернишов повіз до імператора Миколи серед інших справ і це донесення Воронцова.

Чернишов не любив Воронцова – і через загальну повагу, якою користувався Воронцов, і через його величезне багатство, і через те, що Воронцов був справжнім паном, а Чернишов усе-таки parvenu,[12] головне – через особливу прихильність імператора до Воронцова. І тому Чернишов користувався всякою нагодою, наскільки міг, шкодити Воронцову. У минулій доповіді про кавказькі справи Чернишову вдалося викликати невдоволення Миколи на Воронцова за те, що через недбалість начальства горці майже повністю винищили невеликий кавказький загін. Тепер він мав намір представити з невигідного боку розпорядження Воронцова про Хаджі-Мурата. Він хотів вселити государеві, що Воронцов завжди, особливо на шкоду росіянам, надає заступництво і навіть послаблення тубільцям, залишивши Хаджі-Мурата на Кавказі, вчинив нерозсудливо; що, цілком імовірно, Хаджі-Мурат тільки для того, щоб видивитися наші засоби оборони, вийшов до нас, і що тому краще відправити Хаджі-Мурата в центр Росії та скористатися ним уже тоді, коли його сім’ю виручать із гір, і можна буде запевнитися в його відданості.

Але план цей не вдався Чернишову тільки тому, що в цей ранок 1 січня Микола був особливо не в дусі і не прийняв би будь-яку пропозицію, і від кого б то не було, тільки через почуття суперечності; тим паче він не був схильний прийняти пропозицію Чернишова, якого він тільки терпів, вважаючи його поки що незамінною людиною, але, знаючи його старання занапастити в процесі декабристів Захара Чернишова і спробу заволодіти його статками, вважав великим негідником. Тож завдяки поганому настрою Миколи Хаджі-Мурат залишився на Кавказі, і доля його не змінилася так, як вона могла б змінитися, якби Чернишов робив свою доповідь в інший час.

Було о пів на десяту, коли в тумані двадцятиградусного морозу товстий, бородатий кучер Чернишова, у лазуровій оксамитовій шапці з гострими кінцями, сидячи на козлах маленьких саней, таких самих, як ті, у яких катався Микола Павлович, підкотив до малого під’їзду Зимового палацу і дружньо кивнув своєму приятелеві, кучеру князя Долгорукого, який, посадивши пана, уже давно стояв біля палацового під’їзду, підклавши під товстий ватяний зад віжки і потираючи змерзлі руки.

Чернишов був у шинелі з пухнастим сивим бобровим коміром і в трикутному капелюсі з півнячим пір’ям, одягненому за формою. Відкинувши ведмежу порожнину, він обережно випростав із саней свої змерзлі ноги без калош (він пишався тим, що не знав калош) і, бадьоро підбадьорюючись, подзвеніваючи шпорами, пройшов по килиму в шанобливо відчинені перед ним двері швейцаром. Скинувши в передпокої на руки старого камер-лакея, що підбіг, шинель, Чернишов підійшов до дзеркала й обережно зняв капелюх із завитої перуки. Поглянувши на себе в дзеркало, він звичним рухом старечих рук підвивив скроні й чубчик, поправив хрест, аксельбанти й великі з вензелями еполети і, слабко крокуючи погано підкореними старечими ногами, почав підніматися вгору килимом улогими сходами.

Пройшовши повз камер-лакеїв, які стояли в парадній формі біля дверей і улесливо кланялися йому, Чернишов увійшов до приймальні. Черговий, новопризначений флігель-ад’ютант, сяючий новим мундиром, еполетами, аксельбантами і рум’яним, ще не зістасканним обличчям із чорними вусиками і скронями, зачесаними до очей так само, як їх зачісував Микола Павлович, шанобливо зустрів його. Князь Василь Долгорукий, товариш військового міністра, з нудьгуючим виразом тупого обличчя, прикрашеного такими самими бакенбардами, вусами і скронями, які носив Микола, встав назустріч Чернишову і привітався з ним.

– L’empereur?[13] – звернувся Чернишов до флігель-ад’ютанта, запитально вказуючи очима на двері кабінету.

– Sa Majeste vient de rentrer,[14] – вочевидь із задоволенням слухаючи звук свого голосу, сказав флігель-ад’ютант і, м’яко ступаючи, так плавно, що повна склянка води, поставлена йому на голову, не пролилася б, підійшов до беззвучно відчиняючихся дверей і, усім єством своїм висловлюючи пошану до того місця, у яке він вступав, зник за дверима.

Долгорукий тим часом розкрив свій портфель, перевіряючи папери, що були в ньому.

Чернишов же, насупившись, походжав, розминаючи ноги і згадуючи все те, що треба було доповісти імператору. Чернишов був біля дверей кабінету, коли вони знову відчинилися, і з них вийшов ще більш, ніж колись, сяйливий і шанобливий флігель-ад’ютант і жестом запросив міністра і його товариша до государя.

Зимовий палац після пожежі був давно вже відбудований, і Микола жив у ньому ще у верхньому поверсі. Кабінет, у якому він приймав із доповіддю міністрів і вищих начальників, був дуже високою кімнатою з чотирма великими вікнами. Великий портрет імператора Олександра I висів на головній стіні. Між вікнами стояли два бюро. По стінах стояло кілька стільців, у середині кімнати – величезний письмовий стіл, перед столом крісло Миколи, стільці для тих, кого приймали.

Микола, у чорному сюртуку без еполет, з напівпогончиками, сидів біля столу, відкинувши свій величезний, туго перетягнутий на відрослому животі стан, і нерухомо своїм млявим поглядом дивився на тих, хто входив. Довге біле обличчя з величезним похилим чолом, яке виступало з-за пригладжених скронь, майстерно з’єднаних із перукою, що закривала лисину, було сьогодні особливо холодним і нерухомим. Очі його, завжди тьмяні, дивилися тьмяніше, ніж звичайно, стиснуті губи з-під загнутих догори вусів, і підперті високим коміром ожирілі свіжопоголені щоки із залишеними правильними ковбасками бакенбард, і притиснене до коміра підборіддя надавали його обличчю виразу невдоволення і навіть гніву. Причиною цього настрою була втома. Причина ж втоми була в тому, що напередодні він був на маскараді і, як звичайно, походжаючи у своїй кавалергардській касці з птахом на голові між публікою, що тіснилася до нього й боязко цуралася його величезної й самовпевненої фігури, зустрів знову ту маску, яка минулого маскараду, збудивши в ньому своєю білизною, прекрасною статурою і ніжним голосом старечу чуттєвість, сховалася від нього, обіцяючи зустріти його наступного маскараду. На вчорашньому маскараді вона підійшла до нього, і він уже не відпустив її. Він повів її в ту ложу, що спеціально для цієї мети трималася в готовності, де він міг наодинці залишитися зі своєю дамою. Дійшовши мовчки до дверей ложі, Микола озирнувся, відшукуючи очима капельдинера, але його не було. Микола насупився і сам штовхнув двері ложі, пропускаючи вперед себе свою даму.

– Il у у a quelqu’un,[15] – сказала маска, зупиняючись. Ложа дійсно була зайнята. На оксамитовому диванчику, близько один до одного, сиділи уланський офіцер і молоденька, гарненька білокуро-кучерява жінка в доміно, зі знятою маскою. Побачивши гнівну постать Миколи, що випросталася на весь зріст, білява жінка поспішно закрилася маскою, а уланський офіцер, остовпівши від жаху, не встаючи з дивана, дивився на Миколу очима, що зупинилися.

Хоч як звик Микола до жаху, який він викликав у людей, цей жах був йому завжди приємний, і він любив іноді вразити людей, приведених у жах, контрастом лагідних слів, які були звернені до них. Так вчинив він і тепер.

– Ну, брате, ти молодший за мене, – сказав він закляклому від жаху офіцеру, – можеш поступитися мені місцем.

Офіцер підхопився і, бліднувши і червоніючи, зігнувшись, вийшов мовчки за маскою з ложі, і Микола залишився один зі своєю дамою.

Маска виявилася гарненькою двадцятирічною невинною дівчиною, дочкою шведки-гувернантки. Дівчина ця розповіла Миколі, як вона з дитинства ще, за портретами, закохалася в нього, обожнювала його і вирішила будь-що-будь домогтися його уваги. І ось вона домоглася, і, як вона говорила, їй нічого більше не потрібно було. Дівицю цю привезли в місце звичайних побачень Миколи з жінками, і Микола провів із нею понад годину.

Коли він цієї ночі повернувся у свою кімнату і ліг на вузьке, жорстке ліжко, яким він пишався, і вкрився своїм плащем, який він вважав (і так і говорив) настільки ж знаменитим, як капелюх Наполеона, він довго не міг заснути. Він то згадував переляканий і захоплений вираз білого обличчя цієї дівиці, то могутні, повні плечі своєї повсякденної коханки Нелідової і робив порівняння між тією та іншою. Про те, що розпуста одруженої людини була нехорошою, йому й на думку не спадало, і він дуже здивувався б, якби хто-небудь засудив його за це. Але, незважаючи на те, що він був упевнений, що чинив так, як має бути, у нього залишалася якась неприємна відрижка, і, щоб заглушити це почуття, він став думати про те, що завжди заспокоювало його: про те, яка він велика людина.

Незважаючи на те, що він пізно заснув, він, як завжди, встав о восьмій годині, і, зробивши свій звичайний туалет, витерши льодом своє велике, сите тіло і помолившись богові, він прочитав звичайні молитви, які вимовляли з дитинства: “Богородицю”, “Вірую”, “Отче наш”, не приписуючи вимовленим словам жодного значення, – і вийшов із малого під’їзду на набережну, у шинелі й кашкеті.

Посередині набережної йому зустрівся такого самого, як він сам, величезного зросту учень училища правознавства, у мундирі та капелюсі. Побачивши мундир училища, яке він не любив за вільнодумство, Микола Павлович насупився, але високий зріст, і старанне витягування, і віддання честі з підкреслено випнутим ліктем учня пом’якшило його невдоволення.

– Як прізвище? – запитав він.

– Полосатов! ваша імператорська величність.

– Молодець!

Учень усе стояв із рукою біля капелюха. Микола зупинився.

– Хочеш у військову службу?

– Ніяк ні, ваша імператорська величність.

– Дурень! – і Микола, відвернувшись, пішов далі і почав голосно вимовляти перші-ліпші слова, які йому попалися. “Копервейн, Копервейн, – повторював він кілька разів ім’я вчорашньої дівиці. – Кепсько, кепсько”. Він не думав про те, що говорив, але заглушав своє почуття увагою до того, що говорив. “Так, що б була без мене Росія, – сказав він собі, відчувши знову наближення незадоволеного почуття. – Так, що б була без мене не Росія одна, а Європа”. І він згадав про шурина, прусського короля, і його слабкість і дурість, і похитав головою.

Підходячи назад до ґанку, він побачив карету Олени Павлівни, яка з червоним лакеєм під’їжджала до Салтиковського під’їзду. Олена Павлівна для нього була уособленням тих пустопорожніх людей, які міркували не тільки про науки, поезію, а й про управління людьми, уявляючи, що вони можуть керувати собою краще, ніж він, Микола, керував ними. Він знав, що, скільки він не тиснув цих людей, вони знову випливали й випливали назовні. І він згадав недавно померлого брата Михайла Павловича. І прикре і сумне почуття охопило його. Він похмуро насупився і знову почав шепотіти перші-ліпші слова. Він перестав шепотіти, тільки коли увійшов до палацу. Увійшовши до себе і пригладивши перед дзеркалом бакенбарди і волосся на скронях і накладку на тімені, він, підкрутивши вуса, прямо пішов у кабінет, де приймали доповіді.

Першим він прийняв Чернишова. Чернишов одразу ж по обличчю і, головне, очах Миколи зрозумів, що він нині був особливо не в дусі, і, знаючи вчорашню його пригоду, зрозумів, чому це відбувалося. Холодно привітавшись і запросивши сісти Чернишова, Микола втупився на нього своїми млявими очима.

Першою справою в доповіді Чернишова була справа про крадіжку інтендантських чиновників, яка відкрилася; потім була справа про переміщення військ на прусському кордоні; потім призначення деяким особам, пропущеним у першому списку, нагород до Нового року; потім було донесення Воронцова про вихід Хаджі-Мурата і, нарешті, неприємна справа про студента медичної академії, який вчинив замах на життя професора. Микола, мовчки стиснувши губи, погладжував своїми великими білими руками, з однією золотою каблучкою на безіменному пальці, аркуші паперу і слухав доповідь про крадіжки, не зводячи очей із чола й чубчика Чернишова.

Микола був упевнений, що крадуть усі. Він знав, що треба буде покарати тепер інтендантських чиновників, і вирішив віддати їх усіх у солдати, але знав також, що це не завадить тим, які займуть місце звільнених, робити те саме. Властивість чиновників полягала в тому, щоб красти, його ж обов’язок полягав у тому, щоб карати їх, і, хоч як набридло це йому, він сумлінно виконував цей обов’язок.

– Видно, у нас у Росії одна тільки чесна людина, – сказав він.

Чернишов одразу ж зрозумів, що цією єдиною чесною людиною в Росії був сам Микола, і схвально посміхнувся.

– Мабуть, так, ваша величність, – сказав він.

– Залиш, я покладу резолюцію, – сказав Микола, узявши папір і переклавши його на лівий бік столу.

Після цього Чернишов став доповідати про нагороди і про переміщення військ. Микола переглянув список, викреслив кілька імен і потім коротко і рішуче розпорядився про пересування двох дивізій до прусського кордону.

Микола ніяк не міг пробачити прусському королю дану ним після 48-го року конституцію, і тому, висловлюючи швагрові найдружніші почуття в листах і на словах, він вважав за потрібне мати про всяк випадок війська на прусському кордоні. Війська ці могли знадобитися і на те, щоб у разі обурення народу в Пруссії (Микола скрізь бачив готовність до обурення) висунути їх на захист престолу шурина, як він висунув військо на захист Австрії проти угорців. Потрібні були ці війська на кордоні і для того, щоб надавати більше ваги і значення своїм порадам прусському королю.

“Так, що було б тепер із Росією, якби не я”, – знову подумав він.

– Ну, що ще? – сказав він.

– Фельд’єгер з Кавказу, – сказав Чернишов і почав доповідати те, що писав Воронцов про вихід Хаджі-Мурата.

– Ось як, – сказав Микола. – Гарний початок.

– Очевидно, план, складений вашою величністю, починає приносити свої плоди, – сказав Чернишов.

Ця похвала його стратегічним здібностям була особливо приємна Миколі, тому що, хоча він і пишався своїми стратегічними здібностями, у глибині душі він усвідомлював, що їх не було. І тепер він хотів чути більш докладні похвали собі.

– Ти як же розумієш? – запитав він.

– Розумію так, що якби давно слідували плану вашої величності – поступово, хоча й повільно, посуватися вперед, вирубуючи ліси, винищуючи запаси, то Кавказ давно б уже був підкорений. Вихід Хаджі-Мурата я відношу тільки до цього. Він зрозумів, що триматися їм уже не можна.

– Правда, – сказав Микола.

Незважаючи на те, що план повільного руху в область ворога за допомогою вирубки лісів і винищення продовольства був планом Єрмолова і Вельямінова, абсолютно протилежним планові Миколи, за яким потрібно було відразу заволодіти резиденцією Шаміля й розорити це гніздо розбійників, і за яким було розпочато 1845 року Даргінську експедицію, яка коштувала стількох людських життів, – незважаючи на це, Микола приписував план повільного руху, послідовної вирубки лісів і винищення продовольства теж собі. Здавалося, що для того, щоб вірити в те, що план повільного руху, вирубки лісів і винищення продовольства був його планом, треба було приховувати те, що він саме наполягав на абсолютно протилежному військовому підприємстві 45-го року. Але він не приховував цього і пишався і тим планом своєї експедиції 45-го року і планом повільного руху вперед, незважаючи на те, що ці два плани явно суперечили один одному. Постійні, явні, протилежні очевидності лестощі людей, що оточували його, довели його до того, що він не бачив уже своїх суперечностей, не узгоджував уже своїх учинків і слів із дійсністю, з логікою або навіть із простим здоровим глуздом, а цілком був упевнений, що всі його розпорядження, хоч би якими б безглуздими вони не були, несправедливими та неузгодженими між собою, ставали й осмисленими, і справедливими, і узгодженими між собою тільки тому, що він їх робив.

Таким було і його рішення про студента медико-хірургічної академії, про якого після кавказької доповіді став доповідати Чернишов.

Річ полягала в тім, що молода людина, яка двічі не витримала іспит, тримала його втретє, і коли екзаменатор знову не пропустив його, хворобливо-нервовий студент, вбачаючи в цьому несправедливість, схопив зі столу складаний ножик і в якомусь нападі несамовитості кинувся на професора та завдав йому кількох нікчемних ран.

– Як прізвище? – запитав Микола.

– Бжезовський.

– Поляк?

– Польського походження і католик, – відповідав Чернишов.

Микола насупився.

Він зробив багато зла полякам. Для пояснення цього зла йому треба було бути впевненим, що всі поляки негідники. І Микола вважав їх такими і ненавидів їх у міру того зла, яке він зробив їм.

– Почекай трохи, – сказав він і, заплющивши очі, опустив голову.

Чернишов знав, чувши це не раз від Миколи, що, коли йому потрібно вирішити якесь важливе питання, йому потрібно було тільки зосередитися на кілька миттєвостей, і що тоді на нього спадало натхнення, і рішення складалося саме собою найправильніше, начебто якийсь внутрішній голос говорив йому, що потрібно зробити. Він думав тепер про те, як би якнайповніше задовольнити те почуття злоби до поляків, яке в ньому розворушилося історією цього студента, і внутрішній голос підказав йому таке рішення. Він узяв доповідь і на полі її написав своїм великим почерком: “Заслуговує смертної кари. Але, слава богу, смертної кари у нас немає. І не мені вводити її. Провести 12 разів крізь тисячу людей. Микола”, – підписав він своїм неприродним, величезним розчерком.

Микола знав, що дванадцять тисяч шпіцрутенів були не тільки вірною, болісною смертю, а й надмірною жорстокістю, бо достатньо було п’яти тисяч ударів, щоб убити найсильнішу людину. Але йому приємно було бути невблаганно жорстоким і приємно було думати, що в нас немає смертної кари.

Написавши свою резолюцію про студента, він посунув її Чернишову.

– Ось, – сказав він. – Прочитай.

Чернишов прочитав і, на знак шанобливого здивування мудрості рішення, нахилив голову.

– Та вивести всіх студентів на плац, щоб вони були присутні при покаранні, – додав Микола.

“Їм корисно буде. Я виведу цей революційний дух, вирву з коренем”, – подумав він.

– Слухаю, – сказав Чернишов і, помовчавши кілька разів і оправивши свій хохол, повернувся до кавказької доповіді.

– То як накажете написати Михайлу Семеновичу?

– Твердо триматися моєї системи розорення жител, знищення продовольства в Чечні й тривожити їх набігами, – сказав Микола.

– Про Хаджі-Мурата що накажете? – запитав Чернишов.

– Адже Воронцов пише, що хоче вжити його на Кавказі.

– Чи не ризиковано це? – сказав Чернишов, уникаючи погляду Миколи. – Михайло Семенович, боюся, занадто довірливий.

– А ти що думав би? – різко перепитав Микола, помітивши намір Чернишова виставити в поганому світлі розпорядження Воронцова.

– Та я думав би, безпечніше відправити його в Росію.

– Ти думав, – глузливо сказав Микола. – А я не думаю і згоден із Воронцовим. Так і напиши йому.

– Слухаю, – сказав Чернишов і, вставши, став відкланятися.

Відкланявся і Долгорукий, який за весь час доповіді сказав тільки кілька слів про переміщення військ на запитання Миколи.

Після Чернишова було прийнято генерал-губернатора Західного краю Бібікова, який приїхав відкланятися. Схваливши вжиті Бібіковим заходи проти селян-бунтівників, які не хотіли переходити в православ’я, він наказав йому судити всіх непокірних військовим судом. Це означало засуджувати до прогнання крізь стрій. Крім того, він наказав ще віддати в солдати редактора газети, який надрукував відомості про перерахування кількох тисяч душ державних селян у питомі.

– Я роблю це тому, що вважаю це за потрібне, – сказав він. – А міркувати про це не дозволяю.

Бібіков розумів усю жорстокість розпорядження про уніатів і усю несправедливість переведення державних, тобто єдиних на той час вільних людей, на питомі, тобто на кріпаків царського прізвища. Але заперечувати не можна було. Не погодитися з розпорядженням Миколи – означало втратити все те блискуче становище, якого він набував сорок років і яким користувався. І тому він покірно нахилив свою чорну сивувату голову на знак покірності і готовності виконання жорстокої, божевільної і нечесної найвищої волі.

Відпустивши Бібікова, Микола зі свідомістю добре виконаного обов’язку потягнувся, глянув на годинник і пішов одягатися для виходу. Одягнувши на себе мундир з еполетами, орденами і стрічкою, він вийшов до приймальних залів, де більше ніж сто осіб чоловіків у мундирах і жінок у вирізних ошатних сукнях, розставлених по певних місцях, із трепетом чекали на його вихід.

Із млявим поглядом, із випнутими грудьми, перетягнутим животом, що виступає через перетяжку і зверху, і знизу, він вийшов до тих, хто чекав, і, відчуваючи, що всі погляди з трепетною улесливістю спрямовані на нього, він набув ще більш урочистого вигляду. Зустрічаючись очима зі знайомими обличчями, він, згадуючи хто – хто, зупинявся і говорив іноді російською, іноді французькою кілька слів і, пронизуючи їх холодним, млявим поглядом, слухав, що йому говорили.

Прийнявши привітання, Микола пройшов до церкви. Бог через своїх слуг, так само як і мирські люди, вітав і вихваляв Миколу, і він як належне, хоча й набридле йому, приймав ці вітання, вихваляння. Усе це повинно було так бути, тому що від нього залежав добробут і щастя всього світу, і хоча він втомлювався від цього, він усе-таки не відмовляв світу у своєму сприянні. Коли наприкінці обідні чудовий розчесаний диякон проголосив “многая літа”, а півчі чудовими голосами дружно підхопили ці слова, Микола, озирнувшись, помітив, що Нелідову, яка стояла біля вікна, з її пишними плечима, і на її користь вирішив порівняння зі вчорашньою дівицею.

Після обідні він пішов до імператриці і в сімейному колі провів кілька хвилин, жартуючи з дітьми і дружиною. Потім він через Ермітаж зайшов до міністра двору Волконського і, між іншим, доручив йому видавати зі своїх особливих сум щорічну пенсію матері вчорашньої дівиці. І від нього поїхав на свою звичайну прогулянку.

Обід цього дня був у Помпейській залі; крім менших синів, Миколи і Михайла, були запрошені: барон Лівен, граф Ржевуський, Долгорукий, прусський посланник і флігель-ад’ютант прусського короля.

Чекаючи виходу імператриці та імператора, між прусським посланником і бароном Лівеном зав’язалася цікава розмова з нагоди останніх тривожних звісток, отриманих із Польщі.

– La Pologne et le Caucase, се sont les deux cautères de la Russie, – сказав Лівен. – Il nous faut cent mille hommes à peu près dans chacun de ces deux pays.[16]

Посланець висловив удаване здивування тим, що це так.

– Vous dites la Pologne,[17] – сказав він.

– Oh, oui, c’était un coup de maître de Maeternich de nous en avoir laissé d’embarras…[18]

У цьому місці розмови увійшла імператриця зі своєю тремтячою головою і завмерлою посмішкою, і слідом за нею Микола.

За столом Микола розповів про вихід Хаджі-Мурата і про те, що війна кавказька тепер має скоро скінчитися внаслідок його розпорядження про утиск горян вирубкою лісів і системою укріплень.

Посланець, перекинувшись побіжним поглядом із прусським флігель-ад’ютантом, з яким він нині вранці ще говорив про нещасливу слабкість Миколи вважати себе великим стратегом, дуже хвалив цей план, що доводить ще раз великі стратегічні здібності Миколи.

Після обіду Микола їздив у балет, де в трико марширували сотні оголених жінок. Одна особливо сподобалася йому, і, покликавши балетмейстера, Микола дякував йому і велів подарувати йому перстень із діамантами.

Наступного дня під час доповіді Чернишова Микола ще раз підтвердив своє розпорядження Воронцову про те, щоб тепер, коли вийшов Хаджі-Мурат, посилено тривожити Чечню і стискати її кордонною лінією.

Чернишов написав у цьому сенсі Воронцову, і інший фельд’єгер, заганяючи коней і розбиваючи обличчя ямщиків, поскакав у Тифліс.

XVI

На виконання цього припису Миколи Павловича, негайно ж, у січні 1852 року, було здійснено набіг у Чечню.

Загін, призначений у набіг, складався з чотирьох батальйонів піхоти, двох сотень козаків і восьми гармат. Колона йшла дорогою. По обидва боки колони безперервним ланцюгом, спускаючись і піднімаючись балками, йшли єгері у високих чоботях, кожушках і папахах, з рушницями на плечах і патронами на перев’язі. Як завжди, загін рухався по ворожій землі, дотримуючись можливої тиші. Лише зрідка на канавках побрязкували струснуті гармати, або артилерійський кінь, який не розуміє наказу про тишу, пирхав або іржав, або хриплим стриманим голосом кричав розсерджений начальник на своїх підлеглих за те, що ланцюг або надто розтягнувся, або надто близько, або далеко йде від колони. Одного разу тільки тиша порушилася тим, що з невеличкої куртинки колючки, яка була між ланцюгом і колоною, вискочила коза з білим черевцем і задом та сірою спинкою і такий самий цап з невеликими, на спину закинутими ріжками. Красиві перелякані тварини великими стрибками, підтискаючи передні ноги, налетіли на колону так близько, що деякі солдати з криками й реготом побігли за ними, маючи намір багнетами заколоти їх, але кози повернули назад, проскочили крізь ланцюг і, переслідувані кількома кінними й ротними собаками, як птахи, помчали в гори.

Ще була зима, але сонце починало ходити вище, і опівдні, коли загін, що вийшов рано вранці, пройшов уже верст десять, пригрівало так, що ставало спекотно, і промені його були такі яскраві, що боляче було дивитися на сталь багнетів і на блискітки, які раптом спалахували на міді гармат, як маленькі сонця.

Позаду була щойно перейдена загоном швидка чиста річка, попереду – оброблені поля і луки з неглибокими балками, ще попереду – таємничі чорні гори, вкриті лісом, за чорними горами – скелі, які ще виступають, і на високому обрії – вічно чарівні, вічно мінливі, що грають світлом, як діаманти, снігові гори, що грають світлом, як алмази.

Попереду п’ятої роти йшов, у чорному сюртуку, в папасі і з шашкою через плече, високий гарний офіцер Бутлер, який нещодавно перейшов із гвардії, відчуваючи бадьоре почуття радості життя й водночас небезпеки смерті, і бажання діяльності, і свідомості причетності до величезного, керованого однією волею цілого. Бутлер нині вдруге виходив у справу, і йому радісно було думати, що ось зараз почнуть стріляти в них і що він не тільки не зігне голови під ядром, яке пролітає, або не зверне уваги на свист куль, але, як це вже й було з ним, високо підніме голову і з усмішкою в очах буде оглядати товаришів і солдатів, і заговорить найбайдужішим голосом про що-небудь стороннє.

Загін звернув із гарної дороги і повернув на малоезженную, що йшла серед кукурудзяного жнив’я, і став підходити до лісу, коли – не видно було, звідки – зі зловісним свистом пролетіло ядро і вдарилося в середині обозу, біля дороги, в кукурудзяне поле, підірвавши на ньому землю.

– Починається, – весело посміхаючись, сказав Бутлер товаришеві, що йшов із ним.

І справді, слідом за ядром з’явився з-за лісу густий натовп кінних чеченців зі значками. У середині партії був великий зелений значок, і старий фельдфебель роти, дуже далекозорий, повідомив короткозорому Бутлеру, що це має бути сам Шаміль. Партія спустилася під гору і показалася на вершині найближчої балки праворуч і стала спускатися вниз. Маленький генерал у теплому чорному сюртуку і папасі з великим білим курпеєм під’їхав на своєму іноходці до роти Бутлера і наказав йому йти праворуч проти кінноти, що спускалася. Бутлер швидко повів за вказаним напрямком свою роту, але не встиг спуститися до балки, як почув позаду себе один за одним два гарматні постріли. Він озирнувся: дві хмари сизого диму піднялися над двома гарматами і потягнулися вздовж балки. Партія, яка, очевидно, не очікувала артилерії, пішла назад. Рота Бутлера стала стріляти навздогін горцям, і вся лощина закрилася пороховим димом. Тільки вище лощини видно було, як горяни поспішно відступали, відстрілюючись від козаків, які їх переслідували. Загін пішов далі слідом за горцями, і на схилі другої балки відкрився аул.

Бутлер зі своєю ротою бігом, слідом за козаками, увійшов в аул. Жителів нікого не було. Солдатам було велено палити хліб, сіно і самі саклі. По всьому аулу стелився їдкий дим, і в диму цьому шастали солдати, витягаючи з саклів, що знаходили, головне ж – ловили і стріляли курей, яких не могли вивезти горяни. Офіцери сіли подалі від диму і поснідали та випили. Фельдфебель приніс їм на дошці кілька стільників меду. Чеченців не чути було. Трохи після полудня велено було відступати. Роти вишикувалися за аулом у колону, і Бутлеру довелося бути в ар’єргарді. Щойно рушили, з’явилися чеченці і, слідуючи за загоном, проводжали його пострілами.

Коли загін вийшов на відкрите місце, горяни відстали. У Бутлера нікого не поранило, і він повертався в найвеселішому і бадьорому настрої.

Коли загін, перейшовши назад вбрід перейдену вранці річку, розтягнувся по кукурудзяних полях і луках, піснярі по ротах виступили вперед, і пролунали пісні. Вітру не було, повітря було свіжим, чистим і таким прозорим, що снігові гори, віддалені за сотню верст, здавалися зовсім близькими, і що коли піснярі замовкали, чувся рівномірний тупіт ніг і брязкотіння знарядь, як тло, на якому зачиналася і зупинялася пісня. Пісню, яку співали в п’ятій роті Бутлера, написав юнкер на славу полку, і її співали на танцевальному мотиві з приспівуванням: “То чи діло, то чи діло, єгеря, єгеря!”

Бутлер їхав верхи поруч зі своїм найближчим начальником, майором Петровим, з яким він і жив разом, і не міг натішитися своїм рішенням вийти з гвардії і піти на Кавказ. Головна причина його переходу з гвардії була та, що він програвся в карти в Петербурзі, тож у нього нічого не залишилося. Він боявся, що не зможе втриматися від гри, залишаючись у гвардії, а програвати вже нічого було. Тепер усе це було скінчено. Було інше життя, і таке гарне, молодецьке. Він забув тепер і про своє розорення, і про свої неоплатні борги. І Кавказ, війна, солдати, офіцери, п’яний і добродушний сміливець майор Петров – усе це здавалося йому так добре, що він іноді не вірив собі, що він не в Петербурзі, не в накурених кімнатах загинає кути й понтірує, ненавидячи банкометів і відчуваючи гнітючий біль у голові, а тут, у цьому дивовижному краю, серед молодців-кавказців.

“Чи то діло, чи то діло, єгеря, єгеря!” – співали його піснярі. Кінь його веселим кроком крокував під цю музику. Ротний волохатий сірий Трезорка, точно начальник, закрутивши хвіст, зі стурбованим виглядом біг перед ротою Бутлера. На душі було бадьоро, спокійно і весело. Війна уявлялася йому тільки в тому, що він наражався на небезпеку, на можливість смерті і цим заслуговував і на нагороди, і на повагу і тутешніх товаришів, і своїх російських друзів. Інший бік війни: смерть, рани солдатів, офіцерів, горян, як не дивно це сказати, і не уявлявся його уяві. Він навіть несвідомо, щоб утримати своє поетичне уявлення про війну, ніколи не дивився на вбитих і поранених. Так і нині – у нас було три вбитих і дванадцять поранених. Він пройшов повз труп, що лежав на спині, і тільки одним оком бачив якесь дивне положення воскової руки і темно-червону пляму на голові, але не став розглядати. Горяни уявлялися йому тільки кінними джигітами, від яких треба було захищатися.

– Так ось як-с, батюшка, – говорив майор у проміжку пісні. – Не так-с, як у вас у Пітері: рівність направо, рівність наліво. А ось потрудилися – і додому. Машурка нам тепер пиріг подасть, щі хороші. Життя! Чи так? Ну-ка, “Как вознялась заря”, – скомандував він свою улюблену пісню.

Майор жив подружньо з донькою фельдшера, спочатку Машкою, а потім Марією Дмитрівною. Мар’я Дмитрівна була красива білява, вся у веснянках, тридцятирічна бездітна жінка. Яким би не було її минуле, тепер вона була вірною подругою майора, доглядала за ним, як нянька, а це було потрібно майору, який часто напивався до втрати свідомості.

Коли прийшли у фортецю, все було, як передбачав майор. Марія Дмитрівна нагодувала його і Бутлера та ще запрошених із загону двох офіцерів ситним, смачним обідом, і майор наївся і напився так, що не міг уже говорити і пішов до себе спати. Бутлер, також втомлений, але задоволений, трохи випивши зайвого чихиря, пішов до своєї кімнатки, і тільки-но встиг роздягнутися, як, підклавши долоню під гарну кучеряву голову, заснув міцним сном без сновидінь і прокидання.

XVII

Аул, розорений набігом, був той самий, у якому Хаджі-Мурат провів ніч перед виходом своїм до росіян.

Садо, у якого зупинявся Хаджі-Мурат, ішов із сім’єю в гори, коли росіяни підходили до аулу. Повернувшись у свій аул, Садо знайшов свою саклю зруйнованою: дах був провалений, і двері, і стовпи галерейки спалено, а нутрощі обпалено. Сина ж його, того красивого, з блискучими очима хлопчика, який захоплено дивився на Хаджі-Мурата, привезли мертвим до мечеті на вкритому буркою коні. Він був проткнутий багнетом у спину. Струнлива жінка, що служила, під час його відвідин, Хаджі-Мурату, тепер, у розірваній на грудях сорочці, що відкривала її старі, обвислі груди, з розпущеним волоссям, стояла над сином, дряпала собі до крові обличчя й не припиняючи вила. Садо з киркою і лопатою пішов із рідними копати могилу синові. Старий дід сидів біля стіни розваленої саклі і, строгаючи паличку, тупо дивився перед собою. Він щойно повернувся зі свого бджольника. Дві стожки сіна, що були там, було спалено; було поламано й обпалено посаджені дідом і доглянуті абрикосові та вишневі дерева і, головне, спалено всі вулики з бджолами. Виття жінок лунало у всіх будинках і на площі, куди було привезено ще два тіла. Малі діти ревіли разом із матерями. Ревіла і голодна худоба, якій нічого було дати. Дорослі діти не гралися, а переляканими очима дивилися на старших.

Фонтан був загаджений, вочевидь навмисне, так що води не можна було брати з нього. Так само була засмічена й мечеть, і мулла з муталімами очищав її.

Старі господарі зібралися на площі і, сидячи навпочіпки, обговорювали своє становище. Про ненависть до росіян ніхто й не говорив. Почуття, яке відчували всі чеченці від малого до великого, було сильнішим за ненависть. Це була не ненависть, а невизнання цих російських собак людьми і така відраза, огида і здивування перед безглуздою жорстокістю цих істот, що бажання винищення їх, як бажання винищення щурів, отруйних павуків і вовків, було таким же природним почуттям, як почуття самозбереження.

Перед жителями стояв вибір: залишатися на місцях і відновити зі страшними зусиллями все, що з такими зусиллями заведено і так легко і безглуздо знищене, чекаючи щохвилини повторення того ж самого, або, всупереч релігійному закону і почуттю огиди й презирства до росіян, підкоритися їм.

Люди похилого віку помолилися й одноголосно вирішили послати до Шаміля послів, просячи його про допомогу, і негайно ж взялися за відновлення порушеного.

XVIII

Третього дня після набігу Бутлер вийшов уже не рано вранці із заднього ґанку на вулицю, маючи намір пройтися і подихати повітрям до ранкового чаю, який він пив зазвичай разом із Петровим. Сонце вже вийшло з-за гір, і боляче було дивитися на освітлені ним білі мазанки правого боку вулиці, але зате, як завжди, весело й заспокійливо було дивитися наліво, на чорні гори, вкриті лісом, які віддалялися й височіли, і на матовий ланцюг снігових гір, що виднівся з-за ущелини і, як завжди, намагався вдавати із себе хмаринки.

Бутлер дивився на ці гори, дихав на всі легені й радів тому, що він живе, і живе саме він, і на цьому прекрасному світі. Радів він трошки й тому, що він так добре вчора поводився в справі і під час наступу, і особливо під час відступу, коли справа була доволі спекотною, радів і спогадам про те, як учора, коли вони повернулися з походу, Маша, або Мар’я Дмитрівна, співмешканка Петрова, пригощала їх, була особливо простою та милою з усіма, але особливо, як йому здавалося, була до нього ласкавою. Марія Дмитрівна, з її товстою косою, широкими плечима, високими грудьми і сяючою посмішкою вкритого веснянками доброго обличчя, мимоволі вабила Бутлера як сильну, молоду неодружену людину, і йому здавалося навіть, що вона бажає його. Але він вважав, що це було б погано по відношенню до доброго, простодушного товариша, і тримався з Мар’єю Дмитрівною найпростішого, шанобливого поводження, і радів на себе за це. Зараз він думав про це.

Думки його розважив почутий ним перед собою частий тупіт багатьох кінських копит по запорошеній дорозі, немов скакало кілька людей. Він підняв голову і побачив у кінці вулиці купку вершників, що під’їжджала кроком. Попереду десятків двох козаків їхали двоє людей: один – у білій черкесці та високій папасі з чалмою, інший – офіцер російської служби, чорний, горбоносий, у синій черкесці, з достатком срібла на одязі та на зброї. Під вершником із чалмою був рудо-бузковий красень кінь із маленькою головою, прекрасними очима; під офіцером був високий чепуристий карабаський кінь. Бутлер, мисливець до коней, одразу ж оцінив бадьору силу першого коня і зупинився, щоб дізнатися, хто були ці люди. Офіцер звернувся до Бутлера:

– Це військовий начальник будинку? – запитав він, видаючи і несклоняемой промовою і вимовою своє неросійське походження і вказуючи батогом на будинок Івана Матвійовича.

– Цей самий, – сказав Бутлер.

– А це хто ж? – запитав Бутлер, ближче підходячи до офіцера і вказуючи очима на людину в чалмі.

– Хаджі-Мурат це. Сюди їхав, тут гостювати буде у військовий начальник, – сказав офіцер.

Бутлер знав про Хаджі-Мурата і про вихід його до росіян, але ніяк не очікував побачити його тут, у цьому маленькому укріпленні.

Хаджі-Мурат дружелюбно дивився на нього.

– Здрастуйте, кошкольди, – сказав він вивчене ним привітання татарською.

– Саубул, – відповів Хаджі-Мурат, киваючи головою.

Він під’їхав до Бутлера і подав руку, на двох пальцях якої висів батіг.

– Начальник? – сказав він.

– Ні, начальник тут, піду покличу його, – сказав Бутлер, звертаючись до офіцера, входячи на сходинки і штовхаючи двері.

Але двері “парадного ґанку”, як його називала Марія Дмитрівна, були замкнені. Бутлер постукав, але, не отримавши відповіді, пішов кругом через задній вхід. Крикнувши свого денщика і не отримавши відповіді і не знайшовши жодного з двох денщиків, він зайшов у кухню. Мар’я Дмитрівна, зав’язана хусткою і розчервоніла, із засуканими рукавами над білими повними руками, розрізала скачане таке ж біле тісто, як і її руки, на маленькі шматочки для пиріжків.

– Куди денщики поділися? – сказав Бутлер.

– Пиячити пішли, – сказала Марія Дмитрівна. – Та вам що?

– Двері відімкнути; у вас перед будинком ціла орава горців. Хаджі-Мурат приїхав.

– Ще вигадайте що-небудь, – сказала Марія Дмитрівна, посміхаючись.

– Я не жартую. Правда. Стоять біля ґанку.

– Та невже справді? – сказала Марія Дмитрівна.

– Що ж мені вам вигадувати. Підіть подивіться, вони біля ґанку стоять.

– Ось так оказія, – сказала Мар’я Дмитрівна, опустивши рукава і обмацуючи рукою шпильки у своїй густій косі. – Так я піду розбуджу Івана Матвійовича, – сказала вона.

– Ні, я сам піду. А ти, Бондаренко, двері піди відіпри, – сказав Бутлер.

– Ну, і то добре, – сказала Мар’я Дмитрівна і знову взялася за свою справу.

Дізнавшись, що до нього приїхав Хаджи-Мурат, Іван Матвійович, який уже чув про те, що Хаджи-Мурат у Грозній, анітрохи не здивувався цьому, а, підвівшись, скрутив цигарку, закурив і почав одягатися, голосно відкашлюючись і бурчачи на начальство, яке прислало до нього “цього чорта”. Одягнувшись, він зажадав від денщика “ліків”. І денщик, знаючи, що ліками називалася горілка, подав йому.

– Немає гіршої суміші, – проворчав він, випиваючи горілку і закушуючи чорним хлібом. – Ось учора випив чихиря, і болить голова. Ну, тепер готовий, – закінчив він і пішов у вітальню, куди Бутлер уже провів Хаджі-Мурата і офіцера, який його супроводжував.

Офіцер, який проводжав Хаджі-Мурата, передав Івану Матвійовичу наказ начальника лівого флангу прийняти Хаджі-Мурата і, дозволяючи йому мати зв’язок із горцями через шпигунів, аж ніяк не випускати його з фортеці інакше, як із конвоєм козаків.

Прочитавши папір, Іван Матвійович подивився пильно на Хаджі-Мурата і знову почав заглиблюватися в папір. Кілька разів перевівши таким чином очі з паперу на гостя, він зупинив нарешті свої очі на Хаджі-Мураті і сказав:

– Якші, бек-якші. Нехай живе. Так і скажи йому, що мені наказано не випускати його. А що наказано, те свято. А помістимо його – як думаєш, Бутлере? – помістимо в канцелярії?

Бутлер не встиг відповісти, як Мар’я Дмитрівна, яка прийшла з кухні і стояла в дверях, звернулася до Івана Матвійовича:

– Навіщо в канцелярію? Помістіть тут. Кунацьку віддамо та комору. Принаймні на очах буде, – сказала вона і, глянувши на Хаджі-Мурата і зустрівшись із ним очима, поспішно відвернулася.

– Що ж, я думаю, що Марія Дмитрівна має рацію, – сказав Бутлер.

– Ну, ну, йди, бабам тут нічого робити, – похмурившись, сказав Іван Матвійович.

Протягом усієї розмови Хаджі-Мурат сидів, заклавши руку за руків’я кинджала, і трохи презирливо посміхався. Він сказав, що йому все одно, де жити. Одне, що йому потрібно і що дозволено йому сардаром, це те, щоб мати стосунки з горцями, і тому він бажає, щоб їх допускали до нього. Іван Матвійович сказав, що це буде зроблено, і попросив Бутлера зайняти гостей, поки принесуть їм закусити і приготують кімнати, а сам піде в канцелярію написати потрібні папери і зробити потрібні розпорядження.

Ставлення Хаджі-Мурата до його нових знайомих зараз же дуже ясно визначилося. До Івана Матвійовича Хаджи-Мурат із першого знайомства з ним відчув огиду й презирство і завжди зарозуміло поводився з ним. Мар’я Дмитрівна, яка готувала і приносила йому їжу, особливо подобалася йому. Йому подобалася і її простота, і особлива краса чужої йому народності, і її потяг до нього, що несвідомо передавався йому. Він намагався не дивитися на неї, не говорити з нею, але очі його мимоволі оберталися до неї і стежили за її рухами.

Із Бутлером же він одразу ж, із першого знайомства дружньо зійшовся і багато й охоче говорив із ним, розпитуючи його про його життя і розповідаючи йому про своє, і повідомляючи про ті звістки, які приносили йому шпигуни про становище його сім’ї, і навіть радячись із ним про те, що йому робити.

Звістки, які передавали йому шпигуни, були нехороші. Протягом чотирьох днів, які він провів у фортеці, вони двічі приходили до нього, і обидва рази звістки були погані.

XIX

Сім’ю Хаджі-Мурата незабаром після того, як він вийшов до росіян, привезли в аул Ведено, її утримували там під вартою, чекаючи рішення Шаміля. Жінки – стара Патімат і дві дружини Хаджі-Мурата – та їхні п’ятеро малих дітей жили під вартою в саклі сотенного Ібрагіма Рашида, а син Хаджі-Мурата, вісімнадцятирічний юнак Юсуф, сидів у в’язниці, тобто в глибокій, понад дюйм, ямі, разом із чотирма злочинцями, що чекали, так само, як і він, рішення своєї долі.

Рішення не виходило, тому що Шаміль був у від’їзді. Він був у поході проти росіян.

6 січня 1852 року Шаміль повертався додому у Ведено після битви з росіянами, у якій, на думку росіян, був розбитий і втік у Ведено; на його ж думку і думку всіх мюридів, здобув перемогу і прогнав росіян. У битві цій, що бувало дуже рідко, він сам вистрілив із гвинтівки і, вихопивши шашку, пустив було свого коня прямо на росіян, але супутні йому мюриди втримали його. Двох із них тут же біля Шаміля було вбито.

Був полудень, коли Шаміль, оточений партією мюридів, які джигітували навколо нього, стріляли з гвинтівок і пістолетів і не перестаючи співали “Ля ілляха іль алла”, під’їхав до свого місця перебування.

Весь народ великого аулу Ведено стояв на вулиці і на дахах, зустрічаючи свого повелителя, і на знак урочистості також стріляв з рушниць і пістолетів. Шаміль їхав на арабському білому коні, який весело просив поводи, коли наближався до будинку. Оздоблення коня було найпростіше, без прикрас золота і срібла: тонко вичинена, з доріжкою посередині, червона ремінна вуздечка, металеві, стаканчиками, стремена і червоний чепрак, який виднівся з-під сідла. На імамі була вкрита коричневим сукном шуба з чорним хутром, що виднілося біля шиї і рукавів, стягнута на тонкому і довгому стані чорним ременем з кинджалом. На голові була вдягнена висока з плоским верхом папаха, з чорним пензлем, обвита білою чалмою, від якої кінець спускався за шию. Ступні ніг були в зелених чувяках, і ікри обтягнуті чорними ніговицями, обшитими простим шнурком.

Взагалі на імамі не було нічого блискучого, золотого чи срібного, і висока, пряма, могутня постать його, в одязі без прикрас, оточена мюридами із золотими та срібними прикрасами на одязі та зброї, справляла те саме враження величі, яке він хотів і вмів справляти в народі. Бліде, облямоване підстриженою рудою бородою обличчя його з постійно примруженими маленькими очима було, як кам’яне, абсолютно нерухомим. Проїжджаючи по аулу, він відчував на собі тисячі спрямованих очей, але його очі не дивилися ні на кого. Дружини Хаджі-Мурата з дітьми теж разом з усіма мешканцями саклі вийшли на галерею дивитися в’їзд імама. Одна стара Патімат – мати Хаджі-Мурата, не вийшла, а залишилася сидіти, як вона сиділа, з розпатланим сивим волоссям, на підлозі саклі, обхопивши довгими руками свої худі коліна, і, миготячи своїми пекучими чорними очима, дивилася на догоряючі гілки в каміні. Вона, так само як і син її, завжди ненавиділа Шаміля, тепер же ще більше, ніж раніше, і не хотіла бачити його.

Не бачив також урочистого в’їзду Шаміля і син Хаджі-Мурата. Він тільки чув зі своєї темної смердючої ями постріли і співи і мучився, як тільки мучаться молоді, повні життя люди, позбавлені свободи. Сидячи в смердючій ямі й бачачи все одних і тих самих нещасних, брудних, виснажених, із ним разом ув’язнених, здебільшого ненависних одне одному людей, він пристрасно заздрив тепер тим людям, які, користуючись повітрям, світлом, свободою, гарцювали тепер на лихих конях навколо володаря, стріляли та дружно співали “Ля ілляха іль алла”.

Проїхавши аул, Шаміль в’їхав у великий двір, що примикав до внутрішнього, в якому знаходився сераль Шаміля. Два озброєні лезгіни зустріли Шаміля біля відчинених воріт першого двору. Двір цей був сповнений народу. Тут були люди, які прийшли з далеких місць у своїх справах, були і прохачі, були і витребувані самим Шамілем для суду і рішення. При в’їзді Шаміля всі, хто перебував на подвір’ї, встали і шанобливо вітали імама, прикладаючи руки до грудей. Деякі стали на коліна і стояли так весь час, поки Шаміль проїжджав двір від одних, зовнішніх, воріт до інших, внутрішніх. Хоча Шаміль і впізнав серед тих, хто чекав на нього, багато неприємних йому облич і багато нудних прохачів, що вимагають турботи про них, він із тим самим незмінно кам’яним обличчям проїхав повз них і, в’їхавши у внутрішній двір, зліз біля галереї свого помешкання, на в’їзді у браму ліворуч.

Після напруження походу, не стільки фізичного, скільки духовного, тому що Шаміль, незважаючи на гласне визнання свого походу перемогою, знав, що похід його був невдалий, що багато аулів чеченських спалено й розорено, і мінливий, легковажний народ, чеченці, вагаються, і деякі з них, найближчі до росіян, уже готові перейти до них, – усе це було важко, проти цього треба було вжити заходів, але в цю хвилину Шамілю нічого не хотілося робити, ні про що не хотілося думати. Він тепер хотів тільки одного: відпочинку і принади сімейної ласки найулюбленішої з дружин своїх, вісімнадцятирічної чорноокої, швидконогої китиці Амінет.

Але не тільки не можна було й думати про те, щоб бачити тепер Амінет, яка була тут же за парканом, що відокремлював на внутрішньому подвір’ї приміщення дружин від чоловічого відділення (Шаміль був упевнений, що навіть тепер, поки він злізав із коня, Амінет з іншими дружинами дивилася в щілину паркану), але не можна було не лише піти до неї, не можна було просто лягти на пуховики, щоб відпочити від утоми. Треба було насамперед здійснити полуденний намаз, до якого він не мав тепер жодної прихильності, але невиконання якого було не тільки неможливим у його становищі релігійного керівника народу, а й було для нього самого так само необхідним, як щоденна їжа. І він зробив обмивання і молитву. Закінчивши молитву, він покликав тих, хто чекав на нього.

Першим увійшов до нього його тесть і вчитель, високий сивий благовидний старець із білою, як сніг, бородою і червоно-рум’яним обличчям, Джемал-Едін, і, помолившись богові, почав розпитувати Шаміля про події походу і розповідати про те, що сталося в горах під час його відсутності.

Серед різного роду подій – про вбивства через кровожерливість, про крадіжки худоби, про звинувачених у недотриманні приписів тарікату: палінні тютюну, питті вина, – Джемал-Едін повідомив про те, що Хаджі-Мурат висилав людей для того, щоб вивести до росіян його сім’ю, але що це виявили, і сім’ю привезли до Ведено, де вона й перебуває під вартою, чекаючи на рішення імама. У сусідній кунацькій були зібрані старики для обговорення всіх цих справ, і Джемал-Едін радив Шамілю нині ж відпустити їх, оскільки вони вже три дні чекали на нього.

Поївши в себе обід, який принесла йому гостроноса, чорна, неприємна обличчям і нелюба, але старша дружина його Зайдєт, Шаміль пішов у кунацьку.

Шестеро людей, що складали раду його, старики із сивими, сірими й рудими бородами, у чалмах і без чалм, у високих папахах і нових бешметах і черкесках, підперезані ременями з кинджалами, встали йому назустріч. Шаміль був головою вище за всіх їх. Усі вони, так само як і він, підняли руки долонями догори і, заплющивши очі, прочитали молитву, потім витерли обличчя руками, спускаючи їх по бородах і з’єднуючи одну з одною. Закінчивши це, всі сіли, Шаміль посередині, на більш високій подушці, і почалося обговорення всіх майбутніх справ.

Справи обвинувачених у злочинах осіб вирішували за шаріатом: двох людей засудили за злодійство до відрубування руки, одного до відрубування голови за вбивство, трьох помилували. Потім приступили до головної справи: до обмірковування заходів проти переходу чеченців до росіян. Для протидії цим переходам Джемал-Едін склав таке проголошення:

“Бажаю вам вічного миру з богом всемогутнім. Чую я, що росіяни пестять вас і закликають до покірності. Не вірте їм і не підкоряйтеся, а терпіть. Якщо не будете винагороджені за це в цьому житті, то отримаєте нагороду в майбутньому. Згадайте, що було раніше, коли у вас відбирали зброю. Якби не напоумив вас тоді, 1840 року, бог, ви б уже були солдатами і ходили замість кинджалів із багнетами, а дружини ваші ходили б без шароварів і були б зганьблені. Судіть за минулим про майбутнє. Краще померти у ворожнечі з росіянами, ніж жити з невірними. Потерпіть, а я з Кораном і шашкою прийду до вас і поведу вас проти росіян. Тепер же суворо наказую не мати не тільки наміру, а й помислу підкорятися росіянам”.

Шаміль схвалив це проголошення і, підписавши його, вирішив розіслати його.

Після цих справ було обговорено і справу Хаджі-Мурата. Справа ця була дуже важлива для Шаміля. Хоча він і не хотів зізнатися в цьому, він знав, що, якби з ним був Хаджі-Мурат зі своєю спритністю, сміливістю і хоробрістю, не сталося б того, що сталося тепер у Чечні. Помиритися з Хаджі-Муратом і знову користуватися його послугами було добре; якщо ж цього не можна було, все-таки не можна було допустити того, щоб він допомагав росіянам. І тому в усякому разі треба було викликати його і, викликавши, вбити його. Засіб до цього був або те, щоб підіслати в Тифліс таку людину, яка б убила його там, або викликати його сюди і тут покінчити з ним. Засіб для цього був один – його сім’я, і головне – його син, до якого, Шаміль знав, що Хаджі-Мурат мав палке кохання. І тому треба було діяти через сина.

Коли радники переговорили про це, Шаміль заплющив очі й замовк.

Радники знали, що це означало те, що він слухає тепер голос пророка, який промовляє до нього, вказуючи на те, що має бути зроблено. Після п’ятихвилинного урочистого мовчання Шаміль розплющив очі, ще більше примружив їх і сказав:

– Приведіть до мене сина Хаджі-Мурата.

– Він тут, – сказав Джемал-Едін.

І справді, Юсуф, син Хаджі-Мурата, худий, блідий, обірваний і смердючий, але все ще вродливий і своїм тілом, і обличчям, з такими самими пекучими, як у бабці Патимат, чорними очима, уже стояв біля воріт зовнішнього подвір’я, чекаючи на заклик.

Юсуф не поділяв почуттів батька до Шаміля. Він не знав усього минулого, або знав, але, не переживши його, не розумів, навіщо батько його так завзято ворогує з Шамілем. Йому, який бажає тільки одного: продовження того легкого, розгульного життя, яке він, як син наїба, вів у Хунзаху, здавалося абсолютно непотрібним ворогувати з Шамілем. У відсіч і протиріччя батькові, він особливо захоплювався Шамілем і мав до нього поширене в горах захоплене поклоніння. Він тепер з особливим почуттям трепетного благоговіння до імама увійшов у кунацьку і, зупинившись біля дверей, зустрівся з наполегливим примруженим поглядом Шаміля. Він постояв кілька часу, потім підійшов до Шаміля і поцілував його велику, з довгими пальцями білу руку.

– Ти син Хаджі-Мурата?

– Я, імаме.

– Ти знаєш, що він зробив?

– Знаю, імаме, і шкодую про це.

– Умієш писати?

– Я готувався бути муллою.

– Так напиши батькові, що, якщо він вийде назад до мене тепер, до байрама, я пробачу його і все буде по-старому. Якщо ж ні і він залишиться в росіян, то, – Шаміль грізно насупився, – я віддам твою бабку, твою матір по аулах, а тобі відрубаю голову.

Жоден мускул не здригнувся на обличчі Юсуфа, він нахилив голову на знак того, що зрозумів слова Шаміля.

– Напиши так і віддай моєму посланцю.

Шаміль замовк і довго дивився на Юсуфа.

– Напиши, що я пожалів тебе і не вб’ю, а виколю очі, як я роблю всім зрадникам. Іди.

Юсуф здавався спокійним у присутності Шаміля, але коли його вивели з кунацької, він кинувся на того, хто вів його, і, вихопивши в нього з піхов кинджал, хотів ним зарізатися, але його схопили за руки, зв’язали їх і відвели знову в яму.

Цього вечора, коли скінчилася вечірня молитва і сутеніло, Шаміль одягнув білу шубу і вийшов за паркан у ту частину двору, де містилися його дружини, і попрямував до кімнати Амінет. Але Амінет не було там. Вона була у старших дружин. Тоді Шаміль, намагаючись бути непомітним, став за двері кімнати, чекаючи її. Але Амінет була сердита на Шаміля за те, що він подарував шовкову матерію не їй, а Зайдєт. Вона бачила, як він вийшов і як входив до її кімнати, відшукуючи її, і навмисне не пішла до себе. Вона довго стояла у дверях кімнати Зайдєт і, тихо сміючись, дивилася на білу фігуру, яка то входила, то йшла з її кімнати. Марно прочекавши її, Шаміль повернувся до себе вже до часу опівнічної молитви.

XX

Хаджі-Мурат прожив тиждень в укріпленні в будинку Івана Матвійовича. Незважаючи на те, що Мар’я Дмитрівна сварилася з волохатим Ханефі (Хаджі-Мурат узяв із собою тільки двох: Ханефі та Елдара) і виштовхала його раз із кухні, за що той ледве не зарізав її, вона, вочевидь, відчувала особливі почуття, повагу й симпатію до Хаджі-Мурата. Вона тепер уже не подавала йому обідати, передавши цю турботу Елдару, але користувалася всілякою нагодою побачити його і догодити йому. Вона брала також найактивнішу участь у переговорах про його сім’ю, знала, скільки в нього дружин, дітей, якого віку, і щоразу після відвідин шпигуна допитувала, кого могла, про наслідки переговорів.

Бутлер же в цей тиждень зовсім здружився з Хаджі-Муратом. Іноді Хаджі-Мурат приходив до його кімнати, іноді Бутлер приходив до нього. Інколи вони розмовляли через перекладача, інколи ж власними засобами, знаками і, головне, посмішками. Хаджі-Мурат, очевидно, полюбив Бутлера. Це видно було по ставленню до Бутлера Елдара. Коли Бутлер входив у кімнату Хаджі-Мурата, Елдар зустрічав Бутлера, радісно вишкваркуючи свої блискучі зуби, і поспіхом підкладав йому подушки під сидіння і знімав із нього шашку, якщо вона була на ньому.

Бутлер познайомився і зійшовся також і з волохатим Ханефі, названим братом Хаджі-Мурата. Ханефі знав багато гірських пісень і добре співав їх. Хаджі-Мурат, на догоду Бутлеру, закликав Ханефі і наказував йому співати, називаючи ті пісні, які він вважав гарними. Голос у Ханефі був високий тенор, і співав він надзвичайно чітко і виразно. Одна з пісень особливо подобалася Хаджі-Мурату і вразила Бутлера своїм урочисто-сумним наспівом. Бутлер попросив перекладача переказати її зміст і записав її.

Пісня стосувалася кровної помсти – тієї самої, що була між Ханефі та Хаджі-Муратом.

Пісня була така:

“Висохне земля на могилі моїй – і забудеш ти мене, моя рідна мати! Поросте кладовище могильною травою – заглушить трава твоє горе, мій старий батьку. Сльози висохнуть на очах сестри моєї, полетить і горе з серця її.

Але не забудеш мене ти, мій старший брате, поки не помстишся моїй смерті. Не забудеш ти мене, і другий мій брат, поки не ляжеш поруч зі мною.

Гаряча ти, куля, і несеш ти смерть, але чи не ти була моєю вірною рабою? Земля чорна, ти покриєш мене, але чи не я тебе конем топтав? Холодна ти, смерть, але я був твоїм паном. Моє тіло візьме земля, мою душу прийме небо”.

Хаджі-Мурат завжди слухав цю пісню із заплющеними очима і, коли вона закінчувалася протяжною, завмираючою нотою, завжди російською говорив:

– Хорош песня, умный песня.

Поезія особливого, енергійного горянського життя, з приїздом Хаджі-Мурата і зближенням з ним і його мюридами, ще більше охопила Бутлера. Він завів собі бешмет, черкеску, ноговиці, і йому здавалося, що він сам горець і що живе таким самим, як і ці люди, життям.

У день від’їзду Хаджі-Мурата Іван Матвійович зібрав кілька офіцерів, щоб проводити його. Офіцери сиділи хто біля чайного столу, де Мар’я Дмитрівна розливала чай, хто біля іншого столу – з горілкою, чихіром і закускою, коли Хаджі-Мурат, одягнений по-дорожньому і в зброї, швидкими м’якими кроками увійшов, шкутильгаючи, у кімнату.

Усі встали і по черзі за руку привіталися з ним. Іван Матвійович запросив його на тахту, але він, подякувавши, сів на стілець біля вікна. Мовчання, що запанувало при його вході, очевидно, анітрохи не бентежило його. Він уважно оглянув усі обличчя і зупинив байдужий погляд на столі із самоваром і закусками. Жвавий офіцер Петроковський, який уперше бачив Хаджі-Мурата, через перекладача запитав його, чи сподобався йому Тифліс.

– Айя, – сказав він.

– Він каже, що так, – відповідав перекладач.

– Що ж сподобалося йому?

Хаджі-Мурат щось відповів.

– Найбільше йому сподобався театр.

– Ну, а на балі в головнокомандувача сподобалося йому?

Хаджі-Мурат насупився.

– У кожного народу свої звичаї. У нас жінки так не одягаються, – сказав він, глянувши на Марію Дмитрівну.

– Що ж йому не сподобалося?

– У нас прислів’я є, – сказав він перекладачеві, – пригостив собака віслюка м’ясом, а віслюк собаку сіном, – обидва голодні залишилися. – Він усміхнувся. – Кожному народу свій звичай хороший.

Розмова далі не пішла. Офіцери хто став пити чай, хто закушувати. Хаджі-Мурат узяв запропоновану склянку чаю і поставив її перед собою.

– Що ж? Вершків? Булку? – сказала Марія Дмитрівна, подаючи йому.

Хаджі-Мурат нахилив голову.

– Так що ж, прощавай! – сказав Бутлер, торкаючись його по коліну. – Коли побачимося?

– Прощай! прощай, – посміхаючись, по-російськи сказав Хаджи-Мурат. – Кунак булур. Міцно кунак твоя. Час – айда пішов, – сказав він, тряхнувши головою ніби в тому напрямку, куди треба їхати.

У дверях кімнати з’явився Елдар із чимось великим білим через плече і з шашкою в руці. Хаджі-Мурат поманив його, і Елдар підійшов своїми великими кроками до Хаджі-Мурата і подав йому білу бурку і шашку. Хаджі-Мурат підвівся, узяв бурку і, перекинувши її через руку, подав Мар’ї Дмитрівні, щось сказавши перекладачеві. Перекладач сказав:

– Він каже: ти похвалила бурку, візьми.

– Навіщо це? – сказала Мар’я Дмитрівна, почервонівши.

– Так треба. Адат так, – сказав Хаджі-Мурат.

– Ну, дякую, – сказала Мар’я Дмитрівна, взявши бурку. – Дай бог вам сина виручити. Улан якши, – додала вона. – Перекажіть йому, що бажаю йому сім’ю виручити.

Хаджі-Мурат глянув на Марію Дмитрівну і схвально кивнув головою. Потім він узяв із рук Елдара шашку і подав Іванові Матвійовичу. Іван Матвійович узяв шашку і сказав перекладачеві:

– Скажи йому, щоб мерина мого бурого взяв, більше нічим віддати.

Хаджі-Мурат помахав рукою перед обличчям, показуючи цим, що йому нічого не потрібно і що він не візьме, а потім, показавши на гори і на своє серце, пішов до виходу. Усі пішли за ним. Офіцери, що залишилися в кімнатах, вийнявши шашку, роздивлялися клинок на ній і вирішили, що це була справжня гурда.

Бутлер вийшов разом із Хаджі-Муратом на ґанок. Але тут сталося те, чого ніхто не очікував і що могло скінчитися смертю Хаджі-Мурата, якби не його кмітливість, рішучість і спритність.

Жителі кумицького аулу Таш-Кічу, які мали велику повагу до Хаджі-Мурата і багато разів приїжджали в укріплення, щоб тільки поглянути на знаменитого наїба, за три дні до від’їзду Хаджі-Мурата послали до нього послів просити його в п’ятницю в їхню мечеть. Кумицькі ж князі, які жили в Таш-Кічу, ненавиділи Хаджі-Мурата і мали з ним кровопролиття, дізнавшись про це, оголосили народу, що вони не пустять Хаджі-Мурата в мечеть. Народ схвилювався, і сталася бійка народу з князівськими прихильниками. Російське начальство втихомирило горян і послало Хаджі-Мурату сказати, щоб він не приїжджав у мечеть. Хаджі-Мурат не поїхав, і всі думали, що справа тим і скінчилася.

Але в саму хвилину від’їзду Хаджі-Мурата, коли він вийшов на ґанок, і коні стояли біля під’їзду, до будинку Івана Матвійовича під’їхав знайомий Бутлеру та Івану Матвійовичу кумицький князь Арслан-Хан.

Побачивши Хаджі-Мурата і вихопивши з-за пояса пістолет, він направив його на Хаджі-Мурата. Але не встиг Арслан-Хан вистрілити, як Хаджі-Мурат, незважаючи на свою кульгавість, як кішка, швидко кинувся з ґанку до Арслан-Хана. Арслан-Хан вистрілив і не влучив. Хаджі-Мурат же, підбігши до нього, однією рукою схопив його коня за повід, іншою вихопив кинджал і щось по-татарськи крикнув.

Бутлер і Елдар в один і той самий час підбігли до ворогів і схопили їх за руки. На постріл вийшов і Іван Матвійович.

– Що ж це ти, Арслане, у мене в будинку затіяв таку гидоту! – сказав він, дізнавшись, у чому справа. – Недобре це, брате. У полі дві волі, а що ж у мене різанину таку затівати.

Арслан-Хан, маленький чоловічок із чорними вусами, увесь блідий і тремтячий, зійшов із коня, злісно подивився на Хаджи-Мурата і пішов з Іваном Матвійовичем у світлицю. Хаджи-Мурат же повернувся до коней, важко дихаючи і посміхаючись.

– За що він його вбити хотів? – запитав Бутлер через перекладача.

– Він каже, що такий у нас закон, – передав перекладач слова Хаджі-Мурата. – Арслан має помститися йому за кров. Ось він і хотів убити.

– Ну, а якщо він наздожене його дорогою? – запитав Бутлер.

Хаджі-Мурат усміхнувся.

– Що ж, – уб’є, значить, так алла хоче. Ну, прощай, – сказав він знову по-російськи і, взявшись за холку коня, обвів очима всіх тих, хто проводжав його, і лагідно зустрівся поглядом із Мар’єю Дмитрівною.

– Прощавай, матінко, – сказав він, звертаючись до неї, – спасиб.

– Дай бог, дай бог сім’ю виручити, – повторила Мар’я Дмитрівна.

Він не зрозумів слів, але зрозумів її участь до нього і кивнув їй головою.

– Дивись, не забудь кунака, – сказав Бутлер.

– Скажи, що я вірний друг йому, ніколи не забуду, – відповів він через перекладача і, незважаючи на свою криву ногу, тільки-но доторкнувся до стремена, як швидко й легко переніс своє тіло на високе сідло й, оправляючи шашку, обмацувавши звичним рухом пістолет, із тим особливим гордим, войовничим виглядом, із яким сидить горець на коні, поїхав геть від будинку Івана Матвійовича. Ханефі та Елдар також сіли на коней і, доброзичливо попрощавшись із господарями та офіцерами, поїхали риссю за своїм мюршидом.

Як завжди, почалися пересуди про того, хто поїхав.

– Молодчина!

– Адже як вовк кинувся на Арслан-Хана, зовсім обличчя інше стало.

– А надує він. Шахрай великий має бути, – сказав Петроковський.

– Дай боже, щоб побільше росіян таких шахраїв було, – раптом із досадою втрутилася Мар’я Дмитрівна. – Тиждень у нас прожив; крім хорошого, нічого від нього не бачили, – сказала вона. – Ввічливий, розумний, справедливий.

– Чому ви це все дізналися?

– Стало бути, дізналася.

– Втюрилася, а? – сказав Іван Матвійович, який увійшов. – Уже це як є.

– Ну і втюрилася. А вам що? Тільки навіщо засуджувати, коли людина хороша. Він татарин, а хороший.

– Правда, Мар’я Дмитрівна, – сказав Бутлер. – Молодець, що заступилися.

XXI

Життя мешканців передових фортець на чеченській лінії йшло по-старому. Були відтоді дві тривоги, на які вибігали роти і скакали козаки і міліціонери, але обидва рази горців не могли зупинити. Вони йшли і один раз у Воздвиженській викрали вісім коней козацьких з водопою і вбили козака. Набігів від часу останнього, коли був розорений аул, не було. Тільки очікувалася велика експедиція у Велику Чечню внаслідок призначення нового начальника лівого флангу, князя Барятинського.

Князь Барятинський, друг спадкоємця, колишній командир Кабардинського полку, тепер, як начальник усього лівого флангу, негайно по приїзді своєму до Грозної зібрав загін, для того, щоб продовжувати виконувати ті приречення государя, про які Чернишов писав Воронцову. Зібраний у Воздвиженській загін вийшов із неї на позицію у напрямку до Куринського. Війська стояли там і рубали ліс.

Молодий Воронцов жив у чудовому суконному наметі, і дружина його, Мар’я Василівна, приїжджала в табір і часто залишалася ночувати. Ні від кого не були секретом стосунки Барятинського з Мар’єю Василівною, і тому непридворні офіцери та солдати грубо лаяли її за те, що завдяки її присутності в таборі їх розсилали в нічні секрети. Зазвичай горяни підвозили гармати і пускали ядра в табір. Ядра ці здебільшого не потрапляли, і тому зазвичай проти цих пострілів не вживали жодних заходів, але для того, щоб горяни не могли висувати знаряддя і лякати Мар’ю Василівну, висилали секрети. Ходити ж щоночі в секрети для того, щоб не налякати панянку, було образливо й гидко, і Мар’ю Василівну нехорошими словами вшановували солдати й не прийняті у вищий світ офіцери.

У цей загін, щоб побачити своїх однокашників по Пажеському корпусу, які там зібралися, та однополчан, які служили в Куринському полку і були ад’ютантами та ординарцями при начальстві, приїхав у відпустку і Бутлер зі свого укріплення. Від початку його приїзду йому було дуже весело. Він зупинився в наметі Полторацького і знайшов тут багато знайомих, які радісно зустріли його. Він пішов і до Воронцова, якого він знав небагато, тому що служив один час в одному з ним полку. Воронцов прийняв його дуже ласкаво, представив князю Барятинському і запросив його на прощальний обід, який він давав колишньому до Барятинського начальнику лівого флангу, генералу Козловському.

Обід був чудовий. Було привезено і поставлено поруч шість наметів. На всю довжину їх був накритий стіл, заставлений приборами і пляшками. Усе нагадувало петербурзьке гвардійське життя. О другій годині сіли за стіл. У середині столу сиділи: по один бік Козловський, по інший Барятинський. Праворуч від Козловського сидів чоловік, ліворуч дружина Воронцови. На всю довжину по обидва боки сиділи офіцери Кабардинського і Курінського полків. Бутлер сидів поруч із Полторацьким, обидва весело балакали й пили із сусідами-офіцерами. Коли справа дійшла до печені і денщики стали розливати по келихах шампанське, Полторацький зі щирим страхом і жалем сказав Бутлеру:

– Осоромиться наш “як”.

– А що?

– Але ж йому треба промову говорити. А що ж він може?

– Так, брате, це не те, що під кулями завали брати. А ще тут поруч дама та ці придворні панове. Право, шкода дивитися на нього, – говорили між собою офіцери.

Але ось настала урочиста хвилина. Барятинський встав і, піднявши келих, звернувся до Козловського з короткою промовою. Коли Барятинський закінчив, Козловський встав і доволі твердим голосом почав:

– За найвищою його величності волею, я їду від вас, розлучаюся з вами, панове офіцери, – сказав він. – Але вважайте мене завжди, як, з вами… Вам, панове, знайома, як, істина – один у полі не воїн. Тому все, чим я на службі моїй, як, нагороджений, усе, як, чим обсипаний, великими щедротами государя імператора, як, усім становищем моїм і, як, добрим ім’ям – усім, усім рішуче, як… – тут голос його затремтів, – я, як, зобов’язаний одним вам і одним вам, дорогі друзі мої!” – І зморшкувате обличчя зморщилося ще більше. Він схлипнув, і сльози виступили йому на очі. – Від щирого серця приношу вам, як, мою щиру щиросердечну вдячність…

Козловський не міг говорити далі і, вставши, став обіймати офіцерів, які підходили до нього. Усі були зворушені. Княгиня закрила обличчя хусткою. Князь Семен Михайлович, скрививши рот, моргав очима. Багато хто з офіцерів теж розплакався. Бутлер, який дуже мало знав Козловського, теж не міг утримати сліз. Усе це йому надзвичайно подобалося. Потім почалися тости за Барятинського, за Воронцова, за офіцерів, за солдатів, і гості вийшли з обіду п’янілі і випитим вином, і військовим захопленням, до якого вони й так були особливо схильні.

Погода була чудова, сонячна, тиха, з бадьорим свіжим повітрям. З усіх боків тріщали багаття, чулися пісні. Здавалося, всі святкували щось. Бутлер у найщасливішому, розчуленому настрої пішов до Полторацького. До Полторацького зібралися офіцери, розкинули картковий стіл, і ад’ютант заклав банк у сто рублів. Рази два Бутлер виходив із намету, тримаючи в руці, у кишені панталонів, свій гаманець, але нарешті не витримав і, незважаючи на дане собі й братам слово не грати, почав понтіровать.

І не минуло й години, як Бутлер, весь червоний, у поту, забруднений крейдою, сидів, спершись обома руками на стіл, і писав під зім’ятими на кути й транспорти картами цифри своїх ставок. Він програв так багато, що вже боявся порахувати те, що було за ним записано. Він, не рахуючи, знав, що, віддавши всю платню, яку він міг узяти наперед, і ціну свого коня, він усе-таки не міг заплатити всього, що було за ним записано незнайомим ад’ютантом. Він би грав і ще, але ад’ютант із суворим обличчям поклав своїми білими чистими руками карти і почав рахувати крейдяну колону записів Бутлера. Бутлер зніяковіло просив вибачити його за те, що не може заплатити зараз усього того, що програв, і сказав, що він надішле з дому, і коли він сказав це, він помітив, що всім стало шкода його і що всі, навіть Полторацький, уникали його погляду. Це був останній його вечір. Варто було йому не грати, а піти до Воронцова, куди його кликали, “і все б було добре”, – думав він. А тепер було не тільки не добре, але було жахливо.

Попрощавшись із товаришами і знайомими, він поїхав додому і, приїхавши, одразу ж ліг спати і спав вісімнадцять годин поспіль, як сплять зазвичай після програшу. Мар’я Дмитрівна з того, що він попросив у неї полтинник, щоб дати на чай козакові, який проводжав його, і з його сумного вигляду і коротких відповідей зрозуміла, що він програвся, і напала на Івана Матвійовича, навіщо він відпускав його.

Наступного дня Бутлер прокинувся о дванадцятій годині і, згадавши своє становище, хотів би знову пірнути в забуття, з якого щойно вийшов, але не можна було. Треба було вжити заходів, щоб виплатити чотириста сімдесят рублів, які він залишився винен незнайомій людині. Один із цих заходів полягав у тому, що він написав листа братові, каючись у своєму гріху і благаючи його вислати йому востаннє п’ятсот рублів за рахунок того млина, що залишався ще у них у спільному володінні. Потім він написав своїй скупій родичці, просячи її дати йому на яких вона хоче відсотках ті самі п’ятсот рублів. Потім він пішов до Івана Матвійовича і, знаючи, що в нього або, скоріше, у Мар’ї Дмитрівни є гроші, просив його позичити йому п’ятсот рублів.

– Я б дав, – сказав Іван Матвійович, – зараз віддав би, та Машка не дасть. Вони, ці баби, дуже вже скупі, чорт їх знає. А треба, треба викрутитися, чорт його візьми. У того чорта, у маркітанта, чи немає?

Але у маркітанта нічого було пробувати і позичати. Тож порятунок Бутлера міг прийти тільки від брата або від скупої родички.

XXII

Не досягнувши своєї мети в Чечні, Хаджі-Мурат повернувся в Тифліс і щодня ходив до Воронцова і, коли його приймали, благав його зібрати горських полонених і виміняти на них його сім’ю. Він знову говорив, що без цього він пов’язаний і не може, як він хотів би, служити росіянам і знищити Шаміля. Воронцов невизначено обіцяв зробити, що може, але відкладав, кажучи, що він вирішить справу, коли приїде в Тифліс генерал Аргутинський і він переговорить із ним. Тоді Хаджі-Мурат став просити Воронцова дозволити йому з’їздити на деякий час і пожити в Нусі, невеликому містечку Закавказзя, де він вважав, що йому зручніше буде вести переговори з Шамілем і з відданими йому людьми про свою сім’ю. Крім того, в Нусі, магометанському місті, була мечеть, де він зручніше міг виконувати необхідні магометанським законом молитви. Воронцов написав про це в Петербург, а тим часом все-таки дозволив Хаджі-Мурату переїхати в Нуху.

Для Воронцова, для петербурзької влади, так само як і для більшості російських людей, які знали історію Хаджі-Мурата, історія ця була або щасливим поворотом у кавказькій війні, або просто цікавим випадком; для Хаджі-Мурата ж це був, особливо останнім часом, страшний поворот у його житті. Він утік із гір, почасти рятуючи себе, почасти з ненависті до Шаміля, і, як не важко була ця втеча, він досяг своєї мети, і спочатку його тішив його успіх, і він справді обмірковував плани нападу на Шаміля. Але виявилося, що вихід його сім’ї, який, він думав, легко влаштувати, був важчим, ніж він думав. Шаміль захопив його сім’ю і, тримаючи її в полоні, обіцяв роздати жінок по аулах і вбити або засліпити сина. Тепер Хаджі-Мурат переїжджав у Нуху з наміром спробувати через своїх прихильників у Дагестані хитрістю або силою вирвати сім’ю від Шаміля. Останній шпигун, який був у нього в Нуху, повідомив йому, що віддані йому аварці збираються викрасти його сім’ю і вийти разом із сім’єю до росіян, але людей, готових на це, занадто мало, і що вони не наважуються зробити це в місці ув’язнення сім’ї, у Ведено, але зроблять це тільки в тому разі, якщо сім’ю переведуть із Ведено в інше місце. Тоді на шляху вони обіцяють зробити це. Хаджи-Мурат велів сказати своїм друзям, що він обіцяє три тисячі рублів за виручку сім’ї.

У Нусі Хаджі-Мурату відвели невеликий будинок у п’ять кімнат, недалеко від мечеті та ханського палацу. У тому ж будинку жили приставлені до нього офіцери і перекладач та його нукери. Життя Хаджі-Мурата проходило в очікуванні і прийомі шпигунів з гір і в дозволених йому прогулянках верхи околицями Нухі.

Повернувшись 8 квітня з прогулянки, Хаджі-Мурат довідався, що за його відсутності приїхав чиновник із Тифліса. Незважаючи на все бажання дізнатися, що привіз йому чиновник, Хаджі-Мурат, перш ніж іти до тієї кімнати, де на нього чекали пристав із чиновником, пішов до себе і здійснив полуденну молитву. Закінчивши молитву, він вийшов в іншу кімнату, що слугувала вітальнею і приймальнею. Чиновник, товстенький статський радник Кирилов, який приїхав із Тифліса, передав Хаджі-Мурату бажання Воронцова, щоб він до дванадцятого числа приїхав до Тифліса для побачення з Аргутинським.

– Якші, – сердито сказав Хаджі-Мурат. Чиновник Кирилов не сподобався йому.

– А гроші привіз?

– Привіз, – сказав Кирилов.

– За два тижні тепер, – сказав Хаджи-Мурат і показав десять пальців і ще чотири. – Давай.

– Зараз дамо, – сказав чиновник, дістаючи гаманець зі своєї дорожньої сумки. – І на що йому гроші? – сказав він російською приставу, вважаючи, що Хаджі-Мурат не розуміє, але Хаджі-Мурат зрозумів і сердито глянув на Кирилова. Дістаючи гроші, Кирилов, бажаючи розговоритися з Хаджі-Муратом, для того щоб мати що передати після повернення своєму князю Воронцову, запитав у нього через перекладача, чи нудно йому тут. Хаджі-Мурат збоку глянув презирливо на маленького товстого чоловічка в цивільному і без зброї і нічого не відповів. Перекладач повторив запитання.

– Скажи йому, що я не хочу з ним говорити. Нехай дасть гроші.

І, сказавши це, Хаджі-Мурат знову сів до столу, збираючись рахувати гроші.

Коли Кирилов вийняв золоті й розклав сім стовпчиків по десять золотих (Хаджі-Мурат отримував по п’ять золотих на день), він посунув їх до Хаджі-Мурата. Хаджі-Мурат зсипав золоті в рукав черкески, піднявся і зовсім несподівано грюкнув статського радника по батогах і пішов із кімнати. Статський радник підхопився і велів перекладачеві сказати, що він не повинен сміти цього робити, тому що він у чині полковника. Те саме підтвердив і пристав. Але Хаджі-Мурат кивнув головою на знак того, що він знає, і вийшов із кімнати.

– Що з ним станеш робити, – сказав пристав. – Пірне кинджалом, от і все. Із цими чортами не змовиш. Я бачу, він біситися починає.

Щойно стемніло, прийшли з гір обв’язані до очей башликами двоє лазутчиків. Пристав провів їх у кімнати до Хаджі-Мурата. Один із лазутчиків був м’ясистий чорний тавлинець, інший – худий старий. Звістки, принесені ними, були для Хаджи-Мурата нерадісні. Друзі його, які взялися виручити сім’ю, тепер прямо відмовлялися, боячись Шаміля, який погрожував найстрашнішими стратами тим, хто допомагатиме Хаджі-Мурату. Відслухавши розповідь шпигунів, Хаджі-Мурат сперся руками на схрещені ноги і, опустивши голову в папасі, довго мовчав. Хаджі-Мурат думав, і думав рішуче. Він знав, що думає тепер востаннє, і потрібне рішення. Хаджи-Мурат підняв голову і, діставши два золотих, віддав шпигунам по одному і сказав:

– Ідіть.

– Якою буде відповідь?

– Відповідь буде, яку дасть бог. Ідіть.

Вивідачі встали і пішли, а Хаджі-Мурат продовжував сидіти на килимі, спершись ліктями на коліна. Він довго сидів так і думав.

“Що робити? Повірити Шамілю і повернутися до нього? – думав Хаджі-Мурат. – Він лисиця – обдурить. Якби ж він і не обдурив, то підкоритися йому, рудому обманщику, не можна було. Не можна було тому, що він тепер, після того як я побув у росіян, уже не повірить мені”, – думав Хаджи-Мурат.

І він згадав казку тавлінську про сокола, якого спіймали, він жив у людей і потім повернувся у свої гори до своїх. Він повернувся, але в путах, і на путах залишилися бубонці. І соколи не прийняли його. “Лети, – сказали вони, – туди, де одягли на тебе срібні бубонці. У нас немає бубонців, немає й пут”. Сокіл не хотів залишати батьківщину і залишився. Але інші соколи не прийняли й заклювали його.

“Так заклюють і мене”, – думав Хаджи-Мурат.

“Залишитися тут? Підкорити російському царю Кавказ, заслужити славу, чини, багатство?”

“Це можна”, – думав він, згадуючи про свої побачення з Воронцовим і схвальні слова старого князя.

“Але треба зараз вирішити, а то він погубить сім’ю”.

Усю ніч Хаджі-Мурат не спав і думав.

XXIII

До середини ночі рішення його було складено. Він вирішив, що треба втекти в гори і з відданими аварцями увірватися у Ведено і або померти, або звільнити сім’ю. Чи виведе він сім’ю назад до росіян, чи втече з нею в Хунзах і боротиметься з Шамілем, – Хаджі-Мурат не вирішував. Він знав тільки те, що зараз треба було бігти від росіян у гори. І він зараз став приводити це рішення у виконання. Він узяв з-під подушки свій чорний ватяний бешмет і пішов у приміщення своїх нукерів. Вони жили через сіни. Щойно він вийшов у сіни з відчиненими дверима, його охопила росиста свіжість місячної ночі та вдарили у вуха свисти й клацання одразу кількох солов’їв із саду, що примикав до будинку.

Пройшовши сіни, Хаджі-Мурат відчинив двері в кімнату нукерів. У кімнаті цій не було світла, тільки молодий місяць у першій чверті світив у вікна. Стіл і два стільці стояли осторонь, і всі чотири нукери лежали на килимах і бурках на підлозі. Ханефі спав на подвір’ї з кіньми. Гамзало, почувши скрип дверей, піднявся, озирнувся на Хаджі-Мурата і, впізнавши його, знову ліг. Елдар же, що лежав поруч, схопився і став надягати бешмет, чекаючи наказів. Курбан і Хан-Магома спали. Хаджі-Мурат поклав бешмет на стіл, і бешмет стукнув об дошки столу чимось міцним. Це були зашиті в ньому золоті.

– Заший і ці, – сказав Хаджі-Мурат, подаючи Елдару отримані нині золоті.

Елдар узяв золоті й одразу ж, вийшовши на світле місце, дістав з-під кинджала ножичок і почав пороти підкладку бешмета. Гамзало підвівся і сидів, схрестивши ноги.

– А ти, Гамзало, вели молодцям оглянути рушниці, пістолети, приготувати заряди. Завтра поїдемо далеко, – сказав Хаджі-Мурат.

– Порох є, кулі є. Буде готово, – сказав Гамзало і заричав щось незрозуміле.

Гамзало зрозумів, для чого Хаджі-Мурат велів зарядити рушниці. Він від самого початку, і що далі, то сильніше й сильніше, бажав одного: побити, порізати, скільки можна, російських собак і бігти в гори. І тепер він бачив, що цього самого хоче і Хаджи-Мурат, і був задоволений.

Коли Хаджі-Мурат пішов, Гамзало розбудив товаришів, і всі четверо цілу ніч переглядали гвинтівки, пістолети, приманки, кремені, замінювали погані, підсипали на полиці свіжого пороху, затикали хозирі з відміряними зарядами пороху, кулями, загорненими в масленисті ганчірки, точили шашки і кинджали і мазали клинки салом.

Перед світанком Хаджі-Мурат знову вийшов у сіни, щоб узяти води для обмивання. У сінях ще голосніше і частіше, ніж з вечора, чути було солов’їв, що заливалися перед світлом. У кімнаті ж нукерів чути було рівномірне шипіння і свистіння заліза по каменю відточуваного кинджала. Хаджі-Мурат зачерпнув води з діжки й підійшов уже до своїх дверей, коли почув у кімнаті мюридів, окрім звуку точіння, ще й тонкий голос Ханефі, який співав знайому Хаджі-Мурату пісню. Хаджі-Мурат зупинився і став слухати.

У пісні йшлося про те, як джигіт Гамзат викрав зі своїми молодцями з російської сторони табун білих коней. Як потім його наздогнав за Тереком російський князь і як він оточив його своїм, як ліс, великим військом. Потім співалося про те, як Гамзат порізав коней і з молодцями своїми засів за кривавим завалом вбитих коней і бився з росіянами доти, доки були кулі в рушницях, кинджали на поясах і кров у жилах. Але перш ніж померти, Гамзат побачив птахів на небі та закричав їм: “Ви, перелітні птахи, летіть до наших домівок і скажіть ви нашим сестрам, матерям і білим дівчатам, що померли ми всі за хазават. Скажіть їм, що не будуть наші тіла лежати в могилах, а розтягнуть і обгризуть наші кістки жадібні вовки і виклюють очі нам чорні ворони”.

Цими словами закінчувалася пісня, і до цих останніх слів, проспіваних тужливим наспівом, приєднався бадьорий голос веселого Хан-Магоми, який під час самого кінця пісні голосно закричав: “Ля ілляха іль алла” – і пронизливо завищав. Потім усе затихло, і знову чулося тільки солов’їне чмокання і свист із саду та рівномірне шипіння і зрідка свист заліза, яке швидко ковзало камінням з-за дверей.

Хаджі-Мурат так задумався, що не помітив, як нагнув глечик, і вода лилася з нього. Він похитав на себе головою і увійшов у свою кімнату.

Здійснивши ранковий намаз, Хаджі-Мурат оглянув свою зброю і сів на своє ліжко. Робити було більше нічого. Для того щоб виїхати, треба було запитатися у пристава. А на дворі ще було темно, і пристав ще спав.

Пісня Ханефі нагадала йому іншу пісню, складену його матір’ю. Пісня ця розповідала те, що справді було, – було тоді, коли Хаджі-Мурат щойно народився, але про що йому розповідала його мати.

Пісня була така:

“Булатний кинджал твій прорвав мої білі груди, а я доклала до них моє сонечко, мого хлопчика, омила його своєю гарячою кров’ю, і рана загоїлася без трав і коріння, не боялася я смерті, не боятиметься і хлопчик-джигіт”.

Слова цієї пісні звернені були до батька Хаджі-Мурата, і сенс пісні був той, що, коли народився Хаджі-Мурат, ханша народила теж свого іншого сина, Умма-Хана, і зажадала до себе в годувальниці матір Хаджі-Мурата, яка вигодувала старшого її сина, Абунунцала. Але Патімат не захотіла залишити цього сина і сказала, що не піде. Батько Хаджі-Мурата розсердився і наказував їй. Коли ж вона знову відмовилася, вдарив її кинджалом і вбив би її, якби її не відібрали. Так вона й не віддала його і вигодувала, і на цю справу склала пісню.

Хаджі-Мурат згадав свою матір, коли вона, укладаючи його спати з собою поруч, під шубою, на даху саклі, співала йому цю пісню, і він просив її показати йому те місце на боці, де залишився слід від рани. Як живу, він бачив перед собою свою матір – не таку зморщену, сиву і з решіткою зубів, якою він залишив її тепер, а молоду, вродливу й таку сильну, що вона, коли йому було вже років п’ять і він був важкий, носила його за спиною в кошику через гори до діда.

І пригадався йому і зморшкуватий, із сивою борідкою дід, срібник, як він карбував срібло своїми жилавими руками і змушував онука промовляти молитви. Згадався фонтан під горою, куди він, тримаючись за шаровари матері, ходив із нею по воду. Згадалася худа собака, що лизала його в обличчя, і особливо запах і смак диму й кислого молока, коли він ішов за матір’ю в сарай, де вона доїла корову й топила молоко. Пригадалося, як мати вперше поголила йому голову і як у блискучому мідному тазі, що висів на стіні, з подивом побачив свою круглу синюшну голівку.

І, згадавши себе маленьким, він згадав і про улюбленого сина Юсуфа, якому він сам уперше поголив голову. Тепер цей Юсуф був уже молодий красень джигіт. Він згадав сина таким, яким бачив його востаннє. Це було того дня, як він виїжджав із Цельмеса. Син подав йому коня і попросив дозволу проводити його. Він був одягнений і озброєний і тримав у поводу свого коня. Рум’яне, молоде, вродливе обличчя Юсуфа і вся висока, тонка постать його (він був вищий за батька) дихали відвагою молодості й радістю життя. Широкі, незважаючи на молодість, плечі, дуже широкий юнацький таз і тонкий, довгий стан, довгі сильні руки й сила, гнучкість, спритність у всіх рухах завжди тішили батька, і він завжди милувався сином.

– Краще залишайся. Ти один тепер у домі. Бережи і матір, і бабцю, – сказав Хаджи-Мурат.

І Хаджи-Мурат пам’ятав той вираз молодецтва й гордості, з яким, почервонівши від задоволення, Юсуф сказав, що, поки він живий, ніхто не зробить лихого його матері й бабці. Юсуф усе-таки сів верхи і проводив батька до струмка. Від струмка він повернувся назад, і відтоді Хаджі-Мурат уже не бачив ні дружини, ні матері, ні сина.

І ось цього-то сина хотів засліпити Шаміль! Про те, що зроблять із його дружиною, він не хотів і думати.

Думки ці так схвилювали Хаджі-Мурата, що він не міг більше сидіти. Він схопився і, кульгаючи, швидко підійшов до дверей і, відчинивши їх, кликнув Елдара. Сонце ще не сходило, але було зовсім світло. Солов’ї не замовкали.

– Піди скажи приставу, що я бажаю їхати на прогулянку, і сідлайте коней, – сказав він.

XXIV

Єдиною втіхою Бутлера була в цей час войовнича поезія, якої він дотримувався не тільки на службі, а й у приватному житті. Він, одягнений у черкеський костюм, джигітував верхи і ходив двічі в засідку з Богдановичем, хоча в обидва рази ці вони нікого не підстерегли і нікого не вбили. Ця сміливість і дружба з відомим сміливцем Богдановичем здавалася Бутлеру чимось приємним і важливим. Борг свій він сплатив, позичивши гроші в єврея на величезні відсотки, тобто тільки відтермінував і віддалив невирішене становище. Він намагався не думати про своє становище і, крім войовничої поезії, намагався забутися ще вином. Він пив дедалі більше й більше і з дня на день дедалі більше й більше морально слабшав. Він тепер уже не був прекрасним Йосипом щодо Мар’ї Дмитрівни, а, навпаки, став грубо залицятися до неї, але, на свій подив, зустрів рішучу відсіч, яка сильно присоромила його.

Наприкінці квітня в укріплення прийшов загін, який Барятинський призначав для нового руху через усю Чечню, що вважалася непрохідною. Тут були дві роти Кабардинського полку, і роти ці, за усталеним кавказьким звичаєм, прийняли як гостей роти, що стоять у Куринському. Солдати розібралися по казармам і частувалися не тільки вечерею, кашею, яловичиною, а й горілкою, і офіцери розмістилися по офіцерах, і, як і водилося, тутешні офіцери частували тих, хто прийшов.

Частування скінчилося пиятикою з піснярами, і Іван Матвійович, дуже п’яний, уже не червоний, але блідо-сірий, сидів верхи на стільці і, вихопивши шашку, рубав нею уявних ворогів і то лаявся, то реготав, то обіймався, то танцював під улюблену свою пісню: “Шаміль почав бунтуватись у минулі роки, трай-рай-рататай, у минулі роки”.

Бутлер був тут же. Він намагався бачити і в цьому військову поезію, але в глибині душі йому шкода було Івана Матвійовича, але зупинити його не було ніякої можливості. І Бутлер, відчуваючи хміль у голові, потихеньку вийшов і пішов додому.

Повний місяць світив на білі будиночки й на каміння дороги. Було світло так, що всякий камінчик, соломинку, послід було видно на дорозі. Підходячи до будинку, Бутлер зустрів Мар’ю Дмитрівну в хустці, що покривала їй голову і плечі. Після відсічі, яку Мар’я Дмитрівна дала Бутлеру, він, трохи соромлячись, уникав зустрічі з нею. Тепер же, при місячному світлі і від випитого вина, Бутлер зрадів цій зустрічі і хотів знову приголубитися до неї.

– Ви куди? – запитав він.

– Та свого старого провідати, – дружелюбно відповідала вона. Вона абсолютно щиро і рішуче відкидала залицяння Бутлера, але їй неприємно було, що він увесь останній час цурався її.

– Що ж його провідувати, прийде.

– Та чи прийде?

– А не прийде – принесуть.

– То-то, недобре ж це, – сказала Марія Дмитрівна. – Так не ходити?

– Ні, не ходіть. А підемо краще додому.

Мар’я Дмитрівна повернулася і пішла додому поруч із Бутлером. Місяць світив так яскраво, що біля тіні, яка рухалася біля дороги, рухалося сяйво навколо голови. Бутлер дивився на це сяйво біля своєї голови і збирався сказати їй, що вона так само подобається йому, але не знав, як почати. Вона чекала, що він скаже. Так, мовчки, вони зовсім уже підходили до будинку, коли з-за рогу виїхали верхові. Їхав офіцер із конвоєм.

– Це кого бог несе? – сказала Мар’я Дмитрівна і посторонилася.

Місяць світив взад приїжджому, тож Мар’я Дмитрівна впізнала його тільки тоді, коли він майже порівнявся з ними. Це був офіцер Каменєв, який служив раніше разом з Іваном Матвійовичем, і тому Марія Дмитрівна знала його.

– Петре Миколайовичу, ви? – звернулася до нього Марія Дмитрівна.

– Я сам, – сказав Каменєв. – А, Бутлер! Здрастуйте! Не спите ще? Гуляєте з Марією Дмитрівною? Дивіться, Іван Матвійович вам задасть. Де він?

– А ось чуєте, – сказала Мар’я Дмитрівна, вказуючи в той бік, з якого неслися звуки тулумбаса і пісні. – Кутят.

– Це що ж, ваші кутята?

– Ні, прийшли з Хасав-Юрту, ось і пригощаються.

– А, це гарна справа. І я встигну. Я ж до нього тільки на хвилину.

– Що ж, справа є? – запитав Бутлер.

– Є маленька справа.

– Хороша чи погана?

– Кому як! Для нас хороша, для декого погана, – і Каменєв засміявся.

У цей час і піші, і Каменєв підійшли до будинку Івана Матвійовича.

– Чихірєв! – крикнув Каменєв козаку. – Під’їжджай-но.

Донський козак висунувся з-поміж інших і під’їхав. Козак був у звичайній донській формі, у чоботях, шинелі і з переметними сумами за сідлом.

– Ну, дістань-но штуку, – сказав Каменєв, злазячи з коня.

Козак теж зліз із коня і дістав із переметної суми мішок із чимось. Каменєв узяв із рук козака мішок і запустив у нього руку.

– Так показати вам новину? Ви не злякаєтеся? – звернувся він до Марії Дмитрівни.

– Чого ж боятися, – сказала Марія Дмитрівна.

– Ось вона, – сказав Каменєв, дістаючи людську голову і виставляючи її на світло місяця. – Упізнаєте?

Це була голова, голена, з великими виступами черепа над очима, з чорною стриженою борідкою і підстриженими вусами, з одним відкритим, іншим напівзакритим оком, з розрубаним і недорубаним голеним черепом, із закривавленим запеченою чорною кров’ю носом. Шия була замотана закривавленим рушником. Незважаючи на всі рани голови, у складі посинілих губ був дитячий добрий вираз.

Марія Дмитрівна подивилася і, нічого не сказавши, повернулася і швидкими кроками пішла в будинок.

Бутлер не міг відвести очей від страшної голови. Це була голова того самого Хаджі-Мурата, з яким він так недавно проводив вечори в таких дружніх бесідах.

– Як же це? Хто його вбив? Де? – запитав він.

– Втекти хотів, спіймали, – сказав Каменєв і віддав голову козакові, а сам увійшов у будинок разом із Бутлером.

– І молодець помер, – сказав Каменєв.

– Та як же це все сталося?

– А ось почекайте, Іван Матвійович прийде, я все докладно розповім. Адже я потім посланий. Розвожу по всіх укріпленнях, аулах, показую.

Було послано за Іваном Матвійовичем, і він, п’яний, із двома офіцерами, які також сильно випили, повернувся в будинок і почав обіймати Каменєва.

– А я до вас, – сказав Каменєв. – Хаджі-Мурата голову привіз.

– Брешеш! Убили?

– Так, бігти хотів.

– Я говорив, що надує. То де ж вона? Голова-то? Покажи-но.

Кликнули козака, і він вніс мішок із головою. Голову вийняли, і Іван Матвійович п’яними очима довго дивився на неї.

– А все-таки молодчина був, – сказав він. – Дай я його поцілую.

– Так, правда, лиха була голова, – сказав один з офіцерів.

Коли всі оглянули голову, її віддали знову козакові. Козак поклав голову в мішок, намагаючись опустити на підлогу так, щоб вона якомога слабкіше стукнула.

– А що ж ти, Каменєв, примовляєш що, коли показуєш? – говорив один офіцер.

– Ні, дай я його поцілую. Він мені шашку подарував, – кричав Іван Матвійович.

Бутлер вийшов на ґанок. Марія Дмитрівна сиділа на другій сходинці. Вона озирнулася на Бутлера й одразу ж сердито відвернулася.

– Що ви, Мар’я Дмитрівна? – запитав Бутлер.

– Усі ви шкуродери. Терпіти не можу. Жіворези, право, – сказала вона, встаючи.

– Те саме з усіма може бути, – сказав Бутлер, не знаючи, що говорити. – На те війна.

– Війна! – скрикнула Марія Дмитрівна. – Яка війна? Живорези, от і все. Мертве тіло землі віддати треба, а вони зубоскалять. Живорізи, справді, – повторила вона, зійшла з ґанку і пішла в будинок через задній хід.

Бутлер повернувся у вітальню і попросив Каменєва розповісти докладно, як була вся справа.

І Каменєв розповів.

Справа була ось як.

XXV

Хаджі-Мурату було дозволено кататися верхи поблизу міста і неодмінно з конвоєм козаків. Козаків усіх у Нусі було півсотні, з яких розібрано було за начальством осіб десять, інших же, якщо їх посилати, як було наказано, по десять осіб, доводилося б наряджати через день. І тому в перший день послали десять козаків, а потім вирішили посилати по п’ять осіб, просячи Хаджі-Мурата не брати із собою всіх своїх нукерів, але 25 квітня Хаджі-Мурат виїхав на прогулянку з усіма п’ятьма. У той час як Хаджі-Мурат сідав на коня, військовий начальник помітив, що всі п’ять нукерів збиралися їхати з Хаджі-Муратом, і сказав йому, що йому не дозволяється брати із собою всіх, але Хаджі-Мурат начебто не чув, рушив коня, і військовий начальник не став наполягати. Із козаками був урядник, георгіївський кавалер, у дужку підстрижений, молодий, кров із молоком, здоровий русявий малий, Назаров. Він був старший у бідній старообрядницькій сім’ї, який виріс без батька і годував стару матір із трьома доньками і двома братами.

– Дивись, Назаров, не пускай далеко! – крикнув військовий начальник.

– Слухаю, ваше благородіє, – відповів Назаров і, піднімаючись на стременах, рушив риссю, притримуючи за плечем гвинтівку, свого доброго, великого, рудого, горбоносого мерина. Чотири козаки їхали за ним: Ферапонтов, довгий, худий, перший злодій і здобич, – той самий, який продав порох Гамзалі; Ігнатов, який відбував термін, немолодий чоловік, здоровий мужик, який вихвалявся своєю силою; Мішкін, слабкосильний малоліток, над яким усі сміялися, і Петраков, молодий, білявий, єдиний син у матері, завжди лагідний і веселий.

Зранку був туман, але до сніданку погода розгулялася, і сонце блищало і на щойно розпустившомуся листі, і на молодій незайманій траві, і на сходах хлібів, і на брижах швидкої річки, яка виднілася ліворуч від дороги.

Хаджі-Мурат їхав кроком. Козаки і його нукери, не відстаючи, йшли за ним. Виїхали кроком дорогою за фортецею. Зустрічалися жінки з кошиками на головах, солдати на возах і скрипучі арби на буйволах. Від’їхавши версти дві, Хаджі-Мурат рушив свого білого кабардинця; він пішов проїздом, так, що його нукери йшли великою риссю. Так само їхали і козаки.

– Ех, кінь добрий під ним, – сказав Ферапонтов. – Якби в ту пору, як він не мирний був, ссадив би його.

– Так, брате, за цього коня триста рублів давали в Тифлісі.

– А я на своєму пережену, – сказав Назаров.

– Як же, переженеш, – сказав Ферапонтов.

Хаджі-Мурат усе додавав ходу.

– Гей, кунаку, не можна так. Тихіше! – прокричав Назаров, наздоганяючи Хаджі-Мурата.

Хаджі-Мурат озирнувся і, нічого не сказавши, продовжував їхати тим самим проїздом, не зменшуючи ходу.

– Дивись, задумали що, чорти, – сказав Ігнатов. – Бачиш, луплять.

Так пройшли з версту у напрямку до гір.

– Я кажу, не можна! – закричав знову Назаров.

Хаджі-Мурат не відповідав і не озирався, тільки ще додавав ходу і з проїзду перейшов на скок.

– Брешеш, не підеш! – крикнув Назаров, зачеплений за живе.

Він ударив батогом свого великого рудого мерина і, підвівшись на стременах і нахилившись уперед, пустив його на весь мах за Хаджі-Муратом.

Небо було таке ясне, повітря таке свіже, сили життя так радісно грали в душі Назарова, коли він, злившись в одну істоту з добрим, сильним конем, летів рівною дорогою за Хаджі-Муратом, що йому й на думку не спадало, що може трапитися щось недобре, сумне або страшне. Він радів тому, що з кожним скоком набирав на Хаджі-Мурата і наближався до нього. Хаджі-Мурат зрозумів по тупоту великого коня козака, що наближається до нього, що він накоротко повинен наздогнати його, і, узявшись правою рукою за пістолет, лівою став злегка стримувати свого розпаленого кабардинця, який чув за собою кінський тупіт.

– Не можна, кажу! – крикнув Назаров, майже рівняючись із Хаджі-Муратом і простягаючи руку, щоб схопити за повід його коня. Але не встиг він схопитися за повід, як пролунав постріл.

– Що ж це ти робиш? – закричав Назаров, хапаючись за груди. – Бий їх, хлопці, – промовив він і, хитаючись, повалився на луку сідла.

Але горяни раніше за козаків узялися за зброю і били козаків із пістолетів і рубали їх шашками. Назаров висів на шиї переляканого коня, що носив його навколо товаришів. Під Ігнатовим упав кінь, придавивши йому ногу. Двоє горян, вихопивши шашки, не злазячи, полосовали його по голові й руках. Петраков кинувся було до товариша, але тут же два постріли, один у спину, інший у бік, спалили його, і він, як мішок, перекинувся з коня.

Мішкін повернув коня назад і поскакав до фортеці. Ханефі з Хан-Магомою кинулися за Мішкіним, але він був уже далеко попереду, і горяни не могли наздогнати його.

Побачивши, що вони не можуть наздогнати козака, Ханефі з Хан-Магомою повернулися до своїх. Гамзало, добивши кинджалом Ігнатова, прирізав і Назарова, зваливши його з коня. Хан-Магома знімав з убитих сумки з патронами. Ханефі хотів узяти коня Назарова, але Хаджі-Мурат крикнув йому, що не треба, і попрямував уперед дорогою. Мюриди його поскакали за ним, відганяючи від себе коня Петракова, що біг за ними. Вони були вже версти за три версти від Нухі серед рисових полів, коли пролунав постріл із вежі, що означав тривогу.

Петраков лежав горілиць із розрізаним животом, і його молоде обличчя було звернене до неба, і він, наче риба схлипуючи, помирав.

– Батюшки, отці мої рідні, що наробили! – скрикнув, схопившись за голову, начальник фортеці, коли дізнався про втечу Хаджі-Мурата. – Голову зняли! Упустили, розбійники! – кричав він, слухаючи донесення Мішкіна.

Тривога була дана скрізь, і не тільки всіх козаків, що були в наявності, послали по втікачів, а зібрано було і всіх, яких можна було зібрати, міліціонерів із мирних аулів. Оголошено було тисячу рублів нагороди тому, хто привезе живого або мертвого Хаджі-Мурата. І через дві години після того, як Хаджи-Мурат із товаришами поскакали від козаків, більше двохсот чоловік кінних скакали за приставом відшукувати і ловити втікачів.

Проїхавши кілька верст великою дорогою, Хаджи-Мурат стримав свого білого коня, що важко дихав і посірів від поту, і зупинився. Праворуч від дороги виднілися саклі і мінарет аулу Беларджика, ліворуч були поля, і в кінці їх виднілася річка. Незважаючи на те, що шлях у гори лежав праворуч, Хаджи-Мурат повернув у протилежний бік, ліворуч, розраховуючи на те, що погоня кинеться за ним саме праворуч. Він же, і без дороги переправляючись через Алазань, виїде на велику дорогу, де його ніхто не чекатиме, і проїде нею до лісу і тоді вже, знову переїхавши через річку, лісом пробереться в гори. Вирішивши це, він повернув ліворуч. Але доїхати до річки виявилося неможливим. Рисове поле, через яке треба було їхати, як це завжди робиться навесні, було щойно залите водою і перетворилося на трясовину, в якій вище за бабку грузли коні. Хаджі-Мурат і його нукери брали праворуч, ліворуч, думаючи, що знайдуть сухіше місце, але те поле, на яке вони потрапили, було все рівномірно залите і тепер просякнуте водою. Коні зі звуком грюкання пробки витягали ноги, що тонули у в’язкому багнюці, і, пройшовши кілька кроків, важко дихаючи, зупинялися.

Так вони билися так довго, що почало сутеніти, а вони все ще не доїхали до річки. Ліворуч був острівець із листочками кущів, що розпустилися, і Хаджі-Мурат вирішив в’їхати в ці кущі й там, давши відпочинок змученим коням, пробути до ночі.

В’їхавши в кущі, Хаджі-Мурат і його нукери злізли з коней і, стриноживши їх, пустили годуватися, а самі поїли взятого з собою хліба і сиру. Молодий місяць, що світив спочатку, зайшов за гори, і ніч була темна. Солов’їв у Нусі було особливо багато. Два було і в цих кущах. Поки Хаджі-Мурат зі своїми людьми шумів, в’їжджаючи в кущі, солов’ї замовкли. Але коли затихли люди, вони знову замикали, перегукуючись. Хаджі-Мурат, прислухаючись до звуків ночі, мимоволі слухав їх.

І їхній свист нагадав йому ту пісню про Гамзата, яку він слухав нині вночі, коли виходив по воду. Він щохвилини тепер міг бути в тому ж становищі, в якому був Гамзат. Йому подумалося, що це так і буде, і йому раптом стало серйозно на душі. Він розстелив бурку і зробив намаз. І тільки-но закінчив його, як почулися звуки, що наближалися до кущів. Це були звуки великої кількості кінських ніг, що шльопали трясовиною. Швидкоокий Хан-Магома, вибігши на один край кущів, вигледів у темряві чорні тіні кінних і піших, що наближалися до кущів. Ханефі побачив такий самий натовп з іншого боку. Це був Карганов, повітовий військовий начальник, зі своїми міліціонерами.

“Що ж, будемо битися, як Гамзат”, – подумав Хаджі-Мурат.

Після того як дали тривогу, Карганов із сотнею міліціонерів і козаків кинувся наздоганяти Хаджі-Мурата, але ніде не знайшов ні його, ні слідів його. Карганов уже повертався безнадійно додому, коли перед вечором йому зустрівся старий татарин. Карганов запитав у старого, чи не бачив він шістьох кінних? Старий відповідав, що бачив. Він бачив, як шість кінних кружляли рисовим полем і в’їхали в кущі, у яких він збирав дрова. Карганов, захопивши із собою старого, повернувся назад і, з вигляду стриножених коней упевнившись, що Хаджі-Мурат був тут, уночі вже оточив кущі й став чекати ранку, щоб узяти Хаджі-Мурата живим або мертвим.

Зрозумівши, що він оточений, Хаджі-Мурат побачив у середині кущів стару канаву і вирішив засісти в ній і відбиватися, поки будуть заряди і сили. Він сказав це своїм товаришам і велів їм робити завал на канаві. І нукери негайно ж взялися рубати гілки, кинджалами копати землю, робити насип. Хаджі-Мурат працював разом із ними.

Тільки-но стало світати, як до кущів близько під’їхав сотенний командир міліції і закричав:

– Гей! Хаджи-Мурат! Здавайся! Нас багато, а вас мало.

У відповідь на це з канави з’явився димок, клацнула гвинтівка, і куля влучила в коня міліціонера, який шарахнувся під ним і став падати. Слідом за цим затріщали гвинтівки міліціонерів, які стояли на узліссі кущів, і кулі їхні, свистячи і дзижчачи, оббивали листя і суки і потрапляли в завал, але не потрапляли в людей, що сиділи за завалом. Тільки одного коня Гамзали, що відбився, вони підбили. Коня було поранено в голову. Він не впав, але, розірвавши триногу, тріщачи по кущах, кинувся до інших коней і, притиснувшись до них, поливав кров’ю молоду траву. Хаджі-Мурат і його люди стріляли тільки тоді, коли будь-хто з міліціонерів видавався вперед, і рідко минали цілі. Трьох людей із міліціонерів було поранено, і міліціонери не тільки не наважувалися кинутися на Хаджі-Мурата і його людей, але все більше і більше віддалялися від них і стріляли тільки здалеку, навмання.

Так тривало понад годину. Сонце зійшло о півдерева, і Хаджи-Мурат уже думав сісти на коней і спробувати пробитися до річки, коли почулися крики новоприбулої великої партії. Це був Гаджі-Ага Мехтулинський зі своїми людьми. Їх було чоловік двісті. Гаджі-Ага був колись кунаком Хаджі-Мурата і жив із ним у горах, але потім перейшов до росіян. З ним же був Ахмет-Хан, син ворога Хаджі-Мурата. Гаджі-Ага, так само як Карганов, почав із того, що закричав Хаджі-Мурату, щоб він здавався, але, так само як і першого разу, Хаджі-Мурат відповів пострілом.

– У шашки, хлопці! – крикнув Гаджі-Ага, вихопивши свою, і почулися сотні голосів людей, які з вереском кинулися в кущі.

Міліціонери вбігли в кущі, але з-за завалу затріщало один за одним кілька пострілів. Людини три впало, і нападники зупинилися, і на узліссі кущів теж почали стріляти. Вони стріляли і водночас потроху наближалися до завалу, перебігаючи від куща до куща. Дехто встигав перебігати, дехто ж потрапляв під кулі Хаджі-Мурата і його людей. Хаджі-Мурат бив без промаху, так само рідко випускав постріл даром Гамзало і щоразу радісно верещав, коли бачив, що кулі його влучали. Курбан сидів з краю канави і співав “Ля ілляха іль алла” і не поспішаючи стріляв, але влучав рідко. Елдар же тремтів усім тілом від нетерпіння кинутися з кинджалом на ворогів і стріляв часто і абияк, безперестанку озираючись на Хаджі-Мурата і висовуючись з-за завалу. Волохатий Ханефі, із засуканими рукавами, і тут виконував посаду слуги. Він заряджав рушниці, які передавали йому Хаджі-Мурат і Курбан, старанно заганяючи залізним шомполом загорнуті в намаслені хлюсти кульки і підсипаючи з натруски сухого пороху на полиці. Хан-Магома ж не сидів, як інші, в канаві, а перебігав з канави до коней, заганяючи їх у безпечніше місце, і не перестаючи верещав і стріляв з руки без підсошок. Його першого поранили. Куля влучила йому в шию, і він сів назад, плюючи кров’ю і лаючись. Потім поранений був Хаджі-Мурат. Куля пробила йому плече. Хаджі-Мурат вирвав із бешмета вату, заткнув собі рану і продовжував стріляти.

– Кинемося в шашки, – втретє говорив Елдар.

Він висунувся з-за завалу, готовий кинутися на ворогів, але тієї самої миті куля вдарила в нього, і він захитався і впав горілиць, на ногу Хаджі-Мурату. Хаджі-Мурат глянув на нього. Баранячі прекрасні очі пильно й серйозно дивилися на Хаджі-Мурата. Рот із видатною, як у дітей, верхньою губою смикався, не розкриваючись. Хаджі-Мурат випростав з-під нього ногу і продовжував цілитися. Ханефі нахилився над убитим Елдаром і став швидко вибирати нерозстріляні заряди з його черкески. Курбан тим часом усе співав, повільно заряджаючи й цілячись.

Вороги, перебігаючи від куща до куща з гиканням і вереском, наближалися все ближче й ближче. Ще куля влучила Хаджі-Мурату в лівий бік. Він ліг у канаву і знову, вирвавши з бешмета шматок вати, заткнув рану. Рана в бік була смертельна, і він відчував, що вмирає. Спогади й образи з незвичайною швидкістю змінювалися в його уяві один за одним. То він бачив перед собою силача Абунунцал-Хана, як він, притримуючи рукою відрубану щоку, що висіла, з кинджалом у руці кинувся на ворога; то бачив слабкого, безкровного старого Воронцова з його хитрим білим обличчям і чув його м’який голос; то бачив сина Юсуфа, то дружину Софіат, то бліде, з рудою бородою і примруженими очима, обличчя ворога свого Шаміля.

І всі ці спогади пробігали в його уяві, не викликаючи в ньому жодних почуттів: ні жалості, ні злості, ні будь-якого бажання. Усе це здавалося таким нікчемним порівняно з тим, що починалося і вже почалося для нього. А тим часом його сильне тіло продовжувало робити розпочате. Він зібрав останні сили, піднявся з-за завалу і вистрілив з пістолета в людину, що підбігала, і влучив у неї. Людина впала. Потім він зовсім виліз з ями і з кинджалом пішов прямо, важко кульгаючи, назустріч ворогам. Пролунало кілька пострілів, він захитався і впав. Кілька людей міліціонерів з тріумфальним вереском кинулися до тіла, що впало. Але те, що здавалося їм мертвим тілом, раптом заворушилося. Спочатку піднялася закривавлена, без папахи, голена голова, потім піднявся тулуб, і, вхопившись за дерево, він піднявся весь. Він так здавався страшним, що ті, хто підбігав, зупинилися. Але раптом він здригнувся, відсахнувся від дерева і з усього зросту, як підкошений реп’ях, упав на обличчя і вже не рухався.

Він не рухався, але ще відчував. Коли перший Гаджі-Ага, що підбіг до нього, вдарив його великим кинджалом по голові, йому здавалося, що його молотком б’ють по голові, і він не міг зрозуміти, хто це робить і навіщо. Це була остання його свідомість зв’язку зі своїм тілом. Більше він уже нічого не відчував, і вороги топтали й різали те, що не мало вже нічого спільного з ним. Гаджі-Ага, наступивши ногою на спину тіла, з двох ударів відсік голову і обережно, щоб не забруднити в кров чувяки, відкотив її ногою. Багряна кров ринула з артерій шиї та чорна з голови й залила траву.

І Карганов, і Гаджі-Ага, і Ахмет-Хан, і всі міліціонери, як мисливці над вбитим звіром, зібралися над тілами Хаджі-Мурата і його людей (Ханефі, Курбана і Гамзалу зв’язали) і, в пороховому димі, які стояли в кущах, весело розмовляючи, торжествували свою перемогу.

Солов’ї, що змовкли під час стрілянини, знову клацнули, спершу один близько, а потім інші на дальньому кінці.

Ось цю-то смерть і нагадав мені роздавлений реп’ях серед зораного поля.

Примітки

 1. – Ну, ти скажеш мені, в чому справа?
  – Але, люба…
  – До чого тут “люба”! Це, звісно, лазутчик?
  – Проте я не можу тобі сказати.
  – Не можеш? Ну, так я тобі скажу!
  – Ти? (франц.)
 2. Це цінна річ (франц.).
 3. Треба буде знайти випадок віддати його (франц.).
 4. – Ось випадок. Подаруй йому годинник (франц.).
 5. – Ти зробила б набагато краще, якби залишилася; це моя справа, а не твоя.
  – Ти не можеш перешкоджати мені відвідати генеральшу (франц.).
 6. Чудові, милий друже. Семену пощастило (франц.).
 7. Який жах! (франц.)
 8. На війні як на війні (франц.).
 9. Усе це завдяки вам (франц.).
 10. У нього були деякі неприємності з комендантом фортеці. Семен був не правий (франц.).
 11. Але все добре, що добре закінчується (англ.).
 12. Вискочка (франц.).
 13. Імператор? (франц.)
 14. Його величність щойно повернулися (франц.).
 15. Тут хтось є (франц.).
 16. – Польща і Кавказ – це дві болячки Росії. Нам потрібно принаймні сто тисяч осіб у кожній із цих країн (франц.).
 17. – Ви говорите, Польща (франц.).
 18. – О так, це був майстерний хід Меттерніха, щоб завдати нам труднощів… (франц.)

Переклад: з російської перекладено командою «ЛітАрхів»

5/5 - (1 оцінок)